تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

منظور از زبان های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا

در این مدت سعی بر این داشته ایم به صورت اصولی و دقیق در مورد برنامه نویسی صحبت کنیم و مقالات مفیدی رو در سایت منتشر کنیم مثل یادگیری برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم، چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم ؟ و تعریف برنامه نویسی که با استقبال کاربران روبرو شده است. اگر مقالات رو دنبال کرده اید حتما متوجه این شده اید که به صورت پشت سر هم و سری مقالات ارائه شده است پس پیشنهاد میکنم حتما دقیق این مقالات رو مطالعه کنید.
در جلسه قبل در مورد الگوریتم برنامه نویسی صحبت کنیم و در ادامه این نوشتار در این جلسه میخواهیم در مورد زبان‌‌های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا مطالبی رو ارائه دهیم. شاید هفته ای بالای ۴۰ ۵۰ نفر در مورد زبان‌‌های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا پرسش میپرسند و واقعا بنده هم وقت این رو ندارم بخواهم به کل این عزیزان جواب دهم. تصمیم گرفته ام در نوشتار ای کامل در مورد این موضوع صحبت کنم.

زبان‌‌های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا

در ابتدا باید بگویم زبان‌‌های برنامه نویسی به دو دسته کلی سطح پایین و سطح بالا تقسیم می‌‌شوند. زبان‌‌های برنامه نویسی سطح پایین به صورت مستقیم با پردازنده ی سیستم سر و کار دارند و با استفاده از آن‌‌ها می‌‌توان دستورات پایه‌‌ای برنامه نویسی را اجرا کرد. فهمیدن دستورات نوشته شده در این زبان‌‌ها کار دشورای است. به طور مثال، یک از این زبان‌‌های سطح پایین، Machine Language یا زبان ماشین نام دارد که به جای آن که از دستورات انگلیسی در آن‌‌ استفاده شده باشد، از اعداد صفر و یک برای نوشتن دستورات در آن استفاده شده است. زبان اسمبلی هم یک نمونه ی دیگر از زبان‌‌های سطح پایین است.

برای اینکه به صورت دقیق متوجه کار زبان ماشین شویم باید ابتدا بفهمیم که پردازنده چطور کار میکند چون زبان ماشین با پردازنده درگیر است. اساسا پردازنده از میلیون‌‌های سوییچ کوچک که می‌‌توانند خاموش و روشن شوند تشکیل شده اند. حال با خاموش یا روشن کردن برخی از این سوییچ‌‌های خاص، می‌‌توان از پردازنده خواست تا کار خاصی را انجام دهد.

به جای روشن یا خاموش کردن این سوییچ‌‌ها به صورت دستی، زبان ماشین یا همان صفر و یک این امکان را به شما می‌‌دهد تا با ۰ و ۱ که ۰ به معنی خاموش و ۱ به معنی روشن است، این سوییچ‌‌ها را خاموش و روشن کنید.

زبان ماشین

حال نوشتن برنامه‌‌های کامپیوتری به زبان صفر و یک یا همان زبان ماشین بسیار سخت و طاقت فرسا است و احتمال خطا و اشتباه در نوشتن آن بسیار زیاد است به همین خاطر دانشمندان کامپیوتر زبانی رو ابداع کردن به نام زبان اسمبلی، که برنامه نویسی از حالت صفر و یک رو کمی به زبان محاوره ای نزدیک‌‌تر میکرد. و برنامه نویسی یا همون صحبت کردن با پردازنده (سی پی یو) راحت‌‌تر میکرد.
برای آن که درک کنیم که ساز و کار زبان اسمبلی به چه شکل است، ابتدا می‌‌بایست بفهمیم که پردازنده‌‌ها چگونه داده‌‌ها را پردازش می‌‌کنند. توجه داشته باشیم که پردازنده ی سیستم‌‌های کامپیوتری همانند “مغز” آن کامپیوتر است. همان‌‌طور که مغز انسان‌‌ها زمانی که در ارتباط با سایر اعضای بدن و جهان واقع باشد می‌‌تواند کارایی داشته باشد، پردازنده ی کامپیوتری هم صرفاً زمانی کار خواهد کرد که با سایر بخش‌‌های سیستم در ارتباط بوده و بتواند با دنیای بیرون (یا همان برنامه نویس) در ارتباط باشد. راه‌‌های ارتباطی که یک پردازنده از آن راه با بخش‌‌های دیگر سیستم در ارتباط است اصطلاحاً باس گفته می‌‌شود.

زبان‌‌های برنامه نویسی سطح پایین
فرض کنیم که یک پردازنده می‌‌خواهد با دیتای خاصی کار کند. در این صورت، پردازنده داده‌‌ها را از بخش دیگر سیستم مثلاً هارد دیسک گرفته و به صورت موقت آن‌‌ها را در مکانی که اصطلاحاً رجیستر گفته می‌‌گردد ذخیره می‌‌سازد. سپس پردازنده تغییرات را روی داده‌‌ها اعمال کرده و داده‌‌های تغییر یافته را به بخش دیگری از سیستم مثل حافظه ارسال می‌‌کند. به عبارت دیگر، همان‌‌طور که در اولین کامپیوترهای ساخته شده برای اجرای یک دستور جای کابل‌‌ها و سوییچ‌‌ها عوض می‌‌شد، در کامپیوترهای امروزی جای صفرها و یک‌‌ها تغییر می‌‌یابد که این تغییر جایگاه صفر و یک‌‌ها با استفاده از زبان ماشین انجام می‌‌پذیرد.

اگرچه که زبان اسمبلی به مراتب از زبان ماشین (یا همان صفر و یک) راحت‌‌تر است، اما به هر حال برای ساخت نرم افزارهای بزرگ و پیچیده زبانی دشوار برای برنامه نویسان محسوب می‌‌شود. در گذشته، بسیاری از نرم‌‌افزارها با استفاده از این زبان نوشته می‌‌شد اما به مرور که برنامه‌‌ها پیچیده‌‌تر شدند، ثابت شد که زبان اسمبلی زبان اثربخشی برای کدنویسی نیست!

بزرگ‌‌ترین مشکل زبان اسمبلی این است که برای نوشتن یکسری دستورات با استفاده از این زبان، می‌‌بایست با رجیسترهای پردازنده که پیش از این با آن‌‌ها آشنا شدیم کار کنیم. به عبارت دیگر، به منظور جمع کردن دو عدد با یکدیگر، برنامه نویس می‌‌بایست به پردازنده دستور دهد تا یک عدد را در یک رجیستر ذخیره سازد، سپس عدد دوم را به عددی که در رجیستر ذخیره شده اضافه کند و در نهایت نتیجه را از رجیستر بازخوانی کند.

نوشتن یک برنامه به زبان ماشین (حتی اگر آن برنامه خیلی هم ساده باشد) کار نسبتاً دشواری است. بسیاری از برنامه نویسان از زبان اسمبلی در جاهایی که نیاز به سرعت و اثربخشی بالا دارند استفاده می‌‌کنند اما توجه داشته باشیم که برنامه‌‌های نوشته شده با استفاده از زبان اسمبلی به مراتب کندتر از برنامه‌‌های نوشته شده با زبان ماشین هستند چرا که برای اجرا، برنامه‌‌های نوشته شده با زبان اسمبلی ابتدا می‌‌بایست به زبان ماشین تفسیر شوند که معمولاً این کار توسط برنامه‌‌هایی تحت عنوان Assembler انجام می‌‌گردد که این اسمبلر کارش این است که یک برنامه‌‌ای که با استفاده از زبان اسمبلی نوشته شده باشد را گرفته و آن را تبدیل به زبان ماشین یا همان صفر و یک کند.

Assembler

توجه داشته باشیم که هر پردازنده ای صرفاً زبان اسمبلی خاص خود را می‌‌فهمد. بنابراین یک پردازنده ی Intel Core 2 زبان اسمبلی پردازنده PowerPC را نمی‌‌فهمند و بالعکس. به هر حال برخی پردازنده‌‌ها هم هستند که با سایر پردازنده‌‌ها تعامل خوبی دارند مثل پردازنده‌‌های AMD که مثلاً با پردازنده‌‌های اینتل سازگار می‌‌باشند.

این سر و کله زدن با رجیسترهای پردازنده، منجر به سردرگمی بیش از پیش برنامه نویسان و کسانی که علاقمند به برنامه نویسی بودند شد لذا دانشمندان علوم کامیپوتری به فکر طراحی زبان‌‌های برنامه نویسی سطح بالا افتادند که در ادامه بیشتر در مورد زبان‌‌های سطح بالا صحبت خواهیم کرد.

