پرورش lead یا سرنخ فروش در بازاریابی آنلاین

1

در مقاله امروز به بررسی فرآیند پرورش lead یا سرنخ فروش می پردازیم. پیش از این، lead یا سرنخ و روش های تولید آن بررسی شد. شما با تولید lead یا سرنخ فروش یک قدم به فروش محصول یا سرویس خود نزدیک می شوید ولی به طور متوسط مطابق تحقیقات Marketo، نزدیک به ۵۰٪ از lead های تولید شده برای خرید محصول شما آماده نیستند. همچنین مطابق مطالعات انجام شده MarketingSherpa، بیش از ۸۰% از  lead های جدید تولید شده هیچوقت مشتری واقعی شما نمی شوند و محصول شما را نمی خرند.

افراد قبل از خرید محصول و یا سرویس شما، ابتدا باید به این اطمینان برسند که منافع آن ها را حفظ می کنید و می توانید به طور مداوم برای آن ها ارزش خلق کنید؛ بنابراین، شما باید به دنبال راهکاری برای اطمینان دادن به lead یا سرنخ های تولید شده خود باشید. پرورشlead یا همان lead nurturing راهکاری می باشد.که شما باید بعد از تولید lead از آن استفاده کنید تا بتوانید leadهای تولیدی خود را آماده خرید محصولتان کنید.

پرورش lead یا سرنخ یعنی چه ؟

پرورش  lead یا سرنخ فروش یک اصطلاح بازاریابی برای ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه است. به بیان ساده تر، پرورش سرنخ فروش برقراری تماس با افرادی است  که در حال حاضر آماده خرید نیستند ولی می توانند در آینده به یک مشتری ایده آل برای شما تبدیل شوند. هدف پرورش lead، آموزش دادن به این افراد، ایجاد آگاهی از برند شما و محصولات آن و همچنین ایجاد اعتماد است. پرورش lead، این احتمال را بیشتر می کند که مشتری هنگام انتخاب، شما را انتخاب کند.

پرورش سرنخ فروش هنگامی آغاز می شود که یک شرکت اطلاعات تماس مشتریان بالقوه خود را دارد(تولید lead را انجام داده است) و می تواند با آن ها ارتباط برقرار کند. این ارتباط ممکن است یک ایمیل گاه به گاه باشد که به مشتری در مورد به روزرسانی های محصولات/خدمات، تغییرات قیمت و … اطلاع می دهد و یا در حالت جدی تر، می تواند شامل آموزش ویژگی ها و مزایای محصولات/خدمات برای تشویق مشتری به خرید هرچه زودتر باشد. پرورش lead یک عمل بازاریابی سنتی است، اما در دنیای بازاریابی دیجیتال و مدرن امروز، به این معنی است که شرکت ها باید با استفاده از رسانه های اجتماعی برای معرفی محصولاتشان با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنند.

در ادامه با بررسی چند آمار اهمیت فرآیند پرورش سرنخ فروش را بیشتر می شناسیم.

چرا پرورش lead یا سرنخ فروش ؟

 • بر اساس ادعای Gleanster، استفاده از پرورش lead منجر به تبدیل شدن ۱۵ تا ۲۰ درصد از افرادی که هنوز برای خرید محصول آماده نیستند به خریداران واقعی می شود.
 • بر اساس تحقیقات  Forrester در سال ۲۰۱۴، پرورش lead، تعداد فروش را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد و مزیت آن کاهش ۳۳ درصدی هزینه هاست.
 • Gleanster اعلام کرده می باشد.که ۷۴٪ از بهترین کمپانی ها از پرورش سرنخ فروش استفاده می کنند.
 • بر اساس آمارهای Statista در سال ۲۰۱۵، ۸۶% از مشتریان تمایل به دریافت ایمیل های تبلیغاتی از کمپانی ها دارند. همچنین، ۱۵% از آن ها متمایل به دریافت این ایمیل ها به صورت روزانه هستند.

بنابراین شما در فرآیند پرورش lead می توانید با برقراری ارتباط با مشتریان خود در هر مرحله ای که از قیف بازاریابی قرار دارند، به نیازهای آن ها پاسخ دهید و اطلاعات کاملی از محصول خود به آن ها بدهید.

