سئو و خوانایی

صفحه اطلاعات تماس چگونه بسازیم

در این مطلب از کالج سایت صفحه بسیار مهم تماس با ما را صحبت میکنیم و به نکات زیر که درواقع انتقال تجربه می باشد، اشاره خواهیم داشت:

  • اهمیت صفحه تماس با ما یعنی چه ؟
  • اگر صفحه تماس با ما نداشته باشیم….
  • اهمیت استفاده از فرم ارسال پیام
  • زمان پاسخگویی را چطور تنظیم کنیم؟
  • اهمیت استفاده از نقشه گوگل در صفحه contact us
  • تاثیر طراحی در صفحه تماس باما

اهمیت صفحه تماس با ما در یعنی چه ؟!

همان طور که میدانید صفحه ی تماس با مایکی از مهم ترین صفحاتی می باشد.که یک وب سایت می تواند داشته باشد؛ به این دلیل که این صفحه یکی از بهترین روش ها برای تعامل مخاطب با کسب و کار ماست و چنانچه بخواهیم آن را به دنیای واقعی تشبیه کنیم مثل این می ماند که یک شخصی وارد مغازه ای شود، بخش های مختلف آن و محصولات را مشاهده کند و بعدازآن بخواهد از صاحب آن مغازه اطلاعات تماس را بگیرد تا از این طریق بتواند با آن ها در ارتباط باشد.

صفحه تماس با ما

مشکلات نداشتن صفحه تماس با ما

اگر شما در وب سایت خود صفحه ی تماس با ما نداشته باشید، کاربران بسیار زیادی را از دست خواهید داد. صفحه تماس با ما می تواند راهی را برای اعتمادسازی ایجاد کند؛ ازاین جهت که مخاطبان قصد دارند بدانند که:

  • دفتر شما کجاست یا اصلاً دفتری دارید یا خیر؟
  • اطلاعات تماس و شماره تلفنی از شما موجود می باشد.؟
در سایت سئو متن بخوانید  پنج اصل مهم که باید در هر محتوا باشد

در اکثر مواقع در صفحات تماس با ما یک مشکلی که وجود دارد این می باشد.که اطلاعات تماس یک شماره تلفن همراه می باشد.و این طور می باشد.که اعتماد کاربر نسبت به آن سایت کم می شود.
و یا برای مثال اینکه هیچ آدرسی در این صفحه وجود ندارد که  این مفهوم را به مخاطب می رساند که هیچ دفتر فیزیکی وجود ندارد! که این موضوع یک امتیاز منفی محسوب می شود.

آدرس دفتر را در صفحه تماس قرار دهیم یا خیر؟!

یکی از موارد منفی این می باشد.که هیچ آدرسی وجود ندارد درصورتی که شما دفتر دارید و لازم می باشد.که اطلاعات دفتر را در سایت قرار دهید نه به این خاطر که  کاربرها بخواهند در دفتر شما حضور پیدا کنند؛ به این خاطر که این یک راه اعتمادسازی است. مخصوصاً چنانچه کار شما فروش یک سری محصول فیزیکی می باشد.حتماً باید آدرس دفترتان را قرار دهید که کاربران بتوانند اعتماد کنند که سایت یک هویت مشخص و یک آدرس فیزیکی دارد و این نکته خیلی مهم است.

اگر هم کار شما فروش محصولات دیجیتال می باشد.و دفتری هم ندارید ایرادی ندارد؛ لازم نیست که یک آدرس اشتباه وارد کنید (یا آدرسی که هیچ هویتی پشت آن نباشد) اما لازم می باشد.که حتماً اطلاعات تماس را وارد کنید تا کاربر بتواند با شما ارتباط بگیرد .

تجربه شخصی از اطلاعات تماس وبسایت فروش محصولات دیجیتال

یکی از تیم ها، وبسایتی در زمینه فروش محصولات دیجیتال داشتند و  وب سایت شان را به صورت مداوم بررسی می کردند تا ببینند که کاربرها زمانی که می خواهند خرید محصولات دیجیتال را داشته باشند کجا به مشکل برمی خورند و متوجه شدند که کاربر در مسیری که برایش  مشخص شده تا بتواند محصولات را به سبد خرید خود اضافه کند و خرید خود را انجام دهد، مسیر خود را تغییر داده و در صفحه تماس با ما قرار گرفته و با سایت ارتباط می گیرند (تماس تلفنی برقرار میکنند) و بعد از صحبت با صاحبان سایت اعتماد بیشتری برای خرید دارند. این مورد برای من بسیار جذاب بود!

تجربه ای که کسب کردم:

کاربران قرار نیست که فقط از طریق اینترنت با شما در ارتباط باشند هنوز هم کاربران زیادی خریدشان را تلفنی انجام می دهند و از راه برقراری تماس تلفنی خیلی راحت تر اعتماد میکنند و ترجیح می دهند که قبل از خرید و یا ثبت نام خاصی ابتدا با شما تماس بگیرند و ببینند که این وبلاگ متعلق به چه کسی است.

فرم ارسال پیام داشته باشید!

بنظرم فرم ارسال پیام یک بخش بسیار مهم در صفحه تماس با ما می باشد به این دلیل که کاربران در بازه های زمانی که وارد سایت شما می شوند احتمال می دهند چنانچه تماس بگیرند کسی پاسخگو نیست؛برای مثال چنانچه ساعت ۱۲ شب وارد سایت شما شوند، احتمال اینکه بخواهند با شما تماس بگیرند خیلی کم می باشد.و این طبیعی می باشد.که شما تلفن را جواب ندهید! و اینکه قطعاً شما پاسخگوی ۲۴ ساعته نیستید.( البته چنانچه جایی این مورد را قید نکرده باشید)

تصویر زیر نمونه از صفحه تماس با ما پلتفرم تپسل می باشد.

در سایت سئو متن بخوانید  بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

صفحه تماس با ما تپسل

اعتبار سنجی فرم ارسال پیام!

اگر شما فرم ارسال پیام می گذارید اول ازهمه باید مطمئن بشوید که این فرم درست کار می کند یا خیر؟ چون در بعضی  مواقع مشاهده شده که کاربران در لحظه ارسال پیام با مشکل روبرو می شوند و این یک امتیاز منفی برای سایت شما محسوب شود.به طور میانگین هر کاربر معمولاً یک یا دومرتبه  اقدام به ارسال پیام میکنند و طبیعتا چنانچه با مشکل روبه رو شوند، از پیام دادن صرف نظر می کنند.

استفاده از فیلدهای غیر ضروری در فرم

دومین نکته مربوط به این می باشد.که گاها فیلدهای غیرضروری در فرم استفاده می شود و کاربر را مجبور می کند که اطلاعات را وارد کند.

مثلاً یک فیلد اجباری که به نظر من نباید اجباری باشد واردکردن شماره تماس کاربر است، چون کاربر شاید اصلاً نخواهد که شماره تماس خود را در سایت وارد کند. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این می باشد.که نام و نام خانوادگی کاربر و یک آدرس ایمیل از او داشته باشید یعنی این دو فیلد، فیلدهایی هستند که واقعاً الزامی اند البته به همراه پیامی که می خواهند برای شما ارسال کنند.

دیگر فیلدها را می توانید اضافه کنید اما اجباری برای آن قائل نشوید. چنانچه شرکت شما چند بخش مهم دارد که احتمال می دهید به هر بخش پیام های متفاوتی ارسال شود، می توانید یک فیلدی را اضافه کنید که کاربر بداند به کدام بخش پیام دهد. زمانی هست که سؤال او در حد یک پیشنهاد می باشد.که می تواند به بخش پیشنهاد ها برود و یا مثلاً زمانی هست که می خواهد با بخش فنی ارتباط بگیرد و… .

 

در سایت سئو متن بخوانید  چرا باید از کلمات کلیدی LSI استفاده کنیم؟

اعلان پیام تشکر یا موفقیت در فرم ارسال پیام

پیام تشکر

سومین نکته اعلان پیام تشکر یا success (پیام موفقیت) هست؛ یعنی چنانچه فرم پرشده و ارسال انجام شد  حتماً یک اعلانی مشاهده شود که صاحب سایت پیام ا با موفقیت دریافت کرده است. این نکته شاید خیلی جزئی به نظر برسد اما یک مشکلی که خود من با چندین سایت داشته ام این می باشد.که وقتی روی ارسال پیام کلیک می کنم هیچ اتفاقی نمی افتد و درواقع ما نمی دانیم که پیام ارسال شده می باشد.یا نه و این مورد منجر به ارسال چندین مرتبه یک پیام و ارسال چندین پیام تکراری برای شما می شود.

ایمیل اتوماسیون در فرم ارسال پیام

یک کار حرفه ای تر این می باشد.که بتوانید یک ایمیل به کاربر ارسال کنید که پیام شمارا دریافت کرده ایم و به زودی پاسخگوی شما هستیم.

زمان پاسخگویی را کوتاه کنید!

زمان پاسخگویی پیام

نکته دیگری که حائز اهمیت می باشد.زمان پاسخگویی شماست؛ خیلی از مواقع کاربران پیام های فوری دارند که نیاز می باشد.شما در کمتر از ۲۴ ساعت به آن ها پاسخ دهید و چنانچه پاسخ ندهید احتمال اینکه در جواب شما پاسخی ندهند و یا دیگر به سایت شما سر نزنند خیلی زیاد است. بنابراین سعی کنید پیام ها را به طور منظم پاسخگو باشید. می توان گفت که یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که وجود دارد این می باشد.که صفحه تماس با ما در خیلی از سایت ها موجود می باشد.اما کسی پاسخگو نیست!!!

این مورد مثل این می ماند که ما وارد مغازه شویم و شماره تماس آن مغازه را بگیریم اما هر وقت که تماس بگیریم هیچ کس پاسخگو نباشد… .

بازه زمانی برای پاسخ مشخص کنید!

اگر پاسخگویی شما بازه زمانی دارد حتماً این مورد را مشخص کنید (یعنی در صفحه تماس با ما حتما مشخص کنید که چه زمانی پاسخگو هستید.به طور مثال چنانچه پنجشنبه ها و جمعه ها پاسخگو نیستید حتماً آن را اعلام کنید.)

وجود Captcha در فرم ارسال پیام

کپچا در فرمدر بعضی از وبسایت ها ربات ها به سایت پیغام می دهند و تعداد پیام هایشان بسیار زیاد می شود و این قضیه می تواند برای صاحبان سایت مشکل ساز باشد. یک کار خوبی که میتوان انجام داد این می باشد.که کپچا بگذارید. که مطمئن باشید انسان این فرم را پر کرده نه یک ربات!

تجزبه شخصی عدم استفاده از کپچا

تجربه شخصی عدم استفاده از کپچا باعث شده در عرض یک هفته ۱۰۰۰ پیام توسط چند ربات ارسال شود که محتوای پیام کاملا تبلیغاتی و ربات گونه بوده است.یک نکته ریز هم این می باشد.که سعی کنید در کپچا حتماً سادگی را داشته باشید بهترین راه استفاده از کپچای گوگل می باشد در غیر اینصورت چنانچه می خواهید عدد و کاراکتر بگذارید سعی کنید اعداد و کاراکترها خوانا باشند. این مورد را هم در نظر بگیرید که حتما کپچا را خودتان تست کنید و چنانچه نتیجه گرفتید روی سایت اعمال کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ و محتوا

از نقشه گوگل در صفحه تماس با ما استفاده کنید!

اگر از نظر سئو محلی (local seo) بخواهیم صفحه تماس با ما را بررسی کنیم حتماً لازم می باشد.که شما در گوگل مپ اطلاعات تماس، آدرس خود و آدرس سایت اینترنتی تان را  وارد کنید و لوکیشن خود را دقیقاً جایی بگذارید که دفترتان در آنجا قرار دارد و تلاش کنید تا گوگل مپ مکان شما را تایید کند البته ممکن می باشد.پروسه تاییدکردن گوگل مپ کمی طولانی باشد.

یک راه حل که می توانم برای سریعتر به نتیجه رسیدن و سریعتر تایید شدن آدرستان در گوگل مپ به شما معرفی کنم این می باشد.که با چندین اکانت جیمیل برای ثبت آدرس اقدام کنید. در این قسمت نکته این می باشد.که این اکانت ها اکانت های معتبری باشند.
( از این نظرکه اکانت های فعال در گوگل مپ بوده باشند، برای بخش های مختلف کامنت گذاشته باشند، review نوشته اند و این می تواند به تسریع ثبت مکان جدید به شما کمک کند.

تصویر زیر متعلق به صفحه تماس با ما پلتفرم مدیا اد می باشد.

نقشه در صفحه تماس

تاثیر طراحی در صفحه تماس باما

نکته واضحی که تا به الان به آن اشاره نشد، این می باشد.که از لحاظ طراحی باید مد نظر داشت این می باشد.که در صفحه تماس با ما یک طراحی خوب و جذابی داشته باشید و در صورت امکان به صفحه درباره ما لینک دهید. و چنانچه صفحه پرسش های متداول دارید حتماً به آن لینک دهید یا چنانچه خواستید می توانید یکسری پرسش متداول در صفحه تماس با ما ارائه کنید که البته خیلی هم رایج نیست ترجیحاً توصیه می شود که یک صفحه پرسش های متداول داشته باشید.

کمک گرفتن از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی هم راه های ارتباطی شما با مخاطبان تان محسوب می شوند و لازم می باشد.که در صفحه تماس با ما وجود داشته باشند.مخصوصا برای پشتیبانی میتوانید از آیدی تلگرام استفاده کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  انتخاب نام دامنه برای سایت طبق سئو

امیدوارم که این مطلب تا حد زیادی راهنمای شما بوده باشه.

اگر نظری دارید یا موردی هست که دوست دارید اضافه شود حتما در بخش دیدکاه با من درمیان بگذارید

 

User Review


۳٫۴
(۵ votes)

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن