سئو و خوانایی

۱۵ نکته کلیدی که باید برای کسب وکارتان بدانید!

موارد زیر، چک لیستی می باشد.که احتمالاً اغلب صاحبان کسب وکارها در ذهن دارند. چنانچه صاحب یک بیزینس هستید یا قصد راه اندازی یک کسب وکار جدید را دارید، خواندن این پست را به شما پیشنهاد می کنیم.

 • یک کسب و کار راه اندازی کردید
 • یک تیم استخدام کردید.
 • کارهای پیش رو را برنامه ریزی کرده اید.
 • کمی استرس دارید؛ چون نمی دانید قدم بعدی برای تداوم این کسب و کار یعنی چه .

پیشنهاد ما به شما این می باشد.که این چک لیست را دور بیندازید! هر کسب و کار باید چک لیست مخصوص به خود را داشته باشد. همه کسب وکارها می توانند به شیوه خود پیشرفت کنند؛ فرقی نمی کند که یک کمپانی هزار نفری باشند یا یک شرکت کوچک با تعداد محدود نیرو. در این پست، ۱۵ نکته ضروری که هر کسب وکاری باید به منظور پیشبرد اهدافش و رسیدن به موفقیت رعایت کند، توضیح داده شده است.

در سایت سئو متن بخوانید  اصول نوشتن نامه‌های اداری و محتوای حقوقی

 

۱۵ نکته ای که باید برای کسب وکارتان بدانید!

 

 1. برند خود را بسازید
 2. همیشه خواهان یادگیری بیشتر باشید
 3. مخاطب هدفتان را بشناسید
 4. باثبات باشید
 5. بر روی تیم خود تمرکز کنید
 6. برای مشتریانتان قابل دسترس باشید
 7. مدیریت و سازماندهی درستی داشته باشید
 8. شفاف باشید
 9. استراتژی های مربوط به شبکه های اجتماعی را به روز کنید
 10.  با مشتریان خود در تعامل باشید.
 11.  آزمون و خطا کنید
 12.  نتیجه تعاملات را دنبال کنید
 13.  رقبایتان را بشناسید
 14.  روی تجربه مشتری تمرکز کنید.
 15. راهتان را ادامه دهید و تسلیم نشوید.

 

۱. برند خود را بسازید. (Build a Brand)

نکات کلیدی درباره برند

در واقع شما باید مشخص کنید که چه کسی هستید و کسب وکارتان در چه زمینه ای فعالیت می کند؟ ایجاد هویت برای برند از ضروری ترین موارد برای هر کسب وکاری محسوب می شود و بدنه اصلی محتواها در شبکه های اجتماعی را تشکیل می دهد.

از آن جا که بخشی از وظایف شبکه های اجتماعی کسب وکارها، حفظ مشتری های موجود و جذب مخاطبان جدید است، تولید محتوای جذابی که باعث ایجاد تعامل میان مشتری و بیزینس شود، کلید موفقیت آن کسب وکار محسوب می شود. سعی کنید از شبکه های اجتماعی برای معرفی برند خود به مخاطبان و همچنین، شناخت مخاطبان هدفتان استفاده کنید. در این صورت می توانید متوجه شوید که مخاطبین هدفتان به چه چیزهایی علاقه دارند و چه چیزهایی درباره محصولات و خدمات شما برایشان مهم است. بنابراین، می توانید ایده های مربوط به همان موضوعات را در محتوای خود بگنجانید.

