تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

webpack چیست

بعد از این که در مورد جاوااسکریپت و متعلقات آن مقالات متفاوتی نوشتیم مثل جاوااسکریپت چیست، جی کوئری چیست، نود جی اس چیست و انگولار چیست خیلی از کاربران در مورد وب پک پرسیده بودند. در این نوشتار میخواهیم جواب سوال webpack چیست را به صورت کامل دهیم تا با مفهموم وب پک به صورت کامل آشنا شوید. پس اگر میخواهید بدونید webpack چیست با ما همراه باشید.

webpack چیست

یک از بدترین مشکلاتی که برنامه نویسان و توسعه دهندگان جاوااسکریپت با آن روبرو هستند، تعداد بالای فایل‌‌های جاوااسکریپت، تصاویر، فونت ها، استایل‌‌های و در کلا asset‌‌هایی است که باید به صفحات وب‌‌شانلینک کنند. بعضی وقت‌‌ها این فایل به صدها فایل میرسد. یک روش خوب برای رفع و حل این مشکل، انجام باندلینگ است.

باندلینگ چیست؟

ادغام و به هم وصل کردن تعداد زیادی فایل در جاوااسکریپت باعث می‌‌گردد که مرورگر فقط یک درخواست برای دریافت کلیه فایل‌‌ها ارسال و در پاسخ، یک فایل، حاوی کلیه اسکریپت‌‌ها یا استایل‌‌های مورد نظر دریافت کند. به این کار باندلینگ می‌‌گوییم.

مشکل باندلینگ:

در فرایند باندلینگ یک نکته مهم وجود دارد، فایل‌‌ها و ماژول‌‌های جاوااسکریپت ممکن است به همدیگر وابستگی داشته باشند و همچنین طبعا تاخر و تقدم قرار گیری هم مهم است. پس ما نیاز به یک ابزار باندلینگ هوشمند داریم که بتواند این وابستگی‌‌ها را به نحو مناسبی کشف و مدیریت کند. در این راستا ابزار‌‌های متعددی مانند گرانت، گالپ، uglify و … وجود دارند که برخی از این مشکلات را حل می‌‌کنند. ما نیاز به یک ابزار کامل داریم که همه این ویژگی‌‌ها را داشته باشد. که در این موقع میتوانیم از وب پک استفاده کنیم.

webpack چیست

وب پک (webpack) یک ماژول باندلر قدرتمند برای برنامه‌‌های کاربردی مدرن جاوااسکریپت است. وقتی وب پک برنامه شما را پردازش می‌‌کند، به صورت بازگشتی، یک گراف وابستگی از هر ماژولی که برنامه شما نیاز دارد، می‌‌سازد. سپس تمام آن ماژول‌‌ها را در درون فایل‌‌های باندل‌‌های کوچکی (اکثرا یک ماژول) قرار می‌‌دهد که توسط مرورگر لود می‌‌شود.

یادگیری وب پک

پیش فرض‌‌های کار با webpack

دو پیش فرض مهم در شروع به کار با وب پک از این قرارند:

  • وب پک برای نصب Asset‌‌‌‌‌‌های سمت کلاینت شما از NPM استفاده می‌‌کند و انتظار دارد که شما نیز این پکیج منیجر بهره ببرید و به طور مثال از bower استفاده نکنید.
  • استفاده از یک سیستم ماژولار ( اینکه از کدام یک استفاده می‌‌نمایید مهم نیست Commonjs ، amd ، es6 و…)

نصب webpack و شروع کار

بعد جواب دادن به پرسش webpack چیست به سراغ نصب webpack و شروع کار میرویم. webpack یکی از صد‌‌ها ماژول‌‌های نوشته شده‌‌ با استفاده از پلتفرم nodejs (مقاله: نود جی اس چیست) می‌‌باشد. پس اول از همه چیز در صورتیکه nodejs بر روی سیستم شما نصب نیست، آن را دریافت و نصب کنید.
قبل از شروع به کار بهتر است که یک محیط کار تمیز ( یک فولدر خالی) را آماده نمایید و سپس با اجرای دستور npm init، یک بستر برای کار با npm را داشته باشیم. می‌‌توانید به صورت دستی نیز یک فایل package.json را اضافه نمایید و گزینه‌‌های مدنظرتان را به آن اضافه کنید.

نکته مهم: وب پک در انجام یک وظیفه، تخصص وافری دارد و آن وظیفه نیز پردازش فایل‌‌های ورودی و خروجی داده شده به آن است که با استفاده از کامپوننت‌‌هایی که با نام loader از آن نام می‌‌برد، این وظیفه را انجام می‌‌دهد. با استفاده از این لودرها شما نتیجه‌‌ای را که از یک TaskRunner انتظار دارید، خواهید گرفت؛ مانند ترنسپایل کردن ماژول‌‌ها، بسته بندی ماژول‌‌ها، Minify کردن آنها، که این عمل توسط وب پک امکان انجام دارد، ترکیب فایل‌‌های Css با فایل‌‌های جاوا اسکریپت برنامه است. این کار برای تصاویر و فونت‌‌های برنامه نیز قابل انجام است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.