تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

فریم ورک (Framework) چیست ؟

آنچه در این نوشته می‌خوانید! پنهان

فریم ