اخبار سایت

قدرت بینش مشتری و تحلیل بیگ دیتا

آنچه در این نوشته می‌خوانید! پنهان

شاید چنانچه قبلاً مسائل مربوط به بازاریابی مطرح می شد، مباحثی چون یک تبلیغ تأثیرگذار تلویزیونی و یا بیلبورد تبلیغاتی به ذهن می آمد. اما تکنولوژی این امکان را برای کارشناسان بازاریابی فراهم کرده می باشد.تا بتوانند با استفاده از آن پیام خود را به مخاطبان، مستقل از محدودیت های مکانی که در گذشته وجود داشت، برسانند و مهم تر این که صدای آن ها را نیز در پاسخ بشنوند که به آن بازاریابی دیجیتال می گویند در دنیای امروز استفاده از بیگ دیتا، می تواند شما را در بازاریابی و تعیین استراتژی درست بسیار توانمند کند. اما آنچه شما را در تصمیم گیری درست کمک می کند، بینشی می باشد.که با تحلیل بیگ دیتا به دست می آورید؛ بینش دقیق، بسیار تعیین کننده است. در این نوشتار ابتدا به بررسی کلی تحلیل بیگ دیتا می پردازیم، سپس نکاتی را در مورد بینش مشتری و تدوین استراتژی با استفاده از آن بیان می کنیم.

در سایت سئو متن بخوانید  ویدیوهای تبلیغاتی برتر سپتامبر ۲۰۱۷

تحلیل بیگ دیتا (big data) در کسب و کار

برای موفقیت در هر کسب وکاری، داده ها ابزاری ضروری هستند. جمع آوری اطلاعاتی که هرلحظه همه ما با گوشی های هوشمند خود در حال نشر هستیم، امتیاز بزرگی برای کسب وکار شما فراهم می کند. اما جمع آوری داده انتهای کار نیست! مهم تر از آن توانایی تدوین بینش ها و محرکی برای فعالیت ها است. در وضعیتی که انبوه داده جمع آوری شود، ولی به تحلیل درست و بینش دقیق منجر نشود، قاعدتاً شما به نتیجه نخواهید رسید. مسئله اصلی در کسب وکارهای امروز نیز همین می باشد.که با وجود در دسترس بودن داده ها، هنوز کارشناسانی در زمینه بازاریابی هستند که مخاطبین خود را به درستی نمی شناسند و یا نمی دانند که مشتری هایشان چه کسانی هستند و چه می خواهند. این شناخت در کسب درآمد از اپلبکیشن ها نیز به شما کمک خوبی خواهد کرد.

 

Big Data

 

تحلیل بیگ دیتا دارای سه بخش داده های مربوط به مشتری، مربوط به فرآیندها (فرآیندی) و مالی است.

 • داده های مربوط به مشتری که در بازاریابی بسیار پرکاربرد است، حجم عظیم اطلاعات شامل اطلاعات رفتاری، نگرشی و معیارهای مشتریان در خرید می باشد.که این اطلاعات در منابعی مانند کمپین های بازاریابی، وب سایت ها، نظرسنجی از مشتریان، شبکه های اجتماعی و برنامه های وفاداری قابل دستیابی است.
 • داده های فرآیندی مجموعه اطلاعات درباره معیارهایی برای سنجش اهداف می باشد.که با آن می توان کیفیت فرآیند بازاریابی، مدیریت کنترل بودجه و مدیریت منابع را بررسی کرد.
 • داده های مالی نیز شامل اطلاعات سیستم های مالی مانند فروش، درآمد، سود و داده هایی می باشد.که به عنوان معیار برای سلامت مالی شرکت به کاربرده می شود.
در سایت سئو متن بخوانید  بهینه سازی کمپین تبلیغات: کدام پارامترها را اندازه بگیریم؟

منابع تهیه داده بزرگ (Big Data)

 • وب کاوی (web mining)

وب کاوی همان طور که از نام آن مشخص است، فرآیند به دست آوردن اطلاعات ناشناخته و مفید از داده های وب است. با توجه به نوع داده مورد جست وجو، وب کاوی را به سه دسته کاوش محتوای وب، کاوش ساختار وب و کاوش استفاده از وب تقسیم می کنند. این فرآیند با ابزارهای خودکار برای استخراج داده از سرورها و صفحات وب انجام می شود. وب کاوی به شما این امکان را می دهد که به داده های ساختاریافته و غیر ساختاریافته مانند فعالیت در مرورگرها، سرورها، محتوای صفحات و … دسترسی پیدا کنید. اطلاعات غیر ساختاریافته، اطلاعاتی مانند متن معمولی و ساده، نیمه ساختاریافته مانند html page و داده ساختاریافته، به داده ای مانند یک جدول گفته می شود.

 • داده های سرچ (search data)

این داده از طریق فعالیت های مرورگر با استفاده از ابزارهای خاص برای جست وجوی اطلاعات و تشخیص رفتارها و مقصود مشتری تهیه می شود.

 • شبکه های اجتماعی(social network)

به طور میانگین کاربران اینترنتی حداقل دو و نیم ساعت در روز در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. شبکه های اجتماعی به شما کمک می کنند تا داده های گسترده ای به دست آورید. از تمایلات و علاقه مندی های شخصی تا محبوبیت یک برند از طریق پست ها، لایک ها، به اشتراک گذاری ها و نظرات قابل دستیابی است.

 • جمع سپاری (Crowdsourcing)

جمع سپاری به معنی تقسیم یک کار بین افراد متعدد و انجام بخش های کوچک آن کار توسط افراد متفاوت است. منظور از جمع سپاری در اینجا جمع کردن و استفاده از هوش افراد جامعه از طریق اینترنت است. عدهٔ زیادی از افراد در یک حوزه و تخصص خاص را می توانید در انجمن ها و از بین اعضای سایت های تخصصی پیدا کنید. هم چنین از داده های نظرسنجی و رأی گیری در هر حوزه می توانید استفاده کنید.

 • پیگیری تراکنش (Transaction tracking)

چه در حوزه لجستیک فعال هستید یا مالی و یا فرآیندهای مرتبط با تولید محصول، هر تراکنش، اطلاعات مفیدی از کاربر در اختیارتان قرار می دهد. با استفاده از میزان خرید و نوع خرید افراد، بینش خوبی برای جامعه هدف خود پیدا خواهید کرد.

در سایت سئو متن بخوانید  برند مارکتینگ بهترین راهکار برای جذب مشتری

 

big data

۸ نکته برای رونمایی محصول جدید را در کالج سایت بخوانید

بیگ دیتا و تأثیرگذاری بیشتر کمپین های دیجیتال مارکتینگ

۱- ابزارهای بصری کردن داده ها (data visualization) می توانند باعث افزایش تاثیرگذاری کمپین های شما شوند.

حجم زیاد داده ها، ممکن می باشد.باعث سردرگمی شما شود و همین سردرگمی بازده را در یافتن بینش مناسب کاهش دهد. بنابراین استفاده از ابزارهایی برای ترسیم داده ها و تجسم بهتر آنها می تواند بسیار مؤثر باشد. با استفاده از این ابزارها می توانید با مقایسه و بررسی داده ها، روندها، اتفاقات دوره ای و یا اوج درخواست ها که در زمان های مختلف در میزان تقاضای بازار اتفاق می افتد، را شناسایی کنید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید. از جمله این ابزارها می توان از  Plotly، DataHero، Chart.js و Tableau و … نام برد.

این مطلب را هم مطالعه کنین: ۵ منبع آماری و ۵ ابزار برای بصری کردن داده ها

۲- بینش به موقع از مشتری می تواند در افزایش تعداد مشتریان شما مؤثر باشد.

