تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

چگونه یک برنامه نویس سالم و سرحال باشیم ؟

یکی از دغدغه‌‌ها و مشکلات برنامه نویس‌‌ها بحث سلامت و قبراقی آنها هست چون به مدت زیاد پای سیستم هستند و اصلا از جای خود بلند نمیگردد و همین موضوع باعث می‌‌گردد برنامه نویس دچار برخی مشکلات گردد .

اغلب ما تا وقتی‌‌ دچار بیماری و دردسر نشدیم متوجه اعتبار سلامتی‌‌ خود نیستیم و از آن بی‌‌خبریم در این نوشتار میخواهیم سعی کنیم کمی وجدان شما رو قلقلک دهیم و شما را دچار عذاب وجدان کنیم.

و کاری کنیم که یه ذره سبک زندگی شما عوض گردد و بتوانید در طول زندگی برنامه نویسی خود یک برنامه نویس سالم و سرحال باشید. پس همراه ما باشید تا ۷ نکته برای اینکه چطور یک برنامه‌‌نویس سالم و سرحال باشیم!

را مورد بررسی قرار دهیم البته تعداد زیادی رو می‌‌توان در این لیست قرار داد اما ۷ مورد واقعا مهم بودند که در این نوشتار ما مورد بررسی قرار دادیم .

 

تا حالا توجه کردید که خیلی از برنامه نویس‌‌ها از لحاظ سلامتی دچار مشکل می‌‌شوند از کمر درد گرفته تا چشم و . . . که در شرکت خودمان هم این مورد به شدت یافت می‌‌گردد 🙂 (خنده) و اکثر بچه‌‌ها دچار چشم درد و کمر دردهای عجیب و غریب هستند.

در این نوشتار سعی میکنم به صورت کاملا شفاف و دقیق در مورد این موضوعات صحبت کنم .

۱- ورزش :

قطعاً اصلی‌‌ترین نکته در حفظ سلامتی شما ورزش کردن به‌‌صورت منظم و روزانه است. کاری که اغلب برنامه‌‌نویس‌‌ها به آن توجهی‌‌ ندارند و خیلی‌‌ اهمیتی به آن نمی‌‌دهند

درصورتی‌‌که منظور از ورزش و تمرین روزانه به معنی رفتن به باشگاه و ۲ ساعت روی تردمیل دویدن و دمبل زدن نیست! چند نرمش ساده و حرکت کششی کمک بسیاری به تناسب‌‌اندام شما و بالا بردن قدرت تمرکز شما می‌‌کند.

البته تجربه بنده هم نشان داده ورزشی که به شدت رو بدن تاثیر فوق العاده دارد ورزش شنا هست. من شنا رو به شدت پیشنهاد میدهم. سعی نمایید هفته ای یک جلسه استخر برید و در قسمت کم عمق استخر راه برید.

فقط راه برید تا از لحاظ کمری وضعیت خوبی پیدا کنید بهترین روش درمان کمردرد راه رفتن در آب است! چراکه انسان درحال بی وزنی قرار میگیرد و فشار ازروی مهره‌‌ها برداشته میشود! پس پیشنهاد میکنم حتما هفته ای یک بار استخر برید .

۲- خواب :

آخ آخ باز هم خواب ، چیزی که متاسفانه بین برنامه نویس‌‌ها به هیچ عنوان رعایت نمی‌‌گردد اگر زیر ۳۰سال هستید بدانید این موضوع برای شما بسیار مهم و حیاتی است.

چراکه اغلب برنامه‌‌نویس‌‌ها در این سن و سال تصوری از بیماری‌‌ها و ضربه‌‌های جسمی وارد آمده به خودشان ندارند اما این موضوع بسیار مهم است که بدانید عدم خواب کافی‌‌ در درازمدت اثرات  مخربی‌‌ بر ذهن و جسم شما خواهد داشت.

همچنین به‌‌مرورزمان و بالاتر رفتن سن بیدار شدن از خواب در روز بعد برای شما سخت‌‌تر و سخت‌‌تر خواهد شد و مدت زیادی در روز کسل و بی‌‌حوصله خواهید بود!
خواب راحت و کافی‌‌ به شما اجازه می‌‌دهد تا قدرت تمرکز در طول روز را بالا ببرید و بر روی عملکرد ذهن و جسم شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

درواقع خوابیدن یک فرایند مهم طبیعی در شبانه‌‌روز است که مغز شما برای recovery و شروع مجدد روز بعد به آن احتیاج مبرم دارد .پس لطفاً سعی‌‌ نمایید شب‌‌زنده‌‌داری به یک عادت روتین و هر شبه  ی شما تبدیل نشود!

تحقیقات بسیاری همچنین نشان داده است که کمبود خواب شما قابل جبران نیست به‌‌طور مثال اگر امشب ۴ ساعت بخوابید خواب ۱۰۰ ساعته ی فردا شب آن را جبران نخواهد کرد!

بعد این رو هم بگم که پیک عالی برای خواب ساعت ۱۰ تا ۱ شب هست پس سعی نمایید در این تایم حتما بخوابید . متاسفانه یک باور غلط که بین برنامه نویس‌‌های جوان به شدت رایج شده است این است که برنامه نویسی باید در شب انجام بگیرد.

و نمیدونم این باور از کجا نشات گرفته است خیلی از شاگردهای خودم در کلاس‌‌های برنامه نویسی بارها این موضوع رو بیان کردن و هر بار پرسش می‌‌گردد من بیشتر تعجب میکنم .

پس سعی نمایید خواب خود رو تنظیم نمایید و سر موقع بخوابید . اگه زندگی کسایی مثل جابز و امثال جابز رو مورد بررسی قرار میدهی معمولا شبها زود خوابیدن و بین ساعت ۳ تا ۶ صبح بیدار شدند پس سحر خیزی بهتر از شب زنده داری هست .

۳- وضعیت نشستن :

مشکل  بعدی می‌‌تواند نحوه‌‌ی  نشستن شما روی صندلی‌‌ باشد ، حتی اگر در یک محیط مناسب با میز و صندلی‌‌‌‌های استاندارد هم کارمی نمایید حتماً در طول روز حواستان به طرز نشستنتان روی صندلی‌‌ باشد!

بهتر است هرچند ساعت یک‌‌بار بلند شوید کمی‌‌ به بدنتان کش‌‌وقوس بدهید و چند قدم راه بروید.تحقیقات نشان داده است نشستن پشت میز به دلایل متعددی برای سلامتی شما مفید نیست و یکی‌‌ از راه‌‌های مقابله با آن می‌‌تواند استفاده از یک میز ایستاده باشد.

احتمالاً در وهله‌‌ی اول اصلاً از این ایده خوشتان نیاید و به آن بخندید ولی‌‌ خوب است بدانید درصورتی‌‌که ایستاده مشغول به کار با کامپیوتر باشید ضربان قلب شما ۱۰ برابر سریع‌‌تر از حالتی‌‌ که روی صندلی‌‌ نشسته‌‌اید میزند و این برابر است با سوزاندن ۵۰ کالری در ساعت ! چه چیزی از این بهتر؟؟

اگر از این روش خوشتان آمد یک نگاهی‌‌ هم به میزهایی که روی تردمیل نصب می‌‌شوند بی اندازید  شاید برای محیط‌‌های شخصی فکر بدی نباشد!

۴- کافئین :

احتمالاً کمتر برنامه‌‌نویسی پیدا گردد که عشق کافئین نباشد حال چه این ماده در قهوه باشد چه چای چه نوشیدنی‌‌های  انرژی‌‌زا !

هرچند مصرف مناسب کافئین فواید زیادی دارد اما باید حتماً حواسمان به میزانِ مصرف آن در طول روز باشد چراکه در صورت مصرف بیش‌‌ازحد شاهد به هم خوردن نظم متابولیسم بدن خواهیم بود.

برخلاف باور عموم که فکر می‌‌کنند با یک لیوان قهوه می‌‌توانند انرژی موردنیاز روز خود را فراهم کنند خوب است بدانید کافئین به تنهائی‌‌ هیچ کالری‌‌‌‌ای‌‌ ندارد و تنها متشکل از مولکول‌‌هایی است که به‌‌طور مستقیم بر روی سیستم عصبیِ شما تأثیر می‌‌گذرد.

مشکل بعدی می‌‌تواند وابستگی بیش‌‌ازاندازه‌‌ی شما به کافئین باشد تحقیقات بسیاری حاکی‌‌ از این است که افرادی که به‌‌طور مداوم قهوه مصرف می‌‌کنند احتمال شروع یک روز کاری بدون آن تقریباً برایشان غیرممکن است و فقدان آن به‌‌شدت روی کارایی و عملکرد آنان تأثیر منفی‌‌ خواهد داشت.

پس هرچند کافئین به‌‌راحتی‌‌ می‌‌تواند شمارا سرحال بیاورد  اما سعی‌‌ نمایید خیلی‌‌ وابسته‌‌ی آن نشوید ، می‌‌پرسید چطور؟ ما به شما اندکی‌‌ دویدن در هوای آزاد را پیشنهاد می‌‌کنیم، مطمئن باشید از این حجم انرژی مضاعف شگفت‌‌زده خواهید شد!

دلیل بعدی برای کمتر مصرف کردن قهوه داشتن یک خواب کافی‌‌ و عمیق است پس بهتر است نوشیدن آن بعد از ساعت ۵ بعدازظهر را فراموش کنیم!

۵- تعادل :

همیشه پیدا کردن راهی‌‌ برای ایجاد تعادل در زندگی‌‌ روزمره راحت نیست به‌‌خصوص اگر شما شغلی‌‌ با مسئولیت بالا و پرتنش داشته باشید اما بدانید واقعاً مهم نیست مشغول چه‌‌کاری هستید ،تا جایی‌‌ که می‌‌توانید سعی‌‌ نمایید بین کار کردن وزندگی‌‌ شخصی‌‌ خود تعادل برقرار کنید.
همه‌‌ی ما  به زمانی‌‌ برای استراحت و آرامش فکری نیازمندیم  بنابراین حداقل زمانی‌‌ که در جمع  دوستان یا خانواده هستید از مسائل و درگیری‌‌های کاری پرهیز نمایید.
تا جایی که ممکن است  تلفن همراه خود را دور از دسترستان قرار دهید و برای چند ساعت فکر چک کردن ایمیل‌‌ها و پیغام‌‌هایتان نباشید. این استراحت به شما کمک می‌‌کند تا روز خود را بهتر به پایان ببرید و فردا را با حال بهتری شروع کنید.

 ۶- رژیم غذایی :

بدون شک داشتن یک رژیم غذایی سالم بر سبک زندگی‌‌ شما  خواهد بود، برای سالم بودن مطمئن باشید مجبور نیستید تمام خوراکی‌‌های خوشمزه را از زندگی‌‌ خود حذف نمایید.

فقط همین‌‌که حواستان باشد کی‌‌ و به چه میزان در حال مصرف آن هستید کافی است، مواد اساسی‌‌ و مهم مثل ویتامین‌‌ها و پروتئین‌‌ها را وارد رژیم روزانه‌‌ی خود نمایید به میزان مناسب هم قهوه یا چای بنوشید ! راستی‌‌ خوردن صبحانه را هم فراموش نکنید.

۷- قطع ارتباط :

ما در دنیایی زندگی‌‌ می‌‌کنیم که مهار تکنولوژی آسان نیست و ما از هر طرف توسط اسمارت فون‌‌ها تبلت‌‌ها و گجت‌‌های مختلف احاطه شدیم، همه‌‌ی ما دوست داریم هرلحظه پیگیر لایک‌‌ها در توییتر و اینستا باشیم و در جریان آخرین اخبارِ روز قرار بگیریم ولی‌‌ آیا واقعاً لازم است؟

ما معتقدیم شما زمانی‌‌ برای Disconnect  شدن احتیاج دارید ، چند درصد از شما می‌‌توانید یک روز را بدون اینترنت سپری کنید؟ چند نفرتان حاضرید تلفنتان را در خانه بگذارید و به پیاده‌‌روی برید؟ مطمئن باشید در این صورت مغزتان از شما تشکر  خواهد کرد!

همه‌‌ی ما روزانه در معرض اطلاعات زیادی هستیم گاهی لازم داریم تا دکمه‌‌ی پاز را بزنیم و کمی بیشتر به خودمان و اطرافیانمان فکر کنیم، شروع این راه خیلی‌‌ سخت نیست اندکی‌‌ تغییر در سبک زندگی‌‌ شمارا موفق‌‌تر و سرحال‌‌تری می‌‌کند.
از امروز شروع نمایید !wink

سعی نمایید فعالیت خود را در شبکه‌‌های اجتماعی قطع نمایید یا به حداقل برسانید .

نظر شما چی هست ؟

به نظر شما باید چیکار کنیم تا سرحال و سالم باشیم ؟

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.