منفورترین تبلیغات دیجیتال از دیدگاه کاربران کدامند؟

1

بدست آوردن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتر از تبلیغات دیجیتال، اصلی ترین هدف برندها و آژانس های تبلیغاتی است. چنانچه خود را به جای یک تبلیغ دهنده بگذارید، برای شما فرقی نمی کند که کمپین تبلیغاتی شما از نوع ویدئویی پیش نمایشی می باشد.یا بنری همسان. چیزی که برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی و بدست آوردن نرخ بالای بازگشت سرمایه است. بنابراین، همواره باید نتایج تحقیقاتی که درباره انواع فرمت های تبلیغاتی انجام می شود را دنبال کنید تا آن روش هایی که منجر به بدست آوردن ROI بالاتر یا پایین تر می شوند را شناسایی کنید و نوع کمپین تبلیغاتی خود را از بین روش هایی که عملکرد بهتری دارند و مطابق با تجربه کاربری افراد است، انتخاب کنید. شما همواره باید از تبلیغاتی که باعث آزار کاربر می شود، دوری کنید؛ چرا که تبلیغاتی که برای کاربر جذاب نباشد و به تجربه کاربری او آسیب بزند، به هیچ عنوان موثر واقع نخواهد شد.

تبلیغ در فضای وب سایت های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی کسب وکار خود را در معتبرترین وب سایت های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

 

معرفی تبلیغات منفور دیجیتال که کاربر را اذیت می کند.

موسسه (NNG (Nielsen Norman Group در یک تحقیق، آزاردهنده ترین و منفورترین تبلیغات برای کاربران را شناسایی کردند. این کار یک بار در سال ۲۰۰۴ هم انجام شده بود، اما با توجه به تنوع بیشتر فرمت های تبلیغاتی در سال های اخیر، NNG مجدداً این مطالعه را به صورت دقیق تر و کامل تر تکرار کرد.

این موسسه در این پژوهش، ۴۵۲ نفر از کاربران بالغ در آمریکا که شغلشان وابسته به IT یا بازاریابی و تبلیغات نبود را انتخاب کرد و از آنها خواست تا فرمت های تبلیغاتی مختلف را از ۱ تا ۷ مطابق میزان منفور بودن، امتیازدهی کنند؛ به طوری که عدد ۱ نشان دهنده خوب بودن تبلیغ و عدد ۷ نشان دهنده آزاردهنده بودن تبلیغ است.

امتیاز دهی کاربران به تبلیغات مختلف

 

در این تحقیق، ۲۳ فرمت تبلیغاتی هم در دسکتاپ و هم در موبایل به افراد مورد مطالعه نشان داده و توسط آنها امتیاز دهی شد. البته برای جلوگیری از جهت گیری افراد، تبلیغی که به آنها نشان داده شد، بدون برند خاصی بود تا آنها تحت تاثیر رنگ بندی، لوگو و طراحی تبلیغ قرار نگیرند و تحقیق بدون خطا انجام شود. این فرمت های تبلیغاتی به رنگ بنفش به افراد نمایش داده شد تا به خوبی قابل تشخیص باشد و متن روی تمامی تبلیغات در فرمت های مختلف، “This is an advertisement.” بود.

نمایش تبلیغات به کاربر

انواع فرمت های تبلیغاتی در دسکتاپ و موبایل

جدول زیر، انواع فرمت های تبلیغاتی که به افراد نمایش داده شده می باشد.را توضیح می دهد و مشخص می کند که هر کدام در کجا (دسکتاپ و موبایل) نمایش داده شده است.

تعریف فرمت های تبلیغاتی مختلف

 

نتایج این مطالعه: میانگین امتیازدهی به انواع تبلیغات دیجیتال

همانطور که از نتایج این مطالعه مشخص است، هیچ تبلیغی مورد استقبال کاربران قرار نمی گیرد، اما کاربران نسبت به برخی از فرمت ها خوشبین تر هستند. کمترین امتیاز (۳٫۸۱) مربوط به تبلیغات واقع در کادر سمت راست صفحه (right rail) است. علت محبوبیت بیشتر این فرمت تبلیغاتی، آزادهنده نبودن آن است.

کدام تبلیغات منفور تر است؟

 

تبلیغات پاپ آپ، از جمله منفورترین تبلیغات دیجیتالی است.

پاپ آپ ها، منفورترین تبلیغات نزد کاربران است.

بر اساس نتایج بدست آمده از این تحقیق، تبلیغات pop up یا  modal منفورترین روش تبلیغات در دسکتاپ و موبایل محسوب می شود. بسیاری به اشتباه فکر می کنند که بدست آوردن عضو جدید و افزودن ایمیل به لیست ایمیل ها از طریق نمایش pop up راهکار بسیار خوبی است، در حالی که نتایج این تحقیق برای افراد و برندهایی که از این شیوه از تبلیغات استفاده می کنند، قابل توجه است.

همانطور که از نتایج این مطالعه مشخص است، هیچ تبلیغی مورد استقبال کاربران قرار نمی گیرد، اما کاربران نسبت به برخی از فرمت ها خوشبین تر هستند. کمترین امتیاز (۳٫۸۱) مربوط به تبلیغات واقع در کادر سمت راست صفحه (right rail) است. علت محبوبیت بیشتر این فرمت تبلیغاتی، آزادهنده نبودن آن است.

 

تبلیغات خودکار (Autoplay) برای کاربران دسکتاپ آزاردهنده است.

تبلیغات خودکار باعث آزار کاربران میشود

تبلیغات پاپ آپ، تبلیغات ویدئویی که به صورت خودکار و بدون درخواست کاربر نمایش داده می شود، لینک های فریبنده (deceptive links) و تبلیغات intracontent (تبلیغاتی که بین محتوا نمایش داده می شود)، از جمله فرمت های تبلیغاتی منفور از دید کاربران دسکتاپ است. بالعکس، لینک های مرتبط و تبلیغات در گوشه سمت راست (تبلیغات ساید بار) به تجربه کاربری افراد آسیب کمتری می زند.

در تبلیغات موبایلی، پاپ آپ ها همچنان منفورترین تبلیغات برای کاربران موبایلی محسوب می شود. امتیازی که توسط افراد مورد مطالعه در این پژوهش به تبلیغات pop up یا modal داده شده، در موبایل (۵٫۹۴) بیشتر از دسکتاپ (۵٫۸۲) است؛ یعنی، نمایش تبلیغات پاپ آپ در موبایل آزاردهنده تر از دسکتاپ است. زیرا این نوع تبلیغات کل صفحه نمایش را می گیرد و مانع از هدایت درست کاربر به بخش های مختلف وب سایت می شود.

 

کاربران موبایلی مایل به تماشای فوری محتوای ویدئویی مورد نظرشان هستند.

تبلیغات intracontent معمولاً در حین نمایش یک محتوا نشان داده می شود که این موضوع باعث ناراحتی کاربر می شود. چرا که کاربر موبایلی همواره عجله دارد و دوست دارد محتوای مورد نظرش را فوراً و بدون فوت وقت مشاهده کند. در صورتی که به چنین کاربری قبل از محتوای اصلی یا در حین آن، تبلیغ نشان دهید، به تجربه کاربری وب سایت یا اپلیکیشن خود آسیب زده اید.

در مطالعه انجام شده، تبلیغات intracontent، تبلیغات ویدئویی پیش نمایشی (prevideos)، لینک های فریبنده و پاپ آپ ها نسبت به سایر تبلیغات موبایلی امتیاز بالاتری بدست آوردند و در نتیجه، منفورتر هستند.

تبلیغات اسپانسر در شبکه های اجتماعی (sponsored social media) و لینک های تبلیغاتی مرتبط یا تبلیغات همسان، بهترین نوع تبلیغات موبایلی از نگاه کاربران است. زیرا این نوع تبلیغات بر عکس سایر شیوه ها، برای کاربر مزاحمتی ایجاد نمی کنند. بنابراین، این دو فرمت تبلیغاتی احتمالاً بالاتری میزان نرخ بازگشت سرمایه را به دست می آورند.

 

مقایسه نتایج مطالعه منفورترین تبلیغات در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۸

بعضی موارد در هر دو پژوهش، یکسان است. تبلیغات پاپ آپ و modal مانند گذشته مورد نفرت مردم قرار دارد. پخش خودکار صدا (automatically playing audio) به اندازه امروز بازخورد منفی دریافت کرده است. به طور کلی، مشخصات تبلیغات زیر به اندازه همان دهه گذشته آزاردهنده هستند:

مشخصات رایج تبلیغات منفور

با وجود اینکه قابلیت استفاده از وب‎ سایت در چند سال گذشته بهبود یافته است، اما به نظر می رسد که تاریخ در حال تکرار می باشد.و طراحان همان اشتباهات قبلی را تکرار می کنند. طراحان و بازاریابان باید به صورت مداوم بین ارائه یک تجربه کاربری خوب و میزان درآمد حاصل از تبلیغات تعادل را برقرار کنند. هیچ پاسخ صحیح و یکتایی برای بهترین فرمت تبلیغاتی که یک طراح باید استفاده کند، وجود ندارد. اما نکته قابل توجه این می باشد.که چنانچه یک موضوع باعث آزار کاربران در چندین سال گذشته شده است، وقت آن می باشد.که فکری جدی درباره آن فرمت تبلیغاتی کنید.

 

جمع بندی مطالب

مطالعه صورت گرفته توسط موسسه NNG مشخص کرد که تبلیغات پاپ آپ یا modal ads، تبلیغات intracontent و تبلیغات ویدئویی خودکار، جزو منفورترین تبلیغات دیجیتال هستند. لازم به ذکر می باشد.تبلیغاتی که در دسکتاپ آزاردهنده به حساب می آیند، در موبایل غیر قابل تحمل هستند.

با وجود اینکه برخی فرمت های تبلیغاتی بیشتر از سایر فرمت ها آزاردهنده است، اما کنار گذاشتن کامل یک نوع خاص از تبلیغات هم درست نیست. چرا که افراد سلایق متفاوتی دارند و هر یک از فرمت ها اثر یکسانی بر افراد ندارند. بهترین کار این می باشد.که کمپین های تبلیغاتی مختلف با فرمت های متفاوت را با یکدیگر تلفیق و به صورت یکپارچه استفاده کنید. مزیت این شیوه، پوشش سلیقه افراد مختلف است.

اما برخی فرمت های تبلیغاتی مانند پاپ آپ ها مدت بیش از یک دهه می باشد.که مورد نفرت مردم واقع شده می باشد.و بهتر می باشد.دیگر مورد استفاده قرار نگیرند و با سایر فرمت ها که آسیب کمتری به تجربه کاربری می زنند، جایگزین شوند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه و نرخ بالاتر ROI، بهتر می باشد.کمپین های تبلیغاتی خود را به صورت همسان اجرا کنید تا به صورت مستقیم منجر به آسیب به تجربه کاربری و مزاحمت کاربر نشوند.

آیا شما هم با نتایج این مطالعه موافق هستید؟ شما هم می توانید نظر خود درباره انواع تبلیغات دیجیتال که در طول روز با آن مواجه می شوید را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.