پوش نوتیفیکیشن و اهمیت ارسال آن

1

داشتن یک برنامه و استراتژی منظم برای ارسال پوش نوتیفیکیشن نقش مهمی را در موفقیت اهداف بازاریابی هر اپلیکیشنی بازی می کند. ارسال به موقع و هدفمند یک نوتیفیکیشن می تواند به بازگشت کاربری که مدت هاست اپلیکیشن شما را باز نکرده می باشد.کمک کند، سبب شود بسامد مراجعه ی کاربران عادی اپلیکیشنتان افزایش یابد و یا یک کاربر وفادار شما را تشویق به پرداخت درون برنامه ای کند. درعین حال، هیچ چیز به اندازه ی ارسال نامربوط و بی برنامه ی نوتیفیکیشن ها نمی تواند تصویر اپلیکیشن شما را در ذهن کاربر مخدوش و او را مجاب کند که اپلیکیشن شما را برای همیشه از تلفن همراه خود حذف کند. به عبارت دیگر، نوتیفیکیشن ها هم زمان هم نزدیک ترین راه به قلب، ذهن و کیف پول کاربران هستند و هم راحت ترین راه برای uninstall شدن اپلیکیشن شما به حساب می آیند.

در این پست می خواهیم به شما کمک کنیم تا برنامه ی دقیق و بهینه ای برای ارسال پوش نوتیفیکیشن ها تنظیم کنید تا به این ترتیب کاربرانتان از نوتیفیکیشن های شما احساس رضایت کنند و حتی به دریافت گاه وبیگاه یک خبر از اپلیکیشنتان مشتاق باشند.

کسب اجازه ارسال پوش نوتیفیکیشن

توسعه دهندگان زیادی معتقدند ازنظر اخلاقی و حرفه ای بهتر می باشد.وقتی کاربر از اپلیکیشنشان استفاده می کند نظر وی را در مورد علاقه مندی به دریافت نوتیفیکیشن جویا شوند. تقریباً همه ی ما با این سؤال در اولین بار استفاده از یک اپلیکیشن مواجه شده ایم و اغلبمان همان ابتدا گزینه ی خیر را انتخاب کرده ایم. دلیل این انتخاب این می باشد.که کاربر در اولین استفاده از اپلیکیشن هنوز دقیقاً نمی داند اپلیکیشن شما چه ارزشی را برای وی خلق خواهد کرد، فلذا ارسال مداوم پیام از اپلیکیشن شما به محل ارزشمندی مثل صفحه ی اصلی موبایل وی برای او آزاردهنده به نظر می رسد.

به عنوان یک قاعده ی سرانگشتی این را به خاطر داشته باشید که با کسب اجازه ی ارسال پیام به مخاطبانتان، راه ساده ی نه گفتن را برابرشان قرار داده اید؛ اما چنانچه مایل هستید که حتماً این سؤال را از آن ها بپرسید، این کار را تا حد ممکن به تأخیر بیندازید، درواقع وقتی اقدام به پرسیدن این سؤال بکنید که مطمئن باشید کاربر کاملاً متوجه شده می باشد.که اپلیکیشن شما قرار می باشد.چه نیازی را از وی برطرف کند، چه ارزشی برایش خلق کند و وجود کانال ارتباطی نوتیفیکیشن می تواند چه امکاناتی را برای استفاده ی راحت تر وی فراهم کند. نکته ی مهم دیگری که لازم می باشد.پیش از پرسیدن سؤال به کاربر القا کنید این می باشد.که شما از ارسال نوتیفیکیشن سوءاستفاده نخواهید کرد و با مزاحمت پیاپی موجبات نارضایتی کاربر را فراهم نمی کنید.

دسته بندی و هدفمندی موضوعات در ارسال نوتیفیکیشن

مانند سایر مسائل مربوط به بازاریابی موبایل، دسته بندی مخاطبان و ارسال پیام ها به صورت شخصی سازی شده تنها راه دستیابی به اهداف مطلوبتان است. این مسئله در ارسال نوتیفیکیشن ها اهمیت دوچندانی می یابد. قرار می باشد.شما در یک فرصت چندثانیه ای خبری به کاربر بدهید که او را مجاب کند تا وارد اپلیکیشن شما بشود و کاری که دوست دارید را انجام بدهد، بنابراین قبل از ارسال یک پیام برای همه ی کاربرانتان یک لحظه از خودتان بپرسید که آیا دریافت این پیام برای همه ی کاربرانتان ارزشمند است؟ به احتمال زیاد پاسخ به این سؤال منفی می باشد.ولی همچنان اکثریت توسعه دهندگان از این استراتژی اشتباه برای ارسال پیام به کاربران استفاده می کنند.

