تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

۱۵ راهکار عملی برای موفقیت در برنامه نویسی

یکی از دغدغه‌‌های برنامه نویس‌‌ها یا کسانی که تازه وارد حوزه برنامه نویسی می‌‌شوند موفقیت در برنامه نویسی است. خیلی‌‌ها می‌‌پرسند اگر بخواهیم در برنامه نویسی موفق شویم باید چیکار کنیم و چه راهکارهایی را برای موفقیت در برنامه نویسی ارائه میدهید و در این مدت درخواست کرده اند نوشتار ای در این زمینه منتشر کنیم. سعی می‌‌کنم تمام داشته هایم که در این چند سال به دست آورده ام را به صورت کاملا مشخص و دقیق در مورد موفقیت در برنامه نویسی در این نوشتار ارائه دهم. 

موفقیت در برنامه نویسی

موفقیت در برنامه نویسی

همان طور که در بخش بالا گفتیم در این نوشتار میخواهیم راهکارهایی رو ارائه دهیم تا شما با استفاده از این راهکارها بتوانید در برنامه نویسی موفق شوید و مسیر موفقیت در برنامه نویسی را سریعتر بگذرانید. در بخش زیر ۱۵ راهکار عملی برای موفقیت در برنامه نویسی معرفی کرده و در مورد هر کدام توضیحاتی رو ارائه داده ام. لطفا بعد از مطالعه این نوشتار سعی نمایید به صورت عملی این گزینه‌‌ها رو اجرا نمایید تا در برنامه نویسی پیشرفت ویژه ای داشته باشید. 

 • یادگیری یک زبان برنامه نویسی به صورت عمقی
 • الگورتیم و حل مسئله
 • به روز بودن
 • مطالعه
 • مهارت جستجو کردن
 • تمرین تمرین تمرین
 • عضویت در سایت‌‌ها و انجمن ها
 • تعریف پروژه
 • خلاقیت
 • کار تیمی
 • روابط و فن بیان
 • زبان انگلیسی
 • ریاضیات
 • پشتکار و اراده
 • صبر و حوصله

۱- یادگیری یک زبان برنامه نویسی به صورت عمقی
یکی از مشکلات کسانی که وارد حوزه برنامه نویسی می‌‌شویند و باعث عدم موفقیت در برنامه نویسی می‌‌گردد شاخه به شاخه پریدن است. دوستان عزیز شما باید یک زبان برنامه نویسی را به صورت عمیق و عمقی یاد بگیرید و بتواند با این زبان هر پروژه ای که به شما داده می‌‌گردد را انجام دهید. بارها دیده ام کسانی که استعداد فوق العاده در برنامه نویسی داشته اما به دلیل اینکه بین چند زبان جا به جا شده اند و همه اش شاخه به شاخه پریدن هیچ اتفاقی براشون نیفتاده و متاسفانه استعدادشون هدر رفته است. پس دوستان عزیز تا می‌‌توانید روی یک زبان خاص متمرکز شوید و تمام انرژیتون رو، روی یک زبان بذارید. 

۲- الگورتیم و حل مسئله
من خودم بارها در مقالات زیادی گفتم که در ابتدای کار نیاز نیست حتما شما الگوریتم و حل مسئله بدونید اما باید کم کم این بخش رو قوی کنید. وقتی شما بتونید الگوریتم نویسی و حل مسئله تون رو قوی نمایید به راحتی پیشرفت می‌‌نمایید واقعا این بخش جز الزامات موفقیت در برنامه نویسی است. در سایت هم مطالب زیادی در این بارها قرار داده ایم که می‌‌توانید استفاده کنید. هر چه این بخش روی قوی‌‌تر نمایید راحتر می‌‌توانید برنامه نویسی نمایید و فکرتون در این حوزه به شدت باز می‌‌شود. البته اگر در ابتدای کار هستید و تازه شروع کرده اید اصلا جای نگرانی نیست فعلا نمی‌‌خواد حرفه ای شوید و کم کم جلو بروید.

۳- به روز بودن
متاسفانه آفتی که گریبان گیر برنامه نویس‌‌ها می‌‌گردد همین بخش به روز بودن است. متاسفانه کسانی که در این حوزه کار می‌‌کنند و تا جایی پیش میروند دیگر وقتی برای یادگیری و آپدیت داشته‌‌های قبلیشون نمیگذارند و فکر می‌‌کنند همه چیز رو میدونند. اگر میخواهید به موفقیت در برنامه نویسی برسید باید هر روز یادگیری ببینید هر روز مقالات جدید رو مطالعه نمایید نه فقط برنامه نویسی بلکه هر حوزه ای که کار می‌‌نمایید باید تا می‌‌توانید یادگیری ببینید و این یادگیری‌‌ها به صورت پیوسته باشد. 

۴- مطالعه
در هر حوزه ای که می‌‌خواهید موفق شوید و واقعا حرفی برای گفتن داشته باشید باید مطالعه روزانه را در دستور کار خود قرار دهید. چند وقت پیش با چند نفر صحبت می‌‌کردم و چند بار در مورد مطالعه روزانه صحبت کردم و یکیشون می‌‌گفت شما خیلی حساسی و زیاد این بخش مطالعه، مهم نیست. دوستان عزیز شما وقتی یک کتاب رو مطالعه می‌‌نمایید یعنی دارید تمام تجربیات یک نفر در آن حوزه را در قالب ۲۰۰ ۳۰۰ صفحه به دست میاورید و این یعنی فوق العاده و می‌‌توان گفت کتاب منبع و گنجینه ای است که روزانه باید از آن استفاده شود.

۵- مهارت جستجو کردن
شاید خنده دار باشد ولی یکی از المان‌‌های موفقیت در هر رشته ای در عصر حاضر، قدرت و مهارت جستجو کردن در فضای وب است. دوستان عزیز بعضی وقت‌‌ها شما می‌‌خواهید به یک مطلب برسید یا اصلا در یک موضوع دچار مشکل می‌‌شوید اما کسی نیست ازش پرسش بپرسید در این شرایط، فضای وب و اینترنت به شما کمک شایانی می‌‌کند اگر شما مهارت جستجو کردن رو داشته باشید.

۶- تمرین تمرین تمرین
تمرین تمرین تمرین چیزی که من بارها در بارش صحبت کرده ام و گفتم اگر میخواهید در حوزه برنامه نویسی موفق شوید باید مد نظر بگیرید. بعضی‌‌ها فقط یادگیری میبینند و اصلا تمرین صورت نمیگیرد. دوستان عزیز اگر میخواهید موفق شوید و اگر می‌‌خواهید در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید باید تمرین روزانه داشته باشید. (قدرت تمرین رو دست کم نگیرید در هر بار تمرین به مطالب بیشتری دست پیدا می‌‌کنید)

۷- عضویت در سایت‌‌ها و انجمن ها
عضویت و فعالیت در سایت‌‌های برنامه نویسی هم تاثیر خوبی روی موفقیت در برنامه نویسی دارد. شما با عضویت در سایت‌‌ها و دریافت خبرنامه ها، می‌‌توانید هفته ای چند نوشتار تاپ و عالی در حوزه کاری خود دریافت نمایید و نیاز نیست دیگه حتما پشت سر هم به یک سایت سر بزنید. فعالیت در انجمن‌‌های برنامه نویسی هم واقعا موثر و تاثیر گذار است بخصوص وقتی که مشکلات دیگران رو حل می‌‌کنید. مثلا طرف مشکلشو در انجمن اعلام کرده و شما می‌‌توانید در حل این مشکلات کمک کنید. هم خودتون ورزیده‌‌تر می‌‌شوید هم کمکی کرده اید که دیگران مشکلاتشون حل شود. (مثل سایت گیت هاب)

۸- تعریف پروژه
برای اینکه بتوانید در این حوزه قوی‌‌تر شوید و واقعا حرفی برای گفتن داشته باشید پروژه‌‌های برنامه نویسی قوی و بزرگ برای خود تعریف کنید و سعی نمایید در یک زمان خاص آن را برنامه نویسی و آماده کنید. این کار چند مزیت خوب مثل افزایش قدرت حل مسئله، زمان بندی پروژه، برنامه نویسی سریعتر، ایجاد رزومه قوی، نمونه کار قدرتمند و … دارد. وقتی به دوستان میگم باید این کار رو انجام دهید میگن چه کاریه الکی وقتمون رو هدر بدیم و بهتر هستش یادگیری ببینم. دوستان عزیز یادگیری دیدن خوبه و واقعا موثر هستش ولی وقتی شما در شرایط برنامه نویسی واقعی و پروژه قرار نگیرید هیچ اتفاقی برای شما رخ نمیدهد. با این کار خیلی بیشتر از تصورتون قوی می‌‌شوید.

۹- خلاقیت
شاید خلاقیت تاثیر زیادی در موفقیت در برنامه نویسی نداشته باشد اما اگر میخواهید یک برنامه نویس فوق موفق باشید اثر این گزینه پر رنگ‌‌تر می‌‌شود. حالا شاید بپرسید چطور خلاق شویم و در کارمون خلاقیت به خرج بدیم. اول سعی نمایید بازهای‌‌هایی که خلاقیت بیشتری می‌‌خواهد رو بازی کنید. دوم تا می‌‌توانید درگیر پروژه و حل مسئله شوید. سوم پروژه‌‌های زیادی رو انجام بدید. چهارم سعی نمایید بین برنامه نویس‌‌ها و افراد خلاق باشید. این گزینه آخر شاید خنده دار باشد ولی شخصا تجربه کرده ام برای مباحث دیگر و جواب گرفته ام. 

۱۰- کار تیمی
یکی دیگر از گزینه‌‌هایی که به نظرم تاثیر زیادی برای موفقیت در برنامه نویسی میگذارد همین بحث کار تیمی هستش، بارها دیده ام کسانی که برنامه نویس‌‌های واقعا خوبی بودند اما به دلیل عدم مهارت کار تیمی خیلی راحت از این حوزه کنار گذاشته شده اند. بخصوص اگر در شرکت‌‌های بزرگ و موفق می‌‌خواهید کار نمایید یکی از اصلترین مهارت ها، همین مهارت انجام کارها به صورت تیمی است. شاید بپرسید این بخش رو چطور قوی کنیم باید بگم سعی نمایید مقالاتی که در این حوزه وجود دارد رو مطالعه نمایید و اگر می‌‌توانید به صورت رایگان کارآموزی در شرکت‌‌های بزرگ ایران را تجربه کنید. 

۱۱- روابط و فن بیان
یکی از گزینه‌‌هایی که احتمالا به شدت منتقد داشته باشد و بگن اصلا ربطی ندارد و خنده دار است همین کسب کردن مهارت‌‌های روابط و فن بیان می‌‌باشد. اما من میگم کسی که روابط و فن بیان خوبی نداشته باشد احتمال موفقیتش به شدت کاهش پیدا می‌‌کند. من نمیگم موفق نمی‌‌گردد اما واقعیت اینست که موفق در هر حوزه ای چند پارامتر خاص رو می‌‌طلبد و در عصر حاضر روابط و فنان بیان، یکی از اصلترین پارامترهای موفقیت است. دوستان عزیز به حرف‌‌های بقیه هم توجه ننمایید که میگن برنامه نویس، باید فقط کد بزنه و سرش پایین باشه، این حرف‌‌ها دیگه قدیمی شده و اگر می‌‌خواهید مزه موفقیت رو بچشید این مهارت به شدت به کار شما میاد و تاثیر بسزایی در روند موفقیت شما دارد.

۱۲- زبان انگلیسی
راسیتش اگر بخواهم باهاتون روراست باشم باید بگم یکی از موثرترین پارمترهای موفقیت در برنامه نویسی مسلط بودن به زبان انگلیسی است. اگر میخواهید در برنامه نویسی موفق باشید و کسی شوید باید تسلط خوبی بر زبان انگلیسی داشته باشید. راسیتش الان منابع زیاد و فوق العاده به زبان انگیسی وجود دارد که افراد به خاطر عدم تسلط به زبان انگلیسی از این منابع بی بهره هستند. نه فقط برای مطالعه منابع بلکه برای ارتباط با برنامه نویس‌‌های خارجی هم به شدت به کارتون میاد. البته اگر میخواهید فقط یک برنامه نویس معمولی باشید نیاز نیست زیادم به زبان انگلیسی مسلط شوید و در حد معمولی کفایت می‌‌کند. 

۱۳- ریاضیات
این گزینه زیاد تاثیر گذار نیست ولی بی تاثیر هم نیست پس اگر میخواهید در حوزه برنامه نویسی موفق شوید پیشنهاد میکنم کم کم بخش ریاضیات خودتون رو قوی کنید. کتاب‌‌ها و یادگیری‌‌های زیادی وجود دارد که می‌‌توانید استفاده کنید. وقتی ریاضیات رو دنبال می‌‌نمایید فکر و مغزتون باز می‌‌گردد و باعث خلاقیت و ایجاد نبوغ می‌‌شود.

۱۴- پشتکار و اراده
این گزینه یکی از اصلی‌‌ترین و مهمترین پارمترهای موفقیت در برنامه نویسی است.  البته اینم بگم پشتکار و اراده برای موفقیت در هر حوزه ای مهم و ضروری است. معمولا کسانی که پشتکار و اراده قوی دارند خیلی موفق‌‌تر از افراد با استعداد بی پشتکار هستند. واقعا این گزینه عجیب مهم است. سعی نمایید با استفاده از مقالاتی که در اینترنت وجود دارد این بخش رو تقویت کنید.

۱۵- صبر و حوصله
آخرین گزینه و پارمتر برای موفقیت در برنامه نویسی ، صبر و حوصله است. متاسفانه خیلی‌‌ها که وارد حوزه برنامه نویسی می‌‌شوند انتظار دارند با دو سه ماه کار و یادگیری دیدن یکی از برنامه نویس‌‌های فوق موفق این حوزه شوند. دوستان عزیز باید صبر و حوصله داشته باشید و کم کم در این حوزه پیش بروید. بعد یه مدت تلاش، روند پیشرفتتون رو میبینید. 

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.