تولید محتوا و مارکتینگ

مزایده آنی یا RTB چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه در دنیای تبلیغات آنلاین از مزایده آنی Real Time Bidding(RTB) بسیار صحبت می شود و این یک حقیقت می باشد.که RTB، چگونگی فروختن تبلیغات آنلاین را دچار تغییر کرده و این فرآیند را عادلانه تر کرده است. علی رغم کاربرد زیاد RTB در تبلیغات دیجیتال، هنوز درباره مفهوم واقعی آن سردرگمی وجود دارد. در این مطلب به بررسی فرآیند RTB در تبلیغات دیجیتالی می پردازیم. در مورد چگونگی انجام آن توضیح می دهیم و مهم ترین مزایای آن را مرور می کنیم.

مزایده آنی یا RTB یعنی چه ؟

خرید و فروش جایگاه های نمایش تبلیغات به صورت برخط و مزایده ای را RTB می گویند.

در فرآیند خرید و فروش تبلیغات هر دو گروه تبلیغ دهندگان و ناشران تبلیغ ها حضور دارند و RTB در واقع یک فرآیند خودکار برای خرید و فروش جایگاه های تبلیغاتی با حفظ منافع هر دو گروه است.

خرید و فروش جایگاه های تبلیغات از طریق سامانه های تبادل تبلیغات (ad exchange) صورت می گیرد. تبلیغ دهندگان از طریق پلتفرم سمت تبلیغ دهنده Demand Side Platform(DSP) و ناشران از طریق پلتفرم سمت ناشران Supply Side Platform(SSP) به این سامانه متصل می شوند. سمت DSP تصمیم می گیرد که کدام تبلیغ را بر حسب اطلاعات وارد شده از سمت تبلیغ دهنده (حداکثر قیمت پیشنهادی، هدف و محتوای تبلیغاتی) انتخاب کند و بخش SSP نیز مطابق حداقل قیمت هر جایگاه تبلیغاتی، که ناشران آن ها تعیین می کنند، تصمیم می گیرد که تبلیغ انتخاب شده از سمت DSP به کدام جایگاه فروخته شود و تبلیغاتی که قیمت پیشنهادیشان از حداقل قیمتی که ناشر یک جایگاه تبلیغاتی برای آن تعیین کرده است، کمتر باشد؛ نمایش داده نمی شوند.

در فرآیند خرید و فروش تبلیغات، تبلیغ دهندگان در هر لحظه برای هر نمایش تبلیغ خود یک قیمت پیشنهاد می دهند و تبلیغی که بین سایر تبلیغات دیگر بیشترین قیمت را داشته باشد، برنده می شود و بر روی رسانه ناشران نمایش داده می شود. اساس کار در روش های سنتی نمایش تبلیغات بر پایه مذاکره بود و در این بین واسط های معاملات بازرگانی(دلال ها) نقش زیادی در تعیین قیمت فروش تبلیغات داشتند ولی در سیستم RTB، دو بخش DSP و SSP نقش واسط های معاملات را دارند و فرآیند خرید و فروش به صورت خودکار و عادلانه صورت می گیرد.

آموزش بازاریابی اپلیکیشن در کالج تپسل

فرآیند RTB چگونه صورت می گیرد؟

فرآیند RTB از زمانی که درخواست نمایش تبلیغ به یک کاربر از سمت یک رسانه ارسال شود، آغاز می شود و ابتدا اطلاعات کاربر و رسانه ای که در آن حضور دارد از طریق بخش SSP به سامانه تبادل تبلیغات و DSP می رود. سپس، بخش DSP با تحلیل اطلاعات به دست آمده از نوع رسانه و رفتار کاربر در آن، به کمک تبلیغ دهندگان می آید تا بتوانند تصمیم بگیرند که آیا نمایش تبلیغ در این رسانه برایشان مفید می باشد.یا نه. سپس، برای تبلیغ دهندگانی که تبلیغشان متناسب با رفتار کاربر مذکور در این رسانه است، تعیین می کند که این جایگاه تبلیغاتی تا چه مقدار ارزش هزینه کردن دارد و حداکثر قیمت پیشنهادی(bid) تبلیغ دهندگان را برای این جایگاه تبلیغاتی مشخص می کند.

در گام بعد، این دسته از تبلیغات که توسط بخش DSP انتخاب شده اند به همراه bid مربوط به هرکدام، از طریق سامانه تبادل تبلیغات به بخش SSP فرستاده می شوند. بخش SSP، تمام bidهای ارسال شده از سمت بخش DSP را دریافت می کند و از بین آن ها آن تبلیغی که بیشترین قیمت را پیشنهاد داده است، انتخاب می کند و نمایش می دهد. بدین ترتیب، تبلیغ متناسب با رفتار هر کاربر در هر رسانه به آن ها نمایش داده می شود. مدت زمان انجام این فرآیند در حد چند میلی ثانیه است. به همین خاطر، نام این فرآیند، real time bidding یعنی مزایده آنی انتخاب شده است.

RTB

چرا از سامانه های تبادل تبلیغاتی که سیستم RTB دارند استفاده کنیم؟

از آن جا که تعیین قیمت هر تبلیغ و هر جایگاه تبلیغاتی، در سیستم RTB، توسط دو بخش DSP و SSP تعیین می شود، دیگر نیاز به مذاکره بین تبلیغ دهندگان و ناشران بر سر تعیین قیمت نیست.

تبلیغ دهندگان به کمک RTB، تبلیغات خود را فقط به کاربران مرتبط با محصول خود نمایش می دهند و دیگر برای آن دسته از کاربرانی که به محصول آن ها مرتبط نیستند، هزینه نمی کنند. بنابراین، هم هزینه تبلیغاتی تبلیغ دهندگان کاهش می یابد و هم تاثیرگذاری تبلیغاتشان بیشتر می شود و هدفمند تبلیغ می کنند. همچنین تبلیغ دهندگان می توانند بودجه خود را به صورت هدفمند برای رقابت با رقبای اصلی خود صرف کنند.

ناشران نیز با وجود سیستم RTB، جایگاه تبلیغاتی خود را به بیشترین قیمت ممکن می فروشند و در نتیجه درآمد آن ها از تبلیغات بیشتر می شود.

در حال حاضر به علت نوپا بودن صنعت تبلیغات دیجیتال در ایران، DSPها و SSPهای محدودی وجود دارند اما شبکه تبلیغات هوشمند تپسل به تازگی فرآیند کاملا خودکار RTB را به پلتفرم خود اضافه کرده می باشد.و در این سیستم جدید، تبلیغ دهندگان می توانند کاملا هدفمند قیمت تبلیغات برای یک کاربر را به صورت برخط بهینه سازی کنند و ناشرین، در هر لحظه، تبلیغ با بالاترین قیمت را نمایش دهند برای آشنایی بیشتر با این ویژگی تپسل، می توانید تماس بگیرید.

 

:منابع

knowonlineadvertising.com

digiday.com

digitalmarketing-glossary.com

  • مریم شریفی نژاد

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن