تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

یادگیری برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم

یادگیری برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟

زمانی که صحبت از یادگیری برنامه نویسی می‌‌گردد و ما میخواهیم وارد دنیای فوق العاده جالب برنامه نویسی شویم در ابتدا باید در کنار یادگیری مفاهیم و اصول برنامه نویسی چند مهارت جانبی هم فرابگیریم یعنی در کنار یادگیری اصول برنامه نویسی باید تفکر انتقادی Critical Thinking و منطقی Logical Thinking داشته باشم کمی با ریاضیات آشنا باشیم معنی رنگ و روش بکار گیری رنگ در اپلیکیشن یا نرم افزار را بدانیم و تا حدودی زبان انگلیسیمون رو تقویت کنیم.
یادگیری برنامه نویسی

شاید در ابتدا این مسئله واقعا اذیت کننده باشد که من چطوری این همه مهارت یاد بگیریم و حس ناخوشایندی را در دانشجو برنامه نویسی ایجاد میکند اما این رو بگم که الان لازم نیست شما سریع و با هم این مهارت‌‌ها رو فرا بگیرید کم کم میتوانید وارد هر بخش شوید و تا حدودی با آن مسئله و موضوع آشنا شوید. وقتی که در ابتدا شروع به یادگیری مفاهیم ابتدایی مینمایید در کنار این مفاهیم هم ، این مهارت‌‌ها کم کم کسب می‌‌شوند پس جای هیچ نگرانی نیست چون در این نوشتار سعی میکنم خیلی از مباحث و مهارت‌‌هایی که در کنار یادگیری برنامه نویسی کسب نمایید رو مورد بررسی قرار دهم تا شما راحت با این مسئله کنار بیایید.

تاثیر تایپ در برنامه نویسی :

یکی از مهارت‌‌هایی که در کنار یادگیری برنامه نویسی باید فرا بگیریم تایپ سریع یا همون تایپ ده انگشتی هست چند دلیل رو نوشتم که متوجه اهمیت و ضرورت این مهارت شوید.

دلایل یادگیری تایپ سریع در برنامه نویسی :

 • دقت تایپ
 • سریع نوشتن کدها
 • کم شدن زمان کد نویسی
 • لذت بخش‌‌تر شدن کدنویسی
 • بالا رفتن اعتماد به نفس در کد نویسی
 • چشم آزاد است و فرد می‌‌تواند هم‌‌زمان با دیدن یک نوشتار مکتوب آن را تایپ کند یا با نگاه کردن به صفحه نمایش غلط‌‌های تایپی خود را هنگام تایپ متوجه گردد و به سرعت اصلاح کند.

نکته مهم : اگر ما به تایپ سریع تسلط داشته باشیم بین فکر کردن و نوشتن کد زمان خیلی کمی رو صرف میکنیم.

بیایید به صورت مثال در مورد این مسئله صحبت کنیم بعضی اوقات میخوایم با یک هدف خاص وارد یکی از اتاق‌‌های منزل خود شویم اما همون لحظه که وارد اتاق می‌‌شویم فراموش میکنیم واسه چی امدیم تو این اتاق (البته این مسئله در مورد خیلی از کاربران صدق نخواهد کرد!) یا بعضی وقتا در بحثی شرکت میکنیم و در همین حین که یکی از دوستان ما در حال صحبت کردن است نکته ای به ذهن ما می‌‌رسد و صبر می‌‌کنیم تا صحبت‌‌های دوستمان به اتمام برسد اما همین که وی سکوت کرد ما نکته‌‌ای که می‌‌خواستیم بیان کنیم را فراموش می‌‌کنیم. مابین زمانی که ما تصمیم می‌‌گیریم تا به آن اتاق برویم و زمانی که به آن اتاق می‌‌رسیم ممکن است چندین ثانیه طول بکشد و فراموشی هم می‌‌تواند در همین فاصله زمانی اتفاق افتد.

دقیقا این جور اتفاقی در برنامه نویسی برای ما ممکن است بیفتد البته ممکن است این مسئله صد در صد نیست در واقع زمان مابین ایده ای که در برنامه نویسی به ذهن ما خطور می‌‌کند تا تبدیل ایده به کد می‌‌تواند منجر به فراموشی گردد. حال اگر بتوانیم این زمان را به حداقل برسانیم می‌‌توانیم انتظار داشته باشیم فراموشی ما هم به حداقل برسد. در واقع هدف ما در اینجا این نیست که برنامه نویسان را مجبور کنیم که به کلاس تایپ حرفه ای بروند بلکه حداقل انتظاری که می‌‌رود این است که تایپ صحیح را بیاموزند.

اگر هم به دنبال یادگیری تایپ سریع یا ده انگشتی میگردید پیشنهاد میکنم به دو سایت زیر یه سر بزنید واقعا میتوان گفت راحت با این دو سایت تایپ سریع رو یاد میگیرید :
www.wetype.ir
www.typingstudy.com

تاثیر زبان انگلیسی در پیشرفت برنامه نویسی :

یکی دیگر از مهارت‌‌هایی که یک دانشجو برنامه نویسی باید فرا بگیرد یادگیری زبان انگلیسی هستش ، دلایل مختلفی هم وجود دارد که حداقل باید دانشجو برنامه نویسی به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد(نمیخواد به صورتن صد در صد تسلط داشته باشد ولی باید مقدمات این زبان رو بدونه)

از جمله این دلایل می‌‌توان به این نکته اشاره کرد که یک برنامه نویس برای این که همواره به روز باشد و از آخرین پیشرفت‌‌ها در زمینه برنامه نویسی مطلع باشد می‌‌بایست با زبان انگلیسی آشنا باشد چرا که تولید علم در دنیا به این زبان صورت می‌‌گیرد. از سوی دیگر Documentation یا اسناد زبان‌‌های برنامه نویسی کاملاً به زبان انگلیسی نوشته شده است و برای خواندن آن‌‌ها ما می‌‌بایست با زبان انگلیسی آشنا باشیم. یکی دیگر از مواردی که دانستن زبان انگلیسی در آن به کمک ما می‌‌آید مکاتبه با دیگر برنامه نویسان در سرتاسر دنیا است. به طور مثال وب سایت Stack Overflow این امکان را به ما می‌‌دهد که سؤالات یا مشکلات خود به همراه کدی که نوشته ایم را به اشتراک بگذاریم و از نظر دیگر برنامه نویسان پیرامون آن آگاه شویم.

اگر بخوایم چند دلیل برای تاثیر یادگیری زبان انگلیسی بر برنامه نویسی ارائه دهیم میتوانیم به دلایل زیر اشاره کنیم :

 • فهم راحتر کدهای برنامه نویسی
 • نوشتن راحتر کدها
 • منابع بیشتر برای آموزش
 • تبال اطلاعات با برنامه نویس‌‌های خارجی
 • حل راحتر مشکلات با رجوع به سایت‌‌های خارجی
 • و . . .
  خودم شخصا از تعداد زیادی از اساتید زبان در این باره پرسش کردم که کسی که زبان نمیدونه باید چه کنه پایه اش قوی‌‌تر بشه و وضعت بهتری داشته باشه پیشنهاد میکنند لغات پر کاربرد مورد توجه قرار گیرد. من هم با تحقیقی که کردم بین این همه لغات زبان انگلیسی (بیش از یک میلیون) بین ۲ تا ۴ هزار لغت پر کاربرد وجود دارد که دانشجو برنامه نویسی بهتره از این لغات شروع کند. در بخش پایین دو هزار لغت پرکاربرد زبان انگلیسی رو آماده کردیم که میتوانید دانلود کنید.

دانلود ۲۰۰۰ هزار لغت پر کاربرد زبان انگلیسی

حالا اینا که ارائه دادیم ۲۰۰۰ کلمه و لغت پر کاربرد انگلیسی بود ، برای کامپیوتر و آی تی لغات تخصصی وجود دارد که باید یاد بگیرید و بیشتر تمرینتون رو این لغات باشد. این کتاب که آماده کردیم شامل لغات تخصصی کامپیوتر به همراه تلفظ می‌‌باشد. که میتوانید از بخش زیر دانلود کنید. پیشنهاد میشه رو این کتاب بیشتر وقت بذارید.

دانلود کتاب لغات تخصصی کامپیوتر و آی تی

پس از کسب مهارت در زمینه ی اصول تایپ ده انگشتی (پیشنهاد میکنم از سایت‌‌های معرفی شده استفاده کنید) و همچنین آشنایی نسبی با زبان انگلیسی (حتما منابع معرفی شده رو مطالعه کنید) می‌‌بایست با موارد زیر هم آشنایی داشته باشیم تا بتوانیم با سرعت به مراتب بیشتری در زمینه ی برنامه نویسی گام برداریم:
– آشنایی نسبی با کامپیوتر: شروع برنامه نویسی با استفاده از یک کامپیوتر یا لپ تاپ است لذا دانشجویی که قصد دارد برنامه نویسی یاد بگیرد حداقل می‌‌بایست کار کردن با کامپیوترها را بلد باشد، می‌‌بایست بتواند یک برنامه یا بازی را روی سیستم خود نصب و استفاده کند و برخی مشکلات رایج در کامپیوترها را به تنهایی حل کند.

– آشنایی نسبی با اینترنت: تأثیرات مثبت اینترنت در زندگی روزمره ی ما بر کسی پوشیده نیست و جالب است بدانیم که برای یک برنامه نویس، اینترنت و برخی سایت‌‌های اینترنتی -همچون گوگل و استک اور فلو- به منزله ی بهترین دوست می‌‌باشند. فردی که قصد ورود به دنیای برنامه نویسان را دارد می‌‌بایست بتواند وارد اینترنت شده و یک چیز خاص را در اینترنت سرچ کرده و نتیجه را به دست آورد، در برخی سایت‌‌ها ثبت نام کند، استفاده از ایمیل را بلد باشد و …

حال اگر این مهارت‌‌ها رو دارید یا در حال یادگیری این مهارت‌‌ها هستید پیشنهاد میکنم شروع به یادگیری برنامه نویسی کنید. پیشنهاد من برای زبان برنامه نویسی در ابتدای کار یادگیری زبان برنامه نویسی سی شارپ هست و اون هم به چند دلیل هست که در بخش پایین چند تا از دلایل رو آوردیم.

دلایل پیشنهاد زبان برنامه نویسی سی شارپ :

 • یک زبان بسیار قابل حمل که توانایی ساخت برنامه‌‌های دسکتاپ، برنامه‌‌های وب، بسته‌‌های خط فرمان و بسیاری شکل‌‌های دیگر برنامه‌‌ها را دارد.
 • یک زبان تحت چهار چوب .net نوشته شده و به همین خاطر کاملا قدرتمند و کاملا شی گراست
 • یک زبان برنامه‌‌نویسی چند منظوره است که برای ساخت طیف گسترده‌‌ای از برنامه‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
 • یکی زبان برنامه نویسی که در تعداد کثیری از شرکت‌‌ها و موسسات چه شخصی و چه دولتی استفاده می‌‌گردد (شرکت‌‌های برنامه نویسی و بخش فناوری)
 • یکی زبان که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌‌گردد و در برنامه نویسی وب خیلی کاربرد دارد .
 • در انتها با رجوع به بخش استخدام روزنامه‌‌ها و سایت‌‌های استخدام متوجه خواهید شد چه تعداد آگهی استخدام برنامه نویس سی شارپ (چه دسکتاپ چه وب) درج شده است.

پیشنهاد میکنم برای یادگیری و یادگیری برنامه نویسی سی شارپ مقاله چگونه متخصص سی شارپ شویم ؟ را مطالعه کنید. البته زبان‌‌های دیگر هم هست ولی برای ابتدای کار به نظرم سی شارپ گزینه مناسب هست. البته زبان‌‌های برنامه نویسی تحت وب داریم که اگر علاقه دارید سریع برید سراغ وب میتونید مقاله چگونه متخصص ASP.Net MVC شویم ؟ را مطالعه کنید.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.