قیف بازاریابی

اینفوگرافیک ۶ ضرورت بازاریابی آنلاین در سال ۲۰۱۶ را در کالج سایت ببینید

در قسمت بعد، به نحوه رتبه بندی leadها برای اولویت دادن به پرورش آن ها می پردازیم.

چگونه سرنخ ها را برای پرورش دادن رتبه بندی کنیم؟

رتبه بندی leadها، رکن اساسی در فرآیند پرورش lead است. این کار به شما کمک می کند در هر لحظه تاثیر خود روی هر lead را مشخص کنید و lead هایی که پتانسیل بیشتری برای اثرپذیری دارد را مشخص کنید.

برای رتبه بندی leadهای خود باید به اندازه کافی lead تولید کرده باشید و اطلاعات کافی از آن‎ها داشته باشید. معیار ها برای رتبه بندی leadها بسته به صنعت، برند شما و همچنین مخاطبانتان متفاوت است. در اینجا چند راهکار کلی برای رتبه‎بندی leadها معرفی می شود.

آیا  lead یا سرنخ موردنظر با کسب وکار شما سازگار است؟

این معیار مشخص می کند که یک lead مشخص تا چه حد به کسب وکار شما مرتبط می باشد.و آیا اصلاً این lead ارزش دارد که او را پیگیری کنید. با بررسی سه مورد زیر برای هر lead شما می توانید میزان سازگاری یک lead با کسب وکار خود را بسنجید.

 • جمعیت شناسی: عنوان شغلی، جمعیت کمپانی، موقعیت مکانیِ، سابقه تجربه کاری و … مربوط به هر فرد
 • شرکت شناسی: نام، جمعیت، موقعیت مکانی، درآمد سالیانه و… مربوط به هر کمپانی
 • بودجه، اعتبار، نیاز، زمان: آیا این lead می تواند شما را به اهدافتان برساند؟ آیا حق خرید دارد؟ آیا شما می توانید به نیازهای او پاسخ دهید؟ برنامه زمانی او چگونه است؟

آیا lead موردنظر به کسب وکار شما علاقه مند است؟

سازگار بودن یک lead (سرنخ فروش) به این معنا نیست که او حتماً به کسب وکار شما علاقه دارد. ممکن می باشد.او فقط به محتوای رایگان شما علاقه داشته باشد.

در گام دوم باید علاقه مندی های leadهای خود را مرتب به صورت آنلاین دنبال کنید تا بفهمید که برند شما برای آن ها تا چه میزان مهیج و جذاب است. به عنوان نمونه با بررسی معیارهای زیر می توانید میزان جذابیت کسب وکار خود را برای leadها بسنجید.

 • تجزیه وتحلیل در ایمیل ها: میزان نرخ باز کردن و کلیک ایمیل ها توسط آن ها چقدر است؟ آیا تاکنون به ایمیل های خبرنامه شما پاسخ داده اند؟ آیا آن ها برای دریافت ebook و یا تماشای یک وبینار در لیست شما ثبت نام کرده اند؟
 • تجزیه وتحلیل در وب سایت: leadهای موردبررسی شما چه مدت در سایت شما زمان می گذرانند؟ آیا آن ها در پست بلاگ شما نظر گذاشته اند؟ آیا آن ها به صفحات باارزش شما مانند صفحات فروش و یا قیمت گذاری مراجعه کرده اند؟
 • میزان درگیری با رسانه های اجتماعی: آیا آن ها برند شما را در شبکه های اجتماعی شما پیگیری می کنند؟ آیا تابه حال پست های شما را بازنشر داده اند؟

بر اساس این معیارها و معیارهای مشابه می توانید به leadهای خود رتبه و اولویت دهید.

رفتار lead یا سرنخ شما چگونه است؟

رفتار leadهای خود را پیگیری کنید تا بفهمید که کدام یک از leadهای شما برای خرید محصول و کدام یک فقط برای جمع آوری اطلاعات به سایت و یا شبکه اجتماعی شما مراجعه می کنند. به افرادی که صرفاً در میان پست های بلاگ شما کلیک می کنند، اولویت کمتر و به آن هایی که یک عمل خاص مانند دانلود یک محتوا و یا ثبت نام در وبینار انجام می دهند، اولویت بیشتری برای فرآیند پرورش سرنخ فروش اختصاص دهید.

سرنخ موردنظر شما در چه مرحله ای از خرید است؟

به lead یا سرنخ فروش خود مطابق اینکه آن ها در کدام یک ازمراحل قیف بازاریابی شما هستند، رتبه اختصاص دهید. اولویت بیشتر را به افرادی اختصاص دهید که به صفحه قیمت گذاری شما مراجعه می کنند و یا بر دموی محصول شما کلیک می کنند.

در ادامه مطلب به چند راهکار برای پرورش lead اشاره می کنیم.

راهکارهایی برای پرورش lead یا سرنخ

 بازاریابی محتوا انجام دهید.

تولید محتوای خوب و تأثیرگذار از پست بلاگ و اینفوگرافیک گرفته تا ویدئو می تواند مخاطبان شما را سرگرم کند و آن ها را به محصول شما علاقه مند سازد. ممکن می باشد.تولید محتوا به نظر ساده باشد ولی باید بدانید که تولید هدفمند محتوا یکی از چالش های بازاریابان است. مطابق تحقیقات  Forrester ، بزرگ ترین چالش ۳۳% از بازاریابان B2B در پرورش lead، تولید محتوای هدفمند بوده است؛ بنابراین، باید آن را جدی گرفت.

مشتریان در هر مرحله از قیف بازاریابی که قرار داشته باشند، قبل از خرید محصول موردنظر خود ممکن می باشد.به دنبال پاسخ برندهای مختلف به نیازهای خود بگردند. شما با تولید یک محتوای خوب برای آن ها می توانید نظرشان را به خود جلب کنید و آن ها را در این قیف بازاریابی جلو ببرید تا در نهایت محصول شما را انتخاب کنند. بازاریابی محتوا از طریق رسانه های مختلفی صورت می گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • بازاریابی محتوا از طریق ایمیل: علی رغم تولید رسانه های جدید مختلف، همچنان ایمیل یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان است. بنا بر ادعای Merkle، تعدداد ۷۴٪  از مشتریان مایل اند که از طریق ایمیل ارتباطات اقتصادی داشته باشند.
 • بازاریابی محتوا از طریق وب سایت: اولین عامل تأثیرگذار روی leadهای شما می تواند از سمت وب سایت شما باشد. بنابراین، شما باید محتوای مفیدی برای سایت خود در نظر بگیرید و همچنین یک استراتژی قوی برای سئوی آن داشته باشید.
 • بازاریابی محتوا از طریق رسانه های اجتماعی: تولید محتوا در شبکه های اجتماعی مختلف روند خاص خود را دارد و نوع محتوای تأثیرگذار در هر کدام متفاوت است. شما نباید یک محتوا را در تمام رسانه های اجتماعی خود منتشر کنید بلکه باید در هر کدام وابسته به علاقه مندی های کاربران محتوا تولید کنید.

شخصی سازی کنید.

همان طور که در بازاریابی محتوا به آن اشاره شد، تولید یک محتوای تأثیرگذار یکی از راه های موجود در فرآیند پرورش lead است. برای تأثیرگذاری بیشتر محتوا شما باید یک محتوای هدفمند تولید کنید. منظور از محتوای هدفمند این می باشد.که متناسب با علاقه مندی های هر دسته از مخاطبان خود محتوا تولید کنید و در زمان مناسب برای آن ها ارسال کنید تا به بیشترین تأثیرگذاری دست یابید.

برای این کار شما باید علاقه مندی ها و شخصیت مخاطبان خود را بشناسید و متناسب با آن محتوا تولید کنید و درواقع هر محتوا را شخصی ساز کنید.

مثلاً برای شخصی سازی ایمیل های خود باید:

 • ابتدا مخاطبان خود را برحسب عنوان شغلی، سن، موقعیت مکانی، علاقه مندی و … دسته بندی کنید تا برای ارسال هر ایمیل متناسب با رفتار دسته های موجود، مخاطبان خود را انتخاب کنید.
 • نام هر فرد را در اول ایمیل خود قرار دهید.
 • جزئیاتی از شرکت و یا موقعیت مکانی آن ها در متن ایمیل خود قرار دهید.

 به leadهای خود آموزش دهید.

یکی از مهم ترین عوامل در پرورش leadها، آموزش و همچنین دادن اطلاعات متناسب با نیازهایشان است. نیازهای هر lead متناسب با این که در کدام مرحله از قیف بازاریابی قرار دارند، متفاوت است.

اما چگونه به leadهای خود آموزش دهید؟ آموزش به leadها متناسب با این که در چه فازی قرار دارند، متفاوت است:

 • فاز اطلاع رسانی: تولید محتوای بلاگ در مورد lead، علاقه مندی ها، آخرین آمارهای صنعتی برای آن ها
 • فاز توجه: دعوت از آن ها برای یک وبینار در مورد محصول، مثلاً رونمایی از نسخه نمایشی
 • فاز تصمیم گیری : به اشتراک گذاشتن داستان های موفقیت مشتریان و یا مروری بر محصول

اگر همچنان مطمئن نیستید که چه محتوای آموزشی باید برای مشتریان خود بفرستید، دقت کنید که اخیرا کدام محتوای آموزشی را دانلود کرده اند؟ بیشتر به چه صفحاتی مراجعه می کنند؟ در رسانه های اجتماعی بیشتر درباره چه موضوعی صحبت می کنند؟

هرروز به leadهای خود ایمیل نزنید.

ارسال تعداد زیادی ایمیل به مخاطبان می تواند برای آن ها آزاردهنده باشد. شما باید یک برنامه زمانی مناسب برای ارسال ایمیل داشته باشید تا هم از ذهن ها فراموش نشوید و هم آزاردهنده نباشید.

یک تیم پاسخگوی ثابت داشته باشید.

شما باید در تمام مراحل بازاریابی خود یک تیم پشتیبان و پاسخگو داشته باشید که همواره در دسترس می باشد.و به سؤالات leadها پاسخ می دهد. همچنین، راه های تماس با خود را برای مخاطبانتان مشخص کنید.

هر چه زودتر فرآیند پرورش lead را آغاز کنید.

شما می توانید از زمانی که یک نفر در هر قسمت از کسب و کار شما علاقه مندی نشان داد، فرآیند پرورش lead را برای او آغاز کنید. به عنوان مثال Hubspot، از زمانی که یک نفر مشترک بلاگ آن ها شد، فرآیند پرورش lead را آغاز می کند و به طور مستمر و بهینه برای آن ها محتوایی حاوی اطلاعات سودمند به همراه مقدمه ای از محصول خود می فرستد. درنهایت نیز به آن ها پیشنهاد برای یادگیری بیشتر می دهد.

پس ازآن که فرد اطلاعات بیشتری از محصول درخواست کرد، این کمپین متوقف می شود و کمپینی هدفمندتر آغاز می گردد. بدین ترتیب، Hubspot مشترکان خود را به lead تبدیل می کند و آن ها را پرورش می دهد تا به یک مشتری واقعی تبدیل شوند.

اتوماسیون بازاریابی یعنی چه ؟

شما برای رشد کسب وکار خود نیاز به تعداد زیادی lead یا سرنخ فروش دارید. همچنین برای پرورششان، باید حواستان به تمام آن ها باشد و آن ها را به صورت آنلاین پیگیری کنید. پیگیری تعداد زیادی lead کار سختی می باشد.و تمرکز زیادی می خواهد. شما می توانید با اتوماسیون بازاریابی خود این کار را به طورخودکار انجام دهید و مطمئن باشید که هر lead، مرتبط ترین پیام را در بهترین زمان دریافت می کند.

شرکت های زیادی مانند marketo ابزارهایی برای خودکارسازی بازاریابی ارائه داده اند.

Marketing Automation‎

بر اساس تحقیقات Regalix در سال ۲۰۱۵، ۶۴% از بازاریابان ا علام کرده اند بنابراین از گذشت ۶ ماه از خودکارسازی بازاریابی خود، نتایج خوبی گرفته اند.

 :منابع

marketo.com

impactbnd.com

techopedia.com

demandgen.com

hubspot.com

forbes.com

 • مریم شریفی نژاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.