به جای این کار، کاربرانتان را به دسته های متفاوتی تقسیم کنید. برای این دسته بندی حدومرزی وجود ندارد. می توانید آن ها را مطابق اطلاعات دموگرافی (سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، علایق و …) و یا رفتاری که در اپلیکیشن شما داشته اند تقسیم کنید. سپس به هر دسته پیامی کاملاً شخصی سازی شده بفرستید، به طوری که کاربرتان احساس کند پیشنهاد مشخصی به شخص او داده اید و نباید فرصت استفاده از آن را از دست بدهد و با این کار نرخ کلیک پیامی که فرستاده اید را افزایش دهید.

Personal notification matters.

یکی از بهترین دسته بندی ها در جهت افزایش درآمدتان این می باشد.که کاربران را مطابق تعاملی که با اپلیکیشن شما داشته اند به سه دسته ی کاربران وفادار (کسانی که سابقه ی پرداخت مستقیم درون برنامه ای دارند)، کاربران فعال (کسانی که به طورمعمول از اپلیکیشن استفاده می کنند ولی پرداختی ندارند و فقط از بخش های رایگان اپلیکیشن بهره مند می شوند یا با استفاده از تبلیغات آنلاین تپسل اقلام فروشی را خریداری می کنند) و کاربران غیرفعال (کسانی که مدت هاست اپلیکیشن شما در موبایلشان باز نشده است) تقسیم کنید.

شخصی سازی پیام ها می تواند همین قدر کلی باشد و یا آن قدر پیش برود که پیام ها نفربه نفر تغییر کنند، مثلاً چنانچه کسی قبلاً اقدام به خرید یکی از اقلام درون اپلیکیشن کرده می باشد.و حالا حراج و یا تخفیفی شامل آن مورد شده است، یک پیام به کاربر مذکور بفرستید و با قرار دادن نام کاربری وی در ابتدای پیام، این خبر را به دستش برسانید.

این اینفوگرافیک را ببینید: افزایش نرخ بازگشت کاربر در اپلیکیشن

بهترین زمان ارسال پوش نوتیفیکیشن

ارسال یک نوتیفیکیشن مشخص در ساعت های مختلف می تواند منجر به فروش موفق و یا حذف برنامه از موبایل کاربر شود. رعایت زمان بندی صحیح در ارسال پیام یکی از کلیدی ترین کارهایی می باشد.که باید ضمن تنظیم استراتژی ارسال نوتیفیکیشن ها انجام دهید. تعریف زمان صحیح برای ارسال پیام به نوع اپلیکیشن شما، دسته ای از کاربران که هدف دریافت پیامتان هستند، پیامی که می خواهید به کاربر منتقل کنید و … بستگی دارد، اما در زمان بندی رعایت این قانون کلی برای موفقیت الزامی است: در ساعاتی که کاربر خواب می باشد.و سرگرم و مشغول به کارهای مهم می باشد.نباید با پیام شما مواجه شود. در اغلب موارد، عصرها بهترین زمان برای ارسال پیام هستند. البته همان طور که ذکر شد این زمان برای اپلیکیشن های مختلف متفاوت است، مثلاً چنانچه اپلیکیشن شما متعلق به دسته ی اخبار است، باید بدانید که کاربرانتان معمولاً مایل اند چه ساعتی از شبانه روز را به مطالعه ی اخبار بگذرانند، سپس با یافتن الگوی رفتاری آن ها و با رعایت سایر جوانب توضیح داده شده برای نوتیفیکیشن اقدام به ارسال پیام موردنظرتان بکنید، یعنی چنانچه برای مثال کاربری صبح ها را به مطالعه ی اخبار اختصاص داده می باشد.ولی مدتی می باشد.به اپلیکیشن شما مراجعه نکرده است، روزی که خبر داغ و هیجان انگیزی در اپلیکیشن شما وجود داشت، با ارسال یک پیام پیرامون آن خبر در ساعات صبحگاهی به این کاربر، او را دوباره به اپلیکیشن خود دعوت نمایید؛ اما چنانچه ارزشی که اپلیکیشن شما تولید می کند درزمینه ی موقعیت جغرافیایی کاربر است، بهتر می باشد.پیام ها درزمانی که کاربر در محل حضور دارد به دست او برسند و به تأخیر انداختن ارسال پیام برای عصر شاید شما را به نتیجه ی فروش مطلوبتان نرساند.

زمان بندی صحیح در ارسال نوتیفیکیشن

بسامد ارسال پوش نوتیفیکیشن

به علت نرخ بالای کلیک های کاربران بر روی نوتیفیکیشن های که مرتبه ی اول ارسال می شود، بسیاری از توسعه دهندگان دچار این اشتباه می شوند که ارسال بی رویه ی پیام سبب مراجعه ی مداوم کاربر می شود و می تواند باعث موفقیت اپلیکیشن شود. برعکس، ارسال حتی یک نوتیفیکیشن اضافه می تواند کاربر را برای همیشه از لیست کاربران شما جدا کند، بنابراین مراقب تعداد پیام هایی که در هر بازه ی زمانی برای یک کاربر می فرستید باشید. چنانچه چند پیام مهم وجود دارد و فکر می کنید باید همه ی آن ها را به دست مخاطب برسانید، اولویت بندی کنید و فقط مهم ترین پیام را برای او بفرستید (مهم ترین پیام، پیامی می باشد.که پاسخ گوی مهم ترین نیاز مخاطب باشد) و با جدیت از ارسال چند نوتیفیکیشن در یک روز خودداری فرمایید.

در مورد بسامد ارسال پیام به مخاطبان، این را در خاطر داشته باشید که سمت دیگر ارسال بی رویه، عدم ارسال پیام برای مدت طولانی است. این اتفاق هم به میزان اتفاق اول مخرب می باشد.و باعث می شود از دنبال کردن کاربرانتان بازبمانید. ممکن می باشد.کاربر فعالی که برای چند روز غیرفعال شده می باشد.را با یک پیشنهاد ویژه مجدداً فعال کنید ولی کاربری که چند ماه از اپلیکیشن شما استفاده نکرده می باشد.را به سختی می توانید با یک پیام به کاربر فعال تبدیل کنید.

بهترین راه کار برای به دست آوردن بسامد بهینه این می باشد.که نوتیفیکیشن ها را به دو دسته تقسیم کنید، آن هایی که حاصل فعالیت های سایر کاربران در اپلیکیشن هستند (پیام هایی که خبری در مورد دوستان کاربر به او می دهند و بیشتر برای اپلیکیشن هایی که مشابه شبکه های مجازی هستند کاربرد دارد.) و آن هایی که به طور مستقیم به تعامل کاربر با اپلیکیشن مربوط اند. کاربران معمولاً در مقابل دریافت دسته ی اول پیام ها صبر و تحمل بیشتری به خرج می دهند، ولی در مورد دسته ی دوم پیام ها باید بی نهایت دقت کنید و با ارسال زیاد پیام، کاربر را مجبور به حذف اپلیکیشن نکنید.

سنجش شاخص های درست و تست A/B در پوش نوتیفیکیشن

هیچ دستور مشخصی برای یافتن بهترین برنامه ی ارسال نوتیفیکیشن در یک اپلیکیشن مشخص وجود ندارد و این راهی می باشد.که هر توسعه دهنده باید با آزمون وخطای فراوان طی کند تا به حالت مطلوب دست بیابد. در طی این مسیر همواره از تست های A/B استفاده کنید و با نظارت دقیق بر نتایج، بهترین استراتژی را انتخاب کنید. تلاش برای یافتن بهترین راه حل هیچ وقت تمامی ندارد و این چرخه را باید همواره طی کنید.

برای مثال چنانچه قرار می باشد.برای یک حراج فصلی در رویدادی مخصوص به اپلیکیشنتان پیشنهادهای ویژه ای به کاربران بفرستید، برای هرکدام از طبقاتی که دسته بندی کرده اید پیام های مختلفی بفرستید. امتحان کردن لحن های متفاوت، محتوای متنوع، زمان بندی های گوناگون و … می تواند به شما در اندازه گیری میزان موفقیت هر پیام در هر دسته بندی کمک کند.

نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه داشته باشید این می باشد.که مهم ترین شاخصی که باید برای تأثیر یک کمپین ارسال نوتیفیکیشن اندازه گیری کنید لزوماً واضح ترین شاخص نیست. مطمئناً نرخ باز شدن اپلیکیشن در گوشی موبایل کاربران شاخص خوبی برای سنجش میزان موفقیت کمپین می باشد.ولی این شاخص همیشه نمی تواند میزان تحقق هدف نهایی کمپین را نشان دهد –مگر اینکه هدف نهایی جذب مجدد کاربران غیرفعال باشد- چنانچه هدف کمپین شما افزایش میزان درآمد بوده است، اندازه گیری شاخص های درآمدی هم باید در کنار نرخ باز شدن اپلیکیشن اندازه گیری شوند. اگر هدف کمپین شما تبلیغ دهان به دهان اپلیکیشن است، هم تعداد دعوت های فرستاده شده و هم تعداد دعوت های پذیرفته شده را اندازه بگیرید. بعد از اندازه گیری شاخص های صحیح به آنالیز و آمارهای خود اعتماد کنید تا به شما بگویند که چگونه باید کمپینتان را بهبود ببخشید و در مسیر موفقیت گام بردارید.

لحن و محتوای نوتیفیکیشن

وقتی یک نوتیفیکیشن در صفحه ی گوشی شما نمایان می شود، حاضرید چقدر زمان برای دیدن آن صرف کنید؟ کاربران هرروزه با انبوهی از پیام ها و آگهی های مختلف از جانب انواع اپلیکیشن های موبایل خود روبه رو هستند و مایل اند با مرور سریع همه ی آن ها صفحه ی اصلی خود را خلوت کنند و پیام های ناخوانده شان را به صفر برسانند. این جمله بدین معناست که شما باید درکوتاه ترین جمله ی ممکن و به سریع ترین وجه، پیامی که می خواهید به کاربر منتقل کنید را به دست او برسانید. پیامتان در کسری از ثانیه خوانده می شود و چنانچه به اندازه ی کافی جذاب، واضح و وسوسه برانگیز نباشد به سادگی توسط کاربر نادیده گرفته می شوید. ضرر دیگر این می باشد.که اپلیکیشن شما یک امتیاز منفی در ذهن مخاطب گرفته می باشد.و شاید دیگر فرصت هیچ اشتباهی در آینده نداشته باشید، زیرا کاربر قبلاً پیام نامناسبی از شما دریافت کرده می باشد.و دفعه ی بعد که آیکون شما روی صفحه ی اصلی موبایلش نمایان شود و او متوجه شود که از شما یک نوتیفیکیشن دارد، خاطره ی بد پیام نامناسب قبلی در ذهن وی موجب می شود که با پیش داوری نسبت به پیام جدید شما نگاه کند.

محتوای پیام نوتیفیکیشن به چه شکل باشد؟

پیش از ارسال هر پیامی از خودتان بپرسید که با فرستادن آن دقیقاً چه از کاربرانتان می خواهید؟ سپس در محتوای پیام، کاربر را مستقیماً به سمت وسویی که در جواب این سؤال گفتید راهنمایی کنید و بدون مقدمه چینی منظورتان از ارسال پیام را به او بگویید. استفاده از راه کارهایی مثل Deep Linking که کاربر را بی وقفه ی اضافه به صفحه و محل مطلوب توسعه دهنده راهنمایی و او را از ثبت نام و یا ورود به اپلیکیشن بی نیاز می کند می تواند فرآیند رسیدن شما به هدف مطلوبتان را تسهیل کند. فلذا تک تک کلمات را به دقت و با وسواس انتخاب کنید، عبارت کوتاهی را برگزینید که هم پیشنهاد مدنظرتان را کاملاً واضح و مشخص برای کاربر توضیح بدهد و هم خلاقیت موجود در محتوای جمله، ذهن کاربر را برای کلیک کردن بر روی آن قلقلک بدهد. ایهام و عدم انتقال شفاف منظور، لحن نامناسب، طویل بودن جمله و شوخی بیش ازحد می توانند باعث تکدر خاطر کاربر شوند.