با استفاده از ابزارهای تحلیل داده، تیم مارکتینگ شما در جوابگویی به نیازهای بازار توانمندتر می شوند و یا این امکان را به شما می دهد که در صورت عدم مطابقت استراتژی با نیاز بازار، استراتژی های بازاریابی خود را به روز کنید. مثلاً با بررسی عملکرد مشتری در سایتتان می توانید میزان علاقه کاربران به مطالب و لینک های داخل سایت را متوجه شوید و متناسب با آن تغییرات مثبتی در تجربه کاربری مشتریان ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید در هر صنعتی که فعالیت می کنید ارتقای تجربه کاربری مشتریان را در صدر لیست اولویت های خود قرار دهید.

در سایت سئو متن بخوانید  بررسی کمپین تبلیغاتی های خارجی و ایرانی بازگشت به مدرسه

۳- استفاده از داده های گذشته به شما در پیش بینی آینده کمک می کند.

تحلیل داده های گذشته به هدف یافتن بینش دقیق تر برای تصمیم گیری های آینده بسیار مؤثر است. توجه به این موارد باعث می شود که کمپین های تبلیغات خود را با عدم قطعیت کمتری برگزار کنید. مخصوصاً برای کسب وکارهایی که منوی متنوعی برای ارائه دارند توجه به روندهای گذشته می تواند تأثیرگذار باشد. مثلاً یک رستوران با بررسی فروش خود می تواند برای غذاهایی که کمتر محبوب هستند، تخفیف های ویژه ای برای فروش آنها قائل شود.

 

 

customer insight

 

بینش مشتری (customer insight analyst) یعنی چه ؟

درواقع بینش همان نکات عملیاتی می باشد.که از تحلیل دقیق و هدفمند داده ها به دست می آید. تحلیلگر بینش مشتری یا مصرف کننده (customer insight analyst) فردی است که به تفسیر روندهای ناشی از رفتارهای افراد جامعه می پردازد و با این بررسی سعی دارد که محصول یا خدمات مناسب تری را طراحی کند. تحلیل گران حرفه ای دائماً در حال تحقیقات بازار و هم چنین یادگیری متدهای جدید برای تحقیق هستند. یک مثال ساده برای درک بهتر این می باشد.که پرسش از دیگران در مورد کاری که انجام داده اند و دلایلشان برای انجام آن کار (اعم از خرید یک محصول از برندی خاص و یا حتی نوع رفتار خاص آن فرد با یکی از دوستانش) به شما بینشی در مورد آن فرد می دهد و با اطلاع از انگیزه های او در برخورد با او می توانید بهتر تصمیم بگیرید. حال به این نکته می پردازیم که چگونه می توان از این بینش در تدوین استراتژی کمک بگیریم. این مسیر با چه چالش هایی روبرو می باشد.و چه راهکارهایی برای آن ها موجود است.

در سایت سئو متن بخوانید  مفهوم UTM و پارامترهای مهم آن

customer insight

 ۶ شاخص مهم تحلیل سایت اینترنتی را در کالج سایت بخوانید.

چگونه از بینش مشتری در تدوین استراتژی بازاریابی استفاده کنیم؟

شما باید به عنوان یک کارشناس در زمینه بازاریابی بینش وسیعی نسبت به مشتریان خود داشته باشید. اما نکته دیگر روش درست تدوین استراتژی ها است.

به بینش به دست آمده مانند یک مکالمه بین خود و مشتری نگاه کنید. می توانید در استراتژی ها برای مشتریان، شخصی سازی داشته باشید و به نیازهای هر تیپ شخصیتی خاص پاسخ بدهید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید. ولی این پاسخگویی باید معقول و منطقی باشد، به طوری که فرد احساس کند همان چیزی به او ارائه شده که آن را می خواسته است. وب سایت Ama (وب سایت فعال در زمینه مارکتینگ) نظر پنج نفر از افراد برجسته در مارکتینگ را دراین باره پرسیده است:

 • مدیریت شرکت تبلیغاتی white64– خانم کری ادواردز

به مشتریان خود نزدیک شوید تا از فاکتورهای فرهنگی آنان مطلع شوید. فاکتورهایی که طرز فکر و طرز رفتار آنان را شکل می دهد. به این فکر کنید که چگونه با استفاده از این فاکتورها می توانید مزیت رقابتی ایجاد کنید. تکنولوژی، بینش های متعدد و وسیعی به شما می دهد. ولی این شما هستید که باید بررسی کنید کدام موارد را در تصمیم گیری مورد توجه قرار دهید؛ کدام یک را حذف کنید و یا در دسته کم اهمیت ها قرار دهید. هم چنین بررسی کنید، مشتریان شما و کلاً جامعه مصرف کننده چه محصولاتی را به یکدیگر پیشنهاد می دهند و این محصولات دارای چه ویژگی هایی هستند و کدام نوع نیاز آن ها را برطرف می کنند. مرور این موارد طی زمان باعث می شود بتوانید روندها را شناسایی و پیش بینی کنید. تا جایی که بدانید محصول بعدی موردتوجه مشتریانتان چه خواهد بود.

 • مؤسس شرکت Alter Agents (تحقیقات بازار و تدوین بینش)-ربکا بروکس

خیلی اوقات باوجود بینش های به دست آمده از مشتری، سازمان به موفقیت نمی رسد. زیرا ما با مشتریان از زاویه دید خود صحبت می کنیم. با سوالاتی مانند ” آیا تبلیغات ما را دیده اید؟”، ” آیا محصول ما را استفاده کرده اید؟” ” آیا در آینده از محصولات ما خریداری می کنید؟” نمی توانید اطلاعات لازم از نیاز مشتری و بینش برای جذب مشتری جدید به دست آورید. بهتر می باشد.از مشتریان در مورد خودشان بپرسید که چه می خواهند و چه چیز برایشان مطلوب است. نکته دیگر شرایطی می باشد.که بر تصمیم گیری مشتری در هنگام خرید تأثیر می گذارد. ممکن می باشد.مشتری تحت تأثیر عوامل متعددی در آن زمان و مکان خاص، یک محصول را انتخاب و دیگری را انتخاب نکند. با پیدا کردن این عوامل می توانید ویژگی های محصول خود را متناسب با تصمیم گیری مشتریان تنظیم کنید.

 • مدیر اجرایی شرکت تحقیقاتی immoderate research Tech– جین درولت

برای استفاده از بینش به صورت مؤثر، باید خیلی ساده اطلاعات را بررسی کنید و فریب دشواری و پیچیدگی رایج عنوان شده در این زمینه را نخورید. سعی کنید نظرات و خواسته های مشتریان خود و هم چنین مشتریان رقیبان خود را بپرسید. به تقاضاها و پیشنهادات جدید عنوان شده توسط مشتریان، توجه ویژه داشته باشید و آن ها را دسته بندی کنید. زمان زیادی را برای ارائه راهکارهای عملیاتی برای پاسخگویی به تقاضای جدید اختصاص دهید و بهترین راهکار را انتخاب کنید.

 • مؤسس و مدیر شرکت incrowd(تدوین استراتژی- بینش) – خانم دیان هیس

استراتژی دیگر در آینده مارکتینگ می تواند این گونه باشد که به جای بررسی بازار، به ذینفعان کلیدی خود توجه کنید و با ارتباطی پیوسته مسائلی که بر روی برند شما مؤثر می باشد.را شناسایی کنید و به آن ها توجه کنید.

 • مدیر ارشد تجاری در شرکت تحقیقات بازار GFK– آقای دیوید کراچک

بسیاری از شرکت ها نمی توانند بینش به دست آمده را در پیاده سازی کنند. شما هیچ گاه در این زمینه به موفقیت نمی رسید، مگر این که همه اعضای سازمان شما به درک واحدی از میزان گستردگی بازار و رقابت شدید پیش رو رسیده باشند و بفهمند که تنها راه پیروزی در این مسیر توجه مضاعف به همین بینش و پیش رفتن با آن هاست.

در سایت سئو متن بخوانید  مروری بر جمعه سیاه (Black Friday) امسال، عبرتی برای یلدا

 

شما نیز چنانچه تجربه مثبت یا منفی درزمینهٔ دستیابی بینش مشتری و یا استفاده از تحلیل داده ها در شرکت خود دارید با ما در میان بگذارید.

User Review


۳٫۵
(۴ votes)

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن