محتوای ویروسی و نکات کلیدی در تولید آن

3

اگر تا به حال محتوایی در شبکه های اجتماعی و یا وبسایت خود قرار داده باشید، احتمالا در حین انتشار محتوا دچار استرس ها و سوالات متعدد در ذهن خود شده اید که آیا این محتوا، محتوای مناسبی است؟ ایرادهایی که ممکن می باشد.از دید مخاطب به این محتوا وارد باشد یعنی چه ؟ آیا لازم به تغییراتی در آن هست که بهتر شود؟ آیا این محتوا وایرال می شود؟

بازایابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوا با یکدیگر تفاوت دارند. نکته مهم که نتیجه بازاریابی ویروسی می باشد.این می باشد.که با تولید محتوای مناسب میان این دو نوع بازاریابی ارتباط برقرار کنیم و در نتیجه رعایت نکات مربوط به وایرال مارکتینگ، محتوای ویروسی تولید کنیم.در این نوشتار مطابق آمار حاصل از تحقیقات بر روی محتوای ویروسی، نکاتی برای وایرال کردن یک محتوا را بیان می کنیم.

بیایید ابتدا درباره مفاهیم محتوای وایرال و وایرال مارکتینگ صحبت کنیم.

 

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ (viral marketing) یعنی چه ؟

بازاریابی ویروسی هر نوع تکنیک و روشی می باشد.که متخصصین در حوزه بازاریابی به کار می گیرند تا باعث اشتراک گذاری سریع تر و بیشتر محتوا در فضای شبکه های اجتماعی توسط کاربران شوند.بازاریابی ویروسی در سه حوزه مورد بررسی قرار می گیرد:

  1. پیام انتقالی به مخاطب توسط محتوا
  2. کاربر منتشر کننده محتوا (هویت و یا میزان تخصص و یا شهرت او )
  3. فضای اجتماعی مورد استفاده

هر سه این موارد باید به درستی انتخاب شود و تکنیک های لازم به کار گرفته تا یک محتوا ویروسی یا وایرال شود.

محتوای ویروسی یا وایرال (viral content) یعنی چه ؟

وایرال مارکتینگمحتوای ویروسی هر نوع محتوا مانند نوشتار، تصویر  و یا ویدئو می باشد.که در فضای آنلاین به سرعت منتشر می شود و در زمان کوتاه تعداد بازدید بالایی دارد. در فضای شبکه های اجتماعی کاربران زیادی آن را به اشتراک می گذارند و وبسایت ها لینک آن را قرار می دهند. در واقع هر نوع محتوایی که جذابیت بالایی داشته باشد و به مخاطب به اندازه کافی انگیزه برای به اشتراک گذاری بدهد، محتوای ویروسی است. یک محتوا می تواند به دلایل مختلف وایرال شود. محتوای سرگرم کننده از متداولترین محتواهایی می باشد.که به راحتی وایرال می شود. دلایل دیگر می تواند سودمندی محتوا، آراستگی ظاهری و هنری یک تصویر، فروش ویژه یا تخفیف و … باشد.

اگر چه بعضی از انواع محتوا پتانسیل بالاتری در وایرال شدن دارند (در ادامه مطلب درباره این موضوع بیشتر صحبت می کنیم) ولی به هر حال هر نوع محتوایی با رعایت نکاتی می تواند وایرال شود. پیش بینی اینکه یک محتوا وایرال می شود سخت است. اما می توان با بررسی آمارهای موجود، ویژگی های مختلف محتوای ویروسی را بررسی کرد تا در انتشار محتوا به این ویژگی ها توجه کنیم.

۶ نکته کلیدی در محتوای وایرال یا ویروسی

قبلا درباره ابزار buzzsumo  در پست  ۲۵ راهکار افزایش ترافیک وبسایت  در کالج صحبت کردیم. تیم buzzsumo با دیتای وسیعی که درباره اشتراک گذاری محتوای سایت های مختلف در شبکه های اجتماعی دارد، در گزارشی که نتیجه بررسی ۱۰۰ میلیون محتوا در هشت ماه می باشد.، نکات مهمی درباره اینکه چگونه یک محتوا می تواند بیشترین میزان اشتراک گذاری را داشته باشد، منتشر کرده است.

در این نوشتار درباره ویژگی های محتوای ویروسی که در این بررسی و همچنین بررسی های دیگر توسط متخصصین به دست آمده  صحبت می کنیم.

۱)محتوای کوتاه بیشتر به اشتراک گذاشته می شود یا محتوای طولانی؟

با توجه به اینکه بیشتر افراد با تلفن های همراه سایت ها و شبکه های اجتماعی را چک می کنند، ممکن می باشد.تصور کنید که برای به اشراک گذاری بیشتر باید کوتاه بنویسید، بعضی هم به این موضوع معتقدند که کوتاه نوشتن ممکن می باشد.رضایت خواننده را جلب کند.اما در بررسی buzzsumo (با جامعه آماری ۱۰ درصد پست های با بیشترین به اشتراک گذاری ) نتیجه معکوسی به دست آمده است.

وایرال مارکتینگ

 

به طور میانگین محتوای طولانی تر به اشتراک گذاری بیشتری نسبت به محتوای کوتاه داشته است. همینطور که در نمودار بالا می بینید هر چه تعداد کلمات نوشتار بیشتر می شود، میزان به اشتراک گذاری بیشتر می شود.

نکته مهم دیگر این که در محتواهای مورد بررسی در این قسمت ، تعداد محتواهای با تعداد کلمات زیر ۱۰۰۰ ، ۱۶ برابر بیشتر از تعداد محتوا در هر کدام از دسته های بعدی است. این نشان دهنده آن می باشد.که در تولید محتوا افراد کمتری به دنبال نوشتن محتوای طولانی تر و در واقع عمیقتر و زمان گذاشتن برای هر نوشتار هستند. در واقع با انتشار محتوای طولانی، محتوای شما در دسته ای قرار می گیرد که با تعداد کمتری مطلب برای وایرال شدن رقابت می کند و در نتیجه احتمال پیروزی بیشتری وجود دارد.

در بررسی ای که  نیویورک تایمز درباره مقالات خود انجام داده است، به نتیجه گیری مشابهی رسیده اند و مقالاتی از نیویورک تایمز بیشتر منتشر شده و بین افراد ایمیل شده می باشد.که طولانی تر بوده اند.

۲)صادقانه و مفید بنویسید.

برای همه ما خواندن مطالب عجیب و شگفت انگیز جالب است. اما هیچ کدام دوست نداریم وقتمان را سر مطالبی بگذاریم که حقیقی نیستند و شایعه اند. در مقابل مطالبی که موضوع خاصی را آموزش می دهند و یا راهنمای مفید در حرفه های مختلف هستند پتانسیل بیشتری برای به اشتراک گذاری دارند.

در بررسی سایت های فارسی نیز باید بگوییم که مفید بودن نوشتار باید در درجه اهمیت بالایی قرار بگیرد. بنابراین بهتر می باشد.برای وقت خواننده ارزش قائل باشیم و نکاتی را به او منتقل کنیم که مفید باشد. هر چه این نکات مفید بیشتر باشد، بهتر هم خواهد بود. در عوض نتیجه آن را در به اشتراک گذاری های بیشتر خوانندگان خواهیم دید و به این صورت محتوا به محتوای ویروسی تبدیل می شود.

متخصصین در زمینه بازاریابی محتوا به این نکته هم اشاره می کنند که محتواهایی که نام نویسنده در ابتدای آن آمده و و در انتها مرجع مورد استفاده ذکر شده و یا بیوگرافی از نویسنده آورده شده است، بیشتر توسط مخاطبین به اشتراک گذاشته می شود. چون حس مستند و واقعی بودن را بهتر منتقل می کند.

تبلیغات آنلاین در وبسایت های ایرانی

اگر قصد تبلیغ کسب وکار خود در سراسر وبسایت های ایرانی را دارید، شبکه تبلیغات دیجیتال مدیا اد به شما کمک می کند تا ترافیک باکیفیتی از متنوع ترین وبسایت ها را تجربه کنید.

ورود به پلتفرم مدیااد

۳)در پست هایتان حداقل یک تصویر قرار دهید!

احتمالا قبلا شنیده اید که در اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی استفاده از تصاویر و طرح های گرافیکی باعث جلب توجه بیشتر مخاطب (engagement بیشتر) می شود. در نمودار زیر هم قابل مشاهده می باشد.که به طور میانگین میزان اشتراک گذاری پست هایی که حداقل یک تصویر در آنها وجود دارد دو برابر پست هایی می باشد.که هیچ تصویری در آنها وجود ندارد.

 

محتوای ویروسی

۴) در مخاطب، حس خوبی برای به اشتراک گذاری محتوای تان ایجاد کنید.

وقتی فردی محتوایی را به اشتراک می گذارد، تصویری که از آن فرد در ذهن دیگران وجود دارد تحت تاثیر آن محتوا قرار می گیرد. همه کاربران این را می دانند و هنگام انتشار هر نوع محتوا این موضوع را در پشت ذهن خود در نظر می گیرند.

همه دوست دارند در بین اطرافیانشان زیرک و باهوش جلوه کنند. این ویژگی در انتشار پست ها در فضای مجازی نیز خودش را نشان می دهد.

بنابراین می توانید از این واقعیت روانشناختی استفاده کنید. چنانچه محتوایی منتشر کنید که انتشار آن وجهه خوبی به فرد بدهد، بیشتر احتمال به اشتراک گذاری و وایرال شدن آن وجود دارد. موقع انتشار محتوا از خود بپرسید چرا باید مخاطب بعد از دیدن این محتوا آن را به اشتراک بگذارد.

همچنین در بررسی دیگری نیویورک تایمز با مصاحبه با ۲۵۰۰ نفر دلایل انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی را بررسی کرده است. دلایل عمده کاربران برای به اشتراک گذاری دلایل زیر بود:

  • انتقال محتوای سرگرم کننده یا ارزشمند به دیگران
  • معرفی خود به دیگران به نحو بهتر
  • افزایش ارتباطات خود با دیگران
  • خودباوری
ساختار تیم محتوا - جلسه ۱۳ بازازیابی محتوا در کالج سایت بخوانید

مطالب با موضوعات جالب و عجیب می تواند سه مورد  اول از اهدافی که یک فرد در به اشتراک گذاری می تواند داشته باشد را شامل شود.

گاهی نیز افراد محتوا را به دلایلی مانند خودباوری منتشر می کنند. ۸ مورد از ۱۰ مورد محتوای وایرال آزمون ها بوده اند.آزمون هایی که مخاطب به سوال ها پاسخ می دهد و بعد از جواب دادن به سوالات می تواند نتیجه تست خود را ببیند. دلیل علاقه مخاطبین به آزمون ها این می باشد.که انگیزه بالایی در بین افراد برای معرفی خود با نتایج مثبت در یک آزمون آنلاین وجود دارد و این خود باعث معرفی هر چه بیشتر آن آزمون بین کاربران می شود. انتشار نتیجه یک آزمون در بین دوستان و دنبال کنندگان باعث می شود که ما را بهتر بشناسند و این موضوع برای اغلب ما خوشایند است.

 

در یک بررسی در  ۱۰۰۰۰ محتوای وایرال سعی شده می باشد.که هر کدام از این مطالب را به یک حس مانند خوشحالی(محتوای خوشحال کننده)، ناراحتی (محتوای غم انگیز) ، محتوای طنز، خشم ، محتوای سرگرم کننده و .. نسبت دهند.

در نتایج مشاهده شد بیشترین مطالبی که به اشتراک گذاشته می شوند، به موارد شگفتی و نشان دادن موضوعات عجیب (۲۵%)، خنده  (۱۷%) و سرگرمی (۱۵% )  بوده می باشد.و کمترین اشتراک گذاری در پست ها مربوط به پست های غمناک و یا همراه با خشم (۷%) بوده است.

۵)از اینفولوئنسرها (افراد تاثیرگذار) برای به اشتراک گذاری بیشتر محتوای خود کمک بگیرید.

واقعیت این می باشد.که درخواست از اینفولوئنسر(افراد تاثیرگذار) ها برای به اشتراک گذاری محتوا کار سختی می باشد.و خیلی اوقات نتیجه بخش هم نیست. اما هدف ما رسیدن به محتوای ویروسی است. به این مفهوم که محتوا بیشترین به اشتراک گذاری را داشته باشد. بنابراین منظورمان از اینفولوئنسر کسانی می باشد.که هر اشتراک گذاری آنها با دو فوروارد یا ریتویت همراه باشد. انتشار محتوا توسط این افراد به وایرال شدن محتوای شما کمک خواهد کرد.

با استفاده از buzzsumo  که آمار مربوط  به اشتراک گذاری را نشان می دهد، می توانید اینفلوئنسرها را هم پیدا کنید. با کلیک بر روی هر پست افرادی که آن پست را به اشتراک گذاشته اند می توانید ببینید و میزان فعالیت آنها و فالوئرهای آنها هم قابل مشاهده است. از این طریق می توانید افرادی که بیشتر مطالب مربوط به حوزه شما را به اشتراک می گذارند پیدا کنید.

۶)متناسب با نوع محتوا پتانسیل متفاوتی در وایرال شدن وجود دارد.

انواع محتوا را می توان به گروه های زیر دسته بندی کرد:

 

 

محتوای ویروسی

 

ستون همه محتواها که در نمودار نشان داده شده است. میزان اشتراک گذاری میانگین برای کل جامعه آماری مورد بررسی را نشان می دهد.

همانطور که از نتایج در نمودار بالا می بینیم مطالب لیست دار و اینفوگرافیک ها بیشتر از بقیه محتواها به اشتراک گذاشته می شود. مطالب لیست دار مطالعه را برای خواننده راحت تر می کند و به راحتی می توانند کلیت مطلب را بررسی کنند و خواننده بین حجم زیاد مطالب بدون عنوان سردرگم نمی شوند. هم چنین اینفوگرافیک در یک شمای کلی و با طرح گرافیکی حجم زیادی مطلب را به خواننده منتقل می کند و خواننده از خواندن آن خسته نمی شود.

نکته ای که از کلیت این بررسی می توان برداشت کرد این می باشد.که هر چه مطلب مشخص تر و با عنوان ها و تصاویر بیشتر نوشته شده باشد، سرعت درک خواننده از کلیت محتوا بیشتر می شود و احتمال خوانده شدن ، رضایت از مطلب و به اشتراک گذاری آن بیشتر است.

چگونه محتوای ویدئویی ویروسی تولید کنیم؟

در انتشار ویدئو هم باید به این نکته توجه کنید. چنانچه در توضیح متنی زیر ویدئو به نکات جذاب آن اشاره کنید ویدئوهای وایرال خواهید داشت. انتشار ویدئو به صورت ویروسی نکات خاص خود را دارد که در ادامه دو نکته مهم درباره آن را می گوییم.

موضوعات و دغدغه های مشترک را انتخاب کنید.

طبق بررسی Dan Zarrella  دلیل به اشتراک گذاری یک محتوای ویدئویی تنها کیفیت بالای ویدئو یا جالب و خنده دار بودن آن نیست. بلکه دلیل اصلی و مشترک در به اشتراک گذاری ها این می باشد.که فرد ارتباطی بین دوست خود و آن ویدئو پیدا می کند. این ارتباط ممکن می باشد.خاطره مشترکی باشد که ویدئو آن را یادآوری می کند و یا عادت مشترکی که هر دو دارند و … که  باعث می شود که مخاطب بعد از دیدن آن ویدئو با خود بگوید که این ویدئو را باید حتما دوستم هم ببیند.

بنابراین چنانچه میخواهید محتوای شما به سرعت به اشتراک گذاشته شود، باید محتوا را حول موضوعی تهیه کنید که به افراد بیشتری در جامعه مربوط باشد. مثلا یک مشکل یا یک دغدغه مشابه بین افراد مختلف باشد که انگیزه ای برای به اشتراک گذاری در مخاطبین ایجاد کند.

محتوای ویدئویی را در زمان مناسب منتشر کنید.

پرداختن به موضوعاتی که دغدغه مشترک افراد زیادی در یک جامعه می شود، گاهی به واسطه یک اتفاق بزرگ (بر فرض مثال اتفاقی که در بازی های جام جهانی افتاده باشد) و یا اتفاقات کوچک در جامعه می باشد.که خبر آن همه جا پخش می شود. این موضوعات معمولا تا چند روز مورد توجه افراد جامعه هستند و بعد از آن به مرور مخاطبین توجه کمتری به آنها می کنند. بنابراین استفاده از موضوعات این چنینی در وایرال شدن محتوا تاثیر زیادی دارد. نکته ای که باید به آن توجه کنید سرعت تولید محتوا در این موقعیت هاست. از دقت و حساسیت زیاد بر روی جزئیات کم کنید تا محتوا به موقع به دست مخاطب برسد. چنانچه محتوای مناسبتی شما دیر منتشر شود، وایرال نشدن آن اتفاق عجیبی نیست.

 

شما هم چنانچه تجربه یا نکته ای در زمینه محتوای ویروسی دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

User Review


۴٫۵
(۲ votes)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.