 در مورد زبان‌‌های سطح پایین یا Low level صحبت کردیم و در مقابل این زبان ها، زبان‌‌های سطح بالا هستند که از دستوراتی استفاده میکنند که بیشتر به زبان محاوره ای نزدیک است (کلمات انگلیسی که برای انسان‌‌ها قابل فهم‌‌تر هستند). زمانی که برنامه نویسی دستورات مد نظر اش را در یکی از این زبان‌‌های سطح بالا (همچون زبان‌‌های سی شارپ، جاوا اسکرپیت، پی اچ پی، پایتون، و غیره) می‌‌نویسد، یک نرم‌‌افزار واسطه ای می‌‌آید که آن کدها را به زبان ماشین (یا همان صفر و یک) ترجمه کرده و در اختیار سیستم قرار می‌‌دهد چرا که سیستم‌‌ها فقط و فقط معنی زبان ماشین یا همان صفر و یک را متوجه می‌‌شوند.

زبان برنامه‌‌نویسی سطح بالا

هدف از طراحی زبان اسمبلی رو گفتیم حال به این رسیده ایم که در مورد هدف طراحی زبان‌‌های برنامه نویسی سطح بالا یا High-level صحبت کنیم، هدف از طراحی این زبان‌‌ها این بوده است تا فرآیند برنامه نویسی راحت‌‌تر گردد. زبان‌‌های برنامه نویسی سطح بالا این امکان را در اختیار برنامه نویس قرار می‌‌دهند تا به سیستم هر دستوری که می‌‌خواهند بدهند و اصلا کاری به این که سیستم قرار است به چه شکل آن دستور یا دستورات را عملی سازد نداشته باشند. یه مثال بزنم براتون مثلا تو زبان‌‌های سطح پایین برای نوشتن یه جمع ساده باید ۱۵ ۲۰ خط برنامه مینوشتی ولی در زبان‌‌های سطح بالا نهایت ۲ الی ۳ خط برنامه لازم است. همین راحتی باعث شده کاربران زبان‌‌های سطح بالا به شدت بیشتر شوند و کسی به ندرت به سمت زبان‌‌های سطح پایین برود. البته در دانشگاه‌‌ها فعلا دارند زبان‌‌های سطح پایین رو درس میدهند مثل زبان اسمبلی که بیشتر برای آشنایی دانشجویان با بخش سطح پایین برنامه نویسی است.

حالا شاید بپرسید زبان‌‌های فورتران،‌‌ بیسیک، کوبول و پاسکال جز کدام دسته هستند، باید بگویم این زبان‌‌ها جز زبان‌‌های سطح بالا هستند که منجر شدند تا برنامه نویسان وارد جزئیات برنامه نویسی و روش ی کار پردازنده نشوند اما این دور بودن از جزئیات کار منجر به این می‌‌شد تا در برخی جاها دست برنامه نویسان آن طور که باید و شاید باز نباشد بنابراین برای آن که فصل مشترکی مابین زبان‌‌های سطح بالا و زبان اسمبلی (که یک زبان سطح پایین است) ایجاد شود، زبانی تحت عنوان زبان برنامه نویسی C ابداع شد.

زبان برنامه‌‌نویسی سی

ایده ی پشت زبان برنامه نویسی سی، فراهم آوردن فرصتی برای برنامه نویسان بود تا از آن راه امکان صحبت کردن با سی پی یو (یا همان مغز کامپیوتر) به صورت مستقیم همچون زبان اسمبلی را داشته باشند اما در عین حال این فضا را هم برای برنامه نویس فراهم آورند تا بتوانند در صورت نیاز، جزئیات فنی روش ی کار سی پی یو را هم همچون یک زبان سطح بالا نادیده بگیرند.

زبان برنامه نویسی C این امکان را به برنامه نویسان می‌‌دهد تا پردازنده را همچون زبان اسمبلی کنترل کنند اما در عین حال برنامه‌‌هایی بنویسند که برای انسان‌‌ها قابل فهم و قابل خواندن و نوشتن باشند. بسیاری از برنامه‌‌های کاربردی که امروزه می‌‌بینیم مثل سیستم عامل‌‌های ویندوز، لینوکس، مکینتاش و … با استفاده از این زبان نوشته شده‌‌اند و زبان C یک زبان مادر در دنیای برنامه نویسی محسوب می‌‌شود.

حال زبان برنامه نویسی سی به خاطر کنسول (به صورت داس مانند- ویژوالی نیست) بودنش یه کم سخت است، و دانشجو زود خسته می‌‌گردد از برنامه نویسی، دانشجو میتواند به جای برنامه نویسی سی، از فرزند سی یعنی زبان برنامه نویسی سی شارپ شروع کند آن هم به چند دلیل:

  • یک زبان بسیار قابل حمل که توانایی ساخت برنامه‌‌های دسکتاپ، برنامه‌‌های وب، بسته‌‌های خط فرمان، برنامه‌‌های موبایل و بسیاری شکل‌‌های دیگر برنامه‌‌ها را دارد.
  • یک زبان تحت چهار چوب .net نوشته شده و به همین خاطر کاملا قدرتمند و کاملا شی گراست
  • یک زبان برنامه‌‌نویسی چند منظوره است که برای ساخت طیف گسترده‌‌ای از برنامه‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.(قابلیت نوشتن برنامه‌‌های اندروید، ویندوز موبایل و ios)
  • یکی زبان برنامه نویسی که در تعداد کثیری از شرکت‌‌ها و موسسات چه شخصی و چه دولتی استفاده می‌‌گردد (شرکت‌‌های برنامه نویسی و بخش فناوری)
  • یکی زبان که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌‌گردد و در برنامه نویسی وب خیلی کاربرد دارد. (با استفاده از برنامه نویسی ASP.Net MVC که سایت‌‌های بزرگ ایران هم با این زبان نوشته شده اند مثل دیجی کالا، ورزش ۳، بانک ملی و . . . )
  • در انتها با رجوع به بخش استخدام روزنامه‌‌ها و سایت‌‌های استخدام متوجه خواهید شد چه تعداد آگهی استخدام برنامه نویس سی شارپ (چه دسکتاپ چه وب) درج شده است.

نکته مهم: در پاسخ به این سؤال که سریع‌‌ترین زبان برای صحبت کردن با سی پی یو آیا زبان ماشین، زبان اسمبلی، زبان‌‌های سطح بالا یا زبان سی است، بایستی گفت که مسلماً زبان ماشین (یا همان صفر و یک) سریع‌‌ترین زبان برنامه نویسی دنیا است چرا که سیستم‌‌ها فقط و فقط زبان ماشین را می‌‌فهمند و به نوعی می‌‌گردد گفت که زبان ماشین، زبان مادری آن‌‌ها است!

برای این که پردازنده‌‌ها برنامه‌‌هایی که با استفاده از زبان‌‌های سطح بالا نوشته می‌‌شوند را هم بفهمند، دانشمندان برنامه ی واسطی تحت عنوان Compiler طراحی کرده‌‌اند تا کدهای زبان‌‌های سطح بالا را به زبان ماشین یا زبان باینری یا همان زبان صفر و یک مبدل سازند تا برای کامپیوتر قابل فهم شوند.

توجه: اگر به دنبال یادگیری و یادگیری برنامه نویسی سی شارپ هستید پیشنهاد میکنم مقاله چگونه متخصص سی شارپ شویم ؟ رو مطالعه نمایید هم در مورد زبان برنامه نویسی سی شارپ صحبت کردیم هم منابع یادگیری جهت یادگیری برنامه نویسی سی شارپ رو قرار داده ایم.

توجه: اگر هم به دنبال یادگیری برنامه نویسی وبسایت هستید و نمیدونید از کجا شروع نمایید پیشنهاد میکنم از زبان برنامه نویسی ASP.Net MVC شروع نمایید هم زیر مجموعه سی شارپ هست (یعنی سی شارپ بلد باشید با کمتر از ۱ ماه به برنامه نویسی وب  ASP.Net MVC مسلط می‌‌شوید) هم فوق العاده کاربردی و سایت‌‌های بزرگ ایران با این زبان برنامه نویسی نوشته شده اند.(مثل دیجی کالا، ورزش۳، بانک ملی و . . .) پیشنهاد میکنم مقاله چگونه متخصص ASP.Net MVC شویم ؟ رو مطالعه نمایید هم در مورد این زبان صحبت کرده ایم هم منابع یادگیری رو داخل این نوشتار گذاشته ایم.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.