 

۲. همیشه خواهان یادگیری بیشتر باشید (Be willing to learn more)

موفقیت در کسب وکار

هرچقدر یک کسب و کار بیشتر به سمت موفقیت پیش می رود، احساس رضایت نیز بیشتر می شود و میل به یادگیری کاهش می یابد. در این مواقع، برخی از کسب وکار به اشتباه تصور می کنند که دیگر نیازی به یادگیری بیشتر نیست. در صورتی که رمز موفقیت کسب وکارهایی که همواره و در طول زمان موفق بوده اند این می باشد.که هیچگاه دست از تلاش و یادگیری برنداشته اند. ایده هایی که به شما کمک می کند تا یادگیری همیشگی را جدی بگیرید، شامل موارد زیر است:

 • از آخرین اخبار و تحقیقات رقابتی در حوزه کسب و کار خود آگاه باشید.
 • جلسات پرسش و پاسخ در شرکت برگزار کنید تا بتوانید از نظرات کاربردی کارکنان استفاده کنید.
 • در راه محل کار به پادکست ها با محتوایی مربوط به کسب و کار گوش کنید؛ مثلا پادکست ۱۰ صبح.
 • همواره درباره حرفه و صنعت خود مطالعه کنید.
 • تیم خود را به خوبی آموزش دهید.
 • با کمک نیروهای خود، کلاس های هم آموزی در شرکت خود برگزار کنید
در سایت سئو متن بخوانید  افزایش سرعت سایت با Leverage Browser Caching

 

۳. مخاطب هدفتان را بشناسید (Understand your target audience)

شناخت مخاطبان هدف

مشخص کردن مشتریان هدف به شما کمک می کند تا بازار گروه مشخصی از مخاطبان را پیدا کرده و نیازهای آنها را به درستی رفع کنید. دانستن اینکه دقیقا چگونه پرسونای مشتریان را به دست آورید ساده نیست اما مقاله ها و ابزارهایی در این زمینه وجود دارند که مطالعه آن ها به ایجاد پرسونای مخاطب به شما کمک خواهند کرد. در یکی از مقالات کالج تپسل، چگونگی ایجاد پرسونای مخاطب را توضیح داده ایم. همچنین، می توانید از ابزار رایگان Hubspot برای ایجاد پرسونای مخاطب کسب وکارتان استفاده کنید. تصویر زیر با استفاده از همین ابزار hubspot ایجاد شده است. مطابق تصویر زیر، باب صاحب که یک کسب و کار و مدیرعامل می باشد.و بزرگترین چالش او رشد سازمانش است، یکی از مخاطبان شماست. حال باید از خود بپرسید: شرکت شما چگونه می تواند به او کمک کرده و نیازهایش را برطرف کند؟

ایجاد پرسونای مخاطب

تبلیغ در فضای وب سایت های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی کسب وکار خود را در معتبرترین وب سایت های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

 

۴. باثبات باشید. (Be consistent)

یکپارچگی صفحات یک برند

کسب و کاری که خلاف پیام ها، اهداف و محصولاتش فعالیت کند، در آینده ای دور یا نزدیک درآمدش را از دست خواهد داد. در سال ۲۰۱۸، کسب و کارهایی که برند باثباتی داشتند موفق شدند درآمدشان را تا ۲۳ درصد افزایش دهند. حفظ ارتباط با مشتری، مسئولیت پذیری و یکپارچگی در تمام وجوه کسب وکارتان، اعتماد مشتریان را جلب خواهد کرد.

در سایت سئو متن بخوانید  تولید محتوا برای اینستاگرام

برای مثال به بنیاد جهانی طبیعت (WWF) توجه کنید که چگونه محتوای وبسایت و شبکه های اجتماعی خود نظیر توییتر و اینستاگرام را به موازات هم پیش می برد و محتوای آن با توجه به شبکه های اجتماعی تغییر می کند و بهینه سازی می شود اما همچنان رسالت خود را حفظ کرده است.

یکپارچگی و ثبات یک برند

هشتگ های نوشته شده در بیوی توییتر این بنیاد نشان می دهد که چگونه فارغ از سود مالی، می توان از توییتر برای گسترش اهداف و ایجاد تعامل استفاده کرد. کاربرد دیگر این هشتگ ها نمایش اهداف این بنیاد است. مثل هشتگ #VoiceForPlanet. علاوه بر آن، عکس پاندا جذاب ترین انتخاب برای این صفحه می باشد.و با کاربرد و هدف شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز کاملا همخوانی دارد. این انتخاب هوشمندانه از نکات کلیدی برای کسب وکار است.

فعالیت تبلیغاتی در سه پلتفرم مختلف سبب شده رسانه های اجتماعی بنیاد جهانی طبیعت (WWF) بسیار مفید و جالب توجه باشند. این سازمان به جستجوکنندگان آنلاین اجازه می دهد که به آسانی به سمت مباحث مورد علاقه خود هدایت شوند. این موضوع، ثبات و یکپارچگی یک برند را نشان می دهد.

 

۵. بر روی تیم خود تمرکز کنید. (Focus on your team)

اهمیت تیم در هر کسب وکار

فرسودگی در محیط کار اجتناب ناپذیر است. ۶۱% از کارمندان این حس را در محل کار تجربه می کنند اما این بدان معنی نیست که ارزش کار و محصول شما پایین آمده. با داشتن یک تیم خستگی ناپذیر که کارشان را دوست دارند و در جهت پیشرفت آن می کوشند، این فرسودگی دیرتر اتفاق می افتد. صمیمیت، ارتباط خوب و موثر بین اعضای یک تیم و شناخت بهتر آن ها از یکدیگر می تواند روحیه افراد را تقویت کرده و باعث افزایش کارایی تیم گردد.

در سایت سئو متن بخوانید  omnichannel چیست و چه مزایایی دارد؟

برای مثال، طراح محصول شرکت شما یک محصول فوق العاده طراحی کرده. با استفاده از ایمیل این اتفاق را اطلاع رسانی کنید و با این کار برای ادامه فعالیت هایش در او انگیزه ای قوی ایجاد کنید. راه دیگری که موجب ترغیب اعضا می شود تشکیل جلسات منظمی می باشد.که اعضای تیم می توانند به کمک آن موضوعات مورد علاقه خود در کار را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از نظرات یکدیگر آگاه شوند.

غذا همیشه یکی از بهانه های دورهمی است! می توانید در اولین روز هفته، ساعتی را در کنار همکارانتان به صرف صبحانه بگذارنید. این کار آغاز هفته کاری را آسان تر می کند. (دورکارها هم می توانند به وسیله اسکایپ همراه شوند!)

 

۶. برای مشتریانتان قابل دسترس باشید. (Be accessible to your customers)

دسترسی دائمی از نکات کلیدی کسب وکار است

اگر تابه حال تجربه استفاده از سرویس پشتیبانی یک محصول یا خدمت را داشته اید، می دانید که فراهم کردن سرویس پشتیبانی از مشتریان چقدر مهم است. ارائه خدمات عالی و بدون نقص در زمینه پشتیبانی، کار سخت و مهمی است. چنانچه این خدمات برای مشتری رضایت بخش نباشد، ممکن می باشد.او بدون معطلی ارتباط خود را با کسب و کار شما قطع کند. با یاد داشته باشید که حفظ مشتریان و وفادارسازی آنها، از جذب مشتریان جدید بسیار ساده تر و کم هزینه تر است؛ تنها کافی می باشد.که همواره در دسترس مشتری باشید.

یک بار یکی از کارکنان Zappos به مدت ۱۰ ساعت تلفنی با یکی از مشتریان صحبت کرد تا رضایت خاطر او را جلب کند. بنابراین یکی دیگر از نکات کلیدی برای کسب و کار این است: اطمینان از رضایت مشتری باید همیشه اولویت شماره ۱ شما باشد.

در سایت سئو متن بخوانید  کپی‌رایتینگ چیست و کپی‌رایتر کیست

ارائه خدمات عالی به مشتری قبل و بنابراین از فروش را در استراتژی شبکه های اجتماعی خود بگنجانید. تعامل با مشتری در جهت رفع نگرانی ها و نظارت و مراقبت دائمی نسبت به ارائه درست خدمات، مشتری را نسبت به برند شما وفادار می کند.

 

۷. نظم و سازمان دهی داشته باشید. (Stay organized)

نظم و سازماندهی در کسب وکار

یکی از چالش های مهمی که اغلب استارتاپ ها با آن روبه رو هستند، عدم سازماندهی است. فراموش نکنید که در دام دو چیز نیفتید؛ ۱- استفاده از ابزارهای زیاد و ۲- عدم استفاده از ابزارها. چنانچه هنوز کار بدون استفاده از کاغذ را امتحان نکردید، حالا وقت امتحان کردن آن است.

برای شروع، یک یا دو ابزار مانند CRM (نرم افزار مدیریت پروژه مشترک) و یا نرم افزار مدیریت زمان یا مدیریت کاره مانند trello را انتخاب کنید. ابزاری را برگزینید که اعضای تیم بتوانند به راحتی اسناد را در آن پیدا کنند و به وسیله آن با همکاران خود در ارتباط باشند.

 

۸. شفاف باشید. (Be transparent)

شفافیت از جمله نکات کلیدی برای کسب وکار است

نیازی نیست تمام رازهای کسب و کار شما، راز باقی بماند! چنانچه مشتری از شما مشخصات محصولتان را خواست، به او اطلاعات بدهید. ۹۴% از مشتریان گفته اند که بزرگترین دلیل وفاداری آن ها به یک برند، شفافیت است. شفاف بودن با مشتری، موجب ایجاد اعتماد می شود، لید یا سر نخ تولید می کند و در بین رقبایی که شفافیت ندارند، برگ برنده شما خواهد بود.

به عنوان مثال، برند پوشاک Patagonia برای اینکه به مشتری نشان دهد مصرف کربن را در محصولات خود کاهش داده تصمیم گرفت روال زنجیره تامین شرکت خود را علنی کند. آن ها بدین منظور صفحه ای به نام «رد پای پاتاگونیا» راه اندازی کردند و در آن جزئیات فرایند کاری کارخانه پارچه و منسوجات، مزرعه و ماشین های مورد استفاده این برند و تاثیر همه این ها بر زمین را نشان دادند. این ایده ها و فعالیت های مسئولیت اجتماعی در برندهای ایرانی هم می توانند اجرا شوند و نتایج خوبی به همراه داشته باشند. امروزه اغلب مردم نگرانی و دغدغه محیط زیست را دارند؛ شما می توانید با یک کمپین مسئولیت اجتماعی در خصوص حفاظت از محیط زیست که مرتبط با کسب وکارتان باشد، توجه مردم را در شبکه های اجتماعی جلب کنید و ایجاد لید یا سر نخ کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  چگونه باید پست بلاگ برای کسب وکارها بنویسیم؟ راهنمای قدم به قدم وبلاگ نویسی

 

۹. استراتژی های شبکه های اجتماعی خود را به روز کنید. (Upgrade Social Strategy

یکپارچگی صفحات اجتماعی یک کسب وکار

شبکه های اجتماعی روز به روز در حال تغییر هستند. همگام بودن با ترندها، به خصوص برای جذب مخاطبان جوان تر که به دنبال نوآوری و چیزهای جدید هستند، اهمیت زیادی دارد.

آیا قبلاً تصور می کردید که خرید تخت خواب بعدیتان از طریق تبلیغات درون یک اپلیکیشن موزیک مانند Spotify صورت بگیرد؟ یک برند تشک به نام Casper این کار را انجام دادند و تبلیغات خود را در شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های محبوب نمایش دادند ! آن ها نه تنها تبلیغاتشان را در میان پادکست های اسپاتیفای گنجاندند، بلکه از دیگر شبکه های بزرگ اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام و فیسبوک نیز برای رساندن صدای خود به مخاطبان استفاده کردند. و در این کار بسیار موفق بودند.

