تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

معرفی شغل های صنعت وب

روزانه تعداد زیادی از کاربران در زمینه مشاغل در وب پرسش میکنند و میخواهند بدونند که در وب و دنیای وب چه شغل‌‌هایی وجود دارد . ابتدا باید بگم دنیای وب بسیار وسیع است و فعالیت‌‌های مختلفی در آن انجام می‌‌شود.

برخی از این فعالیت‌‌ها به تنهایی یک شغل محسوب می‌‌شوند و تعدادی هم برخلاف اعتقاد عمومی اصلا شغل نیستند. معمولا بعضی کارهایی که به عنوان شغل در ایران وجود دارد در دنیا به عنوان شغل معرف نشده اند .

در این نوشتار سعی میکنیم ۱۴ شغل در زمینه وب رو معرفی کنیم که بیشتر به عنوان شغل‌‌های مستقل در حوزه وب شناخته شده اند . با ما در لمفا همراه باشید.

 

۱- طراح وب (Web Designer) :

یکی از کارهایی که در حوزه وب در ایران به شدت وجود دارد طراح وب هست البته اینو باید بگم وجود واژه‌‌ی طراح در یک عبارت به این معنی است که شخص مورد نظر باید طراحی انجام دهد.

وجود کلمه‌‌ی وب نیز به این معناست که طراحی مورد نظر روی وب انجام می‌‌گیرد. با این اوصاف یک طراح وب باید روی طراحی المان‌‌های وب‌‌سایت و نحوه‌‌ی عملکرد آن‌‌ها تمرکز کند. این افراد باید روی HTML،  CSS و جاوااسکریپت تسلط کامل داشته باشند.

 

یکی از کارهایی مورد علاقه کاربران در زمینه وب همین توسعه‌‌دهنده‌‌ی Front End هست و از لحاظ درآمدی در شرایط خوبی قرار دارد و میتوان گفت خیلی از نوجوانان به این سمت سوق پیدا کرده اند.

تمرکز اصلی این عنوان شغلی بر روی HTML, CSS و جاوااسکریپت است. کار یک توسعه دهنده‌‌ی وب با کار یک طراح مفرق است.  برای همین است که از واژه‌‌ی توسعه‌‌دهنده برای این افراد استفاده می‌‌کنیم.

فرد مورد نظر باید توانایی استفاده از HTML, CSS و جاوا اسکریپت را به بهترین نحو داشته باشد تا بتواند شکل ظاهری و رابط کاربری سایت را تولید نماید.

 

۳- طراح رابط کاربری(UI Designer) :

معمولا در ایران بعضی کارها با هم قاطی شدند و اصلا مشخص نیست یک شخص چه تخصص یا شغلی دارد اما در جهان اینجور نیست و هر کسی بر اساس تخصصش شغلش مشخص می‌‌گردد.

مثلا بین طراح وب و طراح رابط کاربری معمولا مرزی نیست و اصلا مشخص نیست مثلا کسی که UI کار هست باز میگوید طراح وب هستم. یکی دیگر از کارها در حوزه وب طراح رابط کاربری(UI Designer) است این کار بیشتر از اجرای طرح، روی خود طراحی اجزا تمرکز دارد.

طراحان UI موظفند سبک خود را در کل روند طراحی محصول حفظ کنند. به عبارت دیگر  نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر همخوانی داشته باشد. زبان طراحی مورد استفاده در تمامی روندها و صفحات هم سازگار باشد. این فرد باید با زبان‌‌های HTML و CSS آشنا باشد.

 

۴- طراح تجربه‌‌ی کاربری(UX Designer) :

یکی از کارهایی که در ایران اصلا مشخص نیست از لحاظ عنوان و مستقل بودن چون کسی که UI کار هست معمولا خود رو به عنوان یک UX کار هم معرفی میکند متاسفانه و بشدت این مورد در ایران رواج دارد .

وظیفه‌‌ی یک طراح UX این است که روی عملکرد کاربران تمرکز کند. اینکه کاربران چگونه از یک سایت استفاده می‌‌کنند و چه عکس‌‌العملی دارند. سپس با استفاده از نتایج بدست آمده، سایت را به صورتی بهینه می‌‌کند که کاربران تجربه بهتری در استفاده از آن داشته باشند.

 

۵- طراحی تعاملی(Interaction Designer) :

در طراحی تعاملی نحوه‌‌ی طراحی بیشتر مد نظر است. با این فرق که روی نحوه‌‌ی استفاده از اجزا تمرکز می‌‌گردد تا کاربر بیشتر با وب سایت تعامل داشته باشد. این عنوان شغل اصلا در ایران وجود ندارد .

توضیحی در مورد این طراحی تعامل ارائه دهیم که اصلا بدونیم که طراحی تعامل چیست ؟ طراحی تعامل (به انگلیسی: Interaction Design و به اختصار: IxD) عبارت است از طراحی سامانه‌‌های محاوره‌‌ای (Interactive) برای پشتیبانی از شیوه‌‌هایی که مردم در زندگی روزمرهٔ خود برای ارتباط و تعامل به کار می‌‌گیرند.

[۱] به جز این، طراحی تعامل را «طراحی فضاهایی برای تعاملات و ارتباطات انسانی»و «چیستی و چگونگی تعاملات روزانهٔ ما با رایانه‌‌ها» نیز تعریف کرده‌‌اند.

طراحی تعامل می‌‌کوشد با در نظر گرفتن کاربردپذیری، محصولات را طوری طراحی کند که استفاده از آنها – از دیدگاه کاربر – راحت، کارا، و دلپذیر باشد. هدف طراحی تعامل، ارتقای کیفیت تجربهٔ کاربری است.

اصطلاح «طراحی تعامل» یک واژهٔ چتری است که جنبه‌‌های گوناگونی از طراحی را پوشش می‌‌دهد، از جمله: طراحی واسط کاربر، طراحی نرم‌‌افزار، طراحی کاربر-محور، طراحی محصول و طراحی سامانه‌‌های محاوره‌‌ای.

از آنجا که طراحی تعامل، یک مهارت میان‌‌رشته‌‌ای است، متخصصین این حوزه باید با علوم گوناگونی آشنایی داشته باشند؛ از جمله: روان‌‌شناسی، ارگونومی، اطلاع‌‌رسانی، گرافیک و غیره.

 

۶- Art Director : 

یکی دیگر از مشاغلی که در ایران باز بنده ندیدم Art Director هست افرادی که در این شغل فعالیت می‌‌کنند باید کیفیت کاری پروژه را تحت کنترل داشته باشند. در واقع این افراد مدیریت طراحان پروژه را برعهده داشته و با مشتریان در ارتباطند.

 

۷- توسعه دهنده وب (Web Developer) :

یکی دیگر از شغل‌‌هایی که در ایران نسبت به دیگر مشاغل وب اسمشو میشنویم توسعه دهنده وب (Web Developer) هست فرد در این شغل بیشتر روی برنامه‌‌نویسی سمت سرور تمرکز می‌‌کند.

برای داشتن این شغل باید زبان‌‌های سمت سرور مانند پایتون، روبی، PHPو ASPرا بلد باشید. همچنین مهارت‌‌های پایه‌‌ای در زمینه‌‌های دیتابیس، جاوااسکریپت و HTML داشته باشید.

این عنوان شغلی با توسعه‌‌دهنده‌‌یFront End کاملا مفرق است. یک توسعه دهنده‌‌ی وب توجه کمی روی روش کار کردن عناصر در صفحه وب دارد در حالیکه بیشتر روی برنامه‌‌نویسی سایت، ارتباط با پایگاه داده و مباحث امنیتی تمرکز می‌‌کند.

Web Programmer یا Web Aplication Developer نام‌‌های دیگری است که به این عنوان شغلی داده می‌‌شود.

 

۸- Full Stack Developer :

این شغل ترکیبی از برنامه‌‌نویسی سمت سرور و سمت کلاینت است. در واقع کسی که این مسئولیت را برعهده دارد باید میان دو برنامه نویس سمت سرور و سمت کاربر ارتباط برقرار کند. این شغلم جز شغل‌‌های تعریف نشده در ایران هست و کسی این کار رو انجام نمیدهد .

 

۹- استراتژیست محتوا(Content Strategist) :

یکی دیگر از مشاغل در حوزه وب شغل استراتژیست محتوا هست که خیلی خیلی کم هست و اگر باشد با این عنوان ارائه نمی‌‌گردد و اصلا این جور شغلی در ایران تعریف نشده هست .

این شغل روی پیاده‌‌سازی فنی سایت تاثیری ندارد. بعد از طراحی سایت وظیفه‌‌ی آنالیز داده ها، تغییر محتوای سایت و هدایت وبلاگ نویسان برعهده‌‌ی استراتژیست محتوا است.

 

۱۰- تکنسین IT :

این فرد با تجهیزات کامپیوتری کار می‌‌کند و بیشتر در زمینه سخت افزاری فعالیت دارد. این شغل در ایران وجود دارد و تقریبا همه با عنوان و وظایف این شغل آشنا هستند .

۱۱- Dev Ops :

این افراد میان متخصصان آی تی  و   توسعه دهندگان ارتباط برقرار می‌‌کند. فعالیت‌‌هایی مانند کنترل نرم افزارهای سمت سرور، کنترل نسخه، تست سرورها و فرآیند‌‌ها برعهده‌‌ی این افراد است.

” هکر به معنای شخصی که رخنه‌‌های امنیتی یک سرویس را پیدا می‌‌کند، یک اصطلاح است نه شغل! “

 

۱۲- مدیر پروژه (Product Manager) :

مدیر پروژه به عنوان مدیر تیم فعالیت می‌‌کند و تمامی افراد را برای رسیدن به هدف هدایت می‌‌کند. معمولا این عنوان شغل در ایران وجود دارد حتی در شرکت خودمون هم این عنوان وجود دارد.

 

۱۳- نماینده خدمات به مشتریان (Customer Service Representative) :

این عنوان شغلی ارتباط مستقیمی با مشتریان دارد و برای کمک به توسعه سایت  فعالیت می‌‌کند. در واقع مشکلاتی را که از دید مشتریان وجود دارد، به گوش مدیران پروژه رسانده و از این راه با جامعه‌‌ی هدف سایت ارتباط برقرار می‌‌کند

این شغل در ایران هم وجود دارد و در اکثر کسب و کارها و شرکت‌‌های وبی وجود دارد .

 

۱۴- متخصصان SEO :

کارشناسان سئو تمامی تلاش خود را می‌‌کنند تا یک  وب سایت در موتورهای جست‌‌وجو دیده شود. این صنعت زیرشاخه‌‌های خاص خود را دارد.این شغلم به شدت در ایران یافت می‌‌گردد .و معمولا هر ساله اهمیت آن بیشتر از قبل می‌‌گردد .

” واژه‌‌ی وب مستر شغل آی تی محسوب نمی‌‌شود. وب مستر معنی خاصی ندارد و مشخص نمی‌‌کند که وظیفه‌‌ی یک فرد چیست. “

 

شغل‌‌هایی که در این دسته بندی قرار نمی‌‌گیرند :

  • طراح گرافیک ؛ طراح گرافیک لزوما در زمینه‌‌ی وب فعالیت نمی‌‌کند.
  • مهندس نرم افزار ؛ یک مهندس نرم‌‌افزار ممکن است برنامه نویس هم باشد اما در زمینه‌‌ی وب فعالیت نمی‌‌کند.

تمامی مسئولیت‌‌هایی را که در بالا ذکر شد، می‌‌توانیم بر اساس مهارت افراد  دوباره دسته‌‌بندی کنیم. برای مثال شغل مدیر ارشد پروژه با مدیر پروژه مفرق است.

در این نوشتار سعی کردیم عناوین شغل‌‌هایی که واقعا در دنیای وب وجود دارد رو معرفی کنیم و یک توضیح کوتاه در مورد هر کدوم ارائه دهیم و سعی شده مشاغل اصلی رو معرف کنیم.

در صورتیکه زمینه‌‌های کاری دیگری به ذهن‌‌تان می‌‌رسد برای ما بنویسید تا به دسته‌‌بندی ‌‌های فوق اضافه شود.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.