حال که کاربران را دسته بندی کردید و بهترین زمان ارسال و لحن و حجم مناسب هر پیام را یافتید باید برای محتوایی که در هر پیام قرار می دهید برنامه ریزی کنید. بنابراین از مشخص شدن موارد قبلی یافتن محتوای صحیح کار راحتی است. البته همواره در خاطر داشته باشید که هر پیام باید ارزش اصلی و مشخصی برای کاربر داشته باشد و نیازی که اپلیکیشن شما از او رفع می کند را به خوبی بازتاب دهد. برای مثال، چنانچه برای دسته بندی کاربران از پیشنهاد مذکور استفاده کرده اید، برای ارسال محتوا می توانید از این دستور استفاده کنید: به کاربران وفادار پیشنهاد تخفیف های ویژه ای در بخش فروشگاه اپلیکیشن بدهید و با محاسبات درآمدی، نرخ بهینه ی تخفیف برای سود مدنظرتان را به دست بیاورید؛ وقتی یک کاربر فعال مدتی می باشد.به اپلیکیشن مراجعه نکرده و تبلیغی آماده ی نمایش است، به او پیشنهاد تماشای یک ویدئوی تبلیغاتی تپسل و خرید اقلام موردنظرش را بفرستید. به کاربران غیرفعال خبر خوبی بدهید و یک پیشنهاد غیرقابل اجتناب برایش بفرستید تا هر طور شده یک بار دیگر از اپلیکیشن شما استفاده کند.

با توجه به پایان فصل بهار و امتحانات، اقبال دانش آموزان و دانشجویان به استفاده از اپلیکیشن ها بیشتر خواهد شد، بنابراین رقابت سختی بین اپلیکیشن ها وجود دارد تا نظر کاربر را به استفاده از خودشان جلب کنند. چنانچه می خواهید در این میدان پیروز باشید، نوتیفیکیشن ها یکی از بهترین راه حل های شما خواهند بود. با دقت به اپلیکیشنتان نگاهی کلی بیندازید و پیشنهادهایی برای کاربرانتان آماده کنید. برای مثال پیشنهاد تپسل به شما این می باشد.که چنانچه پیش ازاین به ازای تماشای هر تبلیغ ویدئویی جایزه ای به کاربر می دادید، حالا و در جشنواره ای برای آغاز تابستان، جایزه ها را دو برابر کنید و اعلام این خبر به کاربران فعال، نرخ استفاده ی آن ها از اپلیکیشنتان را افزایش دهید. پیشنهاد دیگر این می باشد.که با استفاده از کدهای جایزه ی تپسل، کاربران راتشویق به دعوت دوستانشان کنید و به آن ها جایزه های رایگان بدهید. برای استفاده از این ویژگی تپسل، با ما تماس بگیرید.

مزیت استفاده از نوتیفیکیشن نسبت به ایمیل و سایر طرق ارتباط با کاربر

در استفاده از نوتیفیکیشن مدام این سؤال را از خودتان بپرسید که مزیت استفاده از این راه ارتباطی نسبت به ایمیل و سایر طرق ارتباط با کاربر در یعنی چه . پاسخ شما به این سؤال می تواند شما را به یک استراتژی موفق در ارسال برساند. دو تفاوت خیلی مهم که می تواند در پاسخ شما وجود داشته باشد عبارت اند از:

سرعت و سهولت: چون مردم هرلحظه موبایلشان را در دست دارند و همه ی نوتیفیکیشن هایشان را سریع موردبررسی قرار می دهند ولی معمولاً خواندن ایمیل را به زمان های مشخصی موکول می کنند، پیام اپلیکیشن شما از این طریق سریع تر به دست مخاطب می رسد.

موقعیت جغرافیایی: یکی از بهترین ویژگی هایی که می تواند در ارسال نوتیفیکیشن از آن استفاده شود ارسال پیام های مبتنی بر موقعیت مکان جغرافیایی است. علی الخصوص چنانچه اپلیکیشن شما ارزشی در این راستا خلق می کند، می توانید استفاده های به مراتب بیشتری از پیام ها نسبت به ایمیل داشته باشید. البته چنانچه ارزش اصلی اپلیکیشن شما به موقعیت جغرافیایی کاربر ارتباطی ندارد، ارسال پیامی مرتبط با آن، می تواند اثر سو داشته باشد.

این مطلب چک لیستی از کارهایی که باید برای تنظیم برنامه انجام بدهید را در اختیار شما گذاشت. حالا وقت آن می باشد.که استراتژی خود را بیابید و برای آغاز فصل تابستان حراج های فصلی خود را آغاز کنید. بازهم تأکید می کنیم که در طی این مسیر همواره مراقب باشید بهترین و نزدیک ترین راه ارتباط با کاربر را با ارسال بی برنامه از دست ندهید.

منابع:

http://thenextweb.com

Home

https://home.tapjoy.com

http://jwegan.com

  • فاطمه خورشیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.