تصویر زیر پادکست این برند در اسپاتیفای را نشان می دهد. آیا نمی توانید بخوابید؟ کانال مربوط به برند Casper را پلی کنید و با کمک صدای آرامش بخش امواج به خواب بروید. این کار علاوه بر کمک به برند Casper به اسپاتیفای هم کمک می کند که با استفاده از این استراتژی مخاطب بیشتری جذب می کند. یوتیوب هم فیلم هایی از این دست در بخش تبلیغات خود دارد. اجرای ایده هایی از این دست در برندهای ایرانی، اپلیکیشن ها و پادکست های ایرانی هم به سادگی قابل اجرا است. به خصوص که استقبال از پادکست ها اخیراً افزایش یافته است. پست تبلیغات در پادکست ها را در کالج سایت بخوانید.

تبلیغات در پادکست

۱۰. با مشتریان خود در تعامل باشید. (Get your customers involved)

تعامل با مشتریان

فراموش نکنید که این مشتریان شما هستند که به برند شما هویت می بخشند. آن ها باید بخشی از کسب و کار شما باشند و البته باید این موضوع را بدانند. نشان دادن قدردانی مشتریان و بازخوردهای مثبت آن ها نسبت به کسب و کار شما باعث تشویق سایرین و افزایش تعداد لیدها می شود.

در سایت سئو متن بخوانید  فیلم های برتر دنیای فوتبال

به عنوان مثال، توییتر هر سال در همان روزی که در این شبکه حساب کاربری ساخته اید، برای شما ایمیلی می فرستد و با این کار ساده به مشتری حس منحصربه فرد و خاص بودن می بخشد؛ درست مثل تبریک روز تولد.

 

۱۱. آزمون و خطا کنید. (Experiment)

آزمون و خطا کنید

چگونه متوجه می شوید که چه روشی برای کسب وکارتان مناسب می باشد.و چه روشی نامناسب؟ تجارت الکترونیک، روش های بازاریابی و وفاداری مشتریان از جمله مواردی به شمار می روند که با عدم قطعیت همراه هستند. با این حال، با برنامه ریزی و انجام آزمایش هایی «امن» مانند یک برگزاری یک حراج کوچک به منظور افزایش فروش می توانید میزان فروش و وفاداری مشتریان خود را بسنجید.

 

۱۲. نتیجه تعاملات مخاطبان را دنبال کنید. (Track your engagement)

پیگیری نتیجه تعاملات، از نکات کلیدی برای کسب وکار

این نکته مثال بارز دیگری می باشد.بر این نکته است: «تا وقتی کاری را انجام ندهید، با چم و خم آن آشنا نخواهید شد.» چنانچه نتایج تعاملات کاربران در شبکه های اجتماعی را پیگیری کنید از تاثیر کمپین ها بر مخاطبان هدفتان آگاه خواهید شد و متوجه می شوید که کدام روش بهترین بازخورد را به همراه داشته است. شما به راحتی می توانید کامنت ها و پاسخ های کاربران در شبکه های اجتماعی را رصد و پیگیری کنید. امروزه ابزار مختلفی وجود دارند که به شما در این کار کمک می کنند تا در زمانتان صرفه جویی شود.

 

۱۳. رقبایتان را بشناسید. (Know your competitors)

شناخت رقبا از نکات کلیدی کسب وکار است

از دیگر نکات کلیدی برای کسب وکار این می باشد.که یک تجزیه و تحلیل ساده می تواند به پیشرفت شما در مقایسه با رقبا کمک شایانی کند؛ فرقی نمی کند که یک استارتاپ باشید یا یک کسب و کار بزرگ. همیشه شیوه های کاری رقبایتان را بررسی کنید و در بنابراین ذهن خود داشته باشید؛ به ویژه رشد آن ها در زمینه هایی که شما  نتوانسته اید موفقیتی در آن کسب کنید. درست می باشد.که رصد رقبا از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این می باشد.که همیشه قبل از بررسی رقبا، ابتدا داده های کسب و کار خود را تجزیه و تحلیل کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  اسکرین شات در اپ استور: ۶ ترفند اپلیکیشن های معروف!

 

۱۴. روی تجربه مشتری تمرکز کنید. (Focus on customer experience)

تمرکز بر روی تجربه مشتری

تجربه مشتری به اندازه خدمت رسانی به مشتری اهمیت دارد. آیا مشتری های شما تجربه خوبی از محصولات و خدمات شما دارند؟ آیا از محصولت و خدماتتان راضی هستند؟ آیا شما میزان رضایت مشتری از محصولات و خدمات خود را اندازه می گیرید؟ آیا بر روی بهبود و پیشرفت محصولات و خدمات خود به منظور بالا بردن رضایت مشتری اقدامی می کنید؟

برای به دست پاسخ این سوال ها می توانید از طریق نظرسنجی، این پرسش را برای مشتریان خود مطرح کنید: در بازه اعداد ۱ تا ۱۰ چقدر احتمال دارد که خدمات ما را به دوست خود معرفی کنید؟ سپس پاسخ ها را بدین شکل دستبه بندی کنید؛

 • ۹- ۱۰: کسانی که نسیت به برند شما وفادار هستند، همچنان به خرید از شما ادامه می دهند و کسب وکار شما را به دیگران معرفی و تبلیغ می کنند. (promoters)
 • ۷-۸: کسانی که نسبتاً از برند شما راضی هستند اما در معرفی کسب وکار شما به دیگران منفعل هستند و حتی ممکن می باشد.به پیشنهادهای رقبای شما جذب شوند. (Passive)
 • ۰-۶: کسانی که از برند شما ناراضی هستند و کسب وکارتان را معرفی نمی کنند و حتی ممکن می باشد.از طریق Negative word of mouth به برند شما ضربه بزنند. (Detractors)

شاخص NPS که مخفف Net Promoter Score می باشد.می تواند معیار خوبی برای اندازه گیری تجربه مشتری و وفاداری مشتریان نسبت به برند شما باشد

شاخص NPS

یکی از راه های بهبود تجربه کاربری، استفاده از سیستم CRM است. CRM با تنظیم خودکار ایمیل ها و کارها به شما در درک بهتر وضعیت مشتری ها کمک می کند.

در سایت سئو متن بخوانید  قدرت بینش مشتری و تحلیل بیگ دیتا

 

۱۵. راهتان را ادامه دهید و تسلیم نشوید. (Keep going)

از نکات کلیدی برای کسب وکار؛ تسلیم نشوید!

اگر ایده ای در ذهن دارید و مطابق تحقیقات بازار متوجه شدید که برای ایده تان تقاضا وجود دارد، بر روی آن کار کنید. این که در ابتدای فعالیت درآمدی نداشته باشید ممکن می باشد.دلسردکننده باشد. اما تسلیم نشدن و مقاومت می تواند به پیشبرد اهدافتان کمک کند. فراموش نکنید هر روز، ممکن می باشد.روز خوبی برای شما و کسب وکارتان نباشد.

برای مثال کمپانی آدیداس در دهه ۷۰ میلادی و بنابراین از افزایش محبوبیت برند نایکی، رکورد فروش خود را از دست داد. آدیداس بنابراین از این اتفاق تسلیم نشد و با طراحی مجدد ساختار خود توانست به اهداف اولیه اش بازگردد. بنابراین با عزم راسخ به راهتان ادامه دهید.

 

برای مدیریت یک کسب وکار موفق، در وهله اول باید حرفه و صنعت خود را به خوبی بشناسید. در این پست، ۱۵ نکته کلیدی برای کسب وکار را مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم با مثال های واقعی این نکات را شفاف تر بیان کنیم. به نظر شما چه نکات دیگری می تواند در موفقیت یک کسب وکار تاثیرگذار باشد؟ چنانچه صاحب بیزینس هستید، چه تجربه ای در خصوص این نکات داشته اید؟ چنانچه قصد راه اندازی یک کسب وکار را دارید، به چه نکته ای بیشتر توجه می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نظر دهید

برای اطلاع از پست های جدید کالج تپسل، کافی می باشد.در فرم خبرنامه سمت راست صفحه عضو شوید و ایمیل های خبرنامه کالج سایت را دریافت کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در سال ۲۰۱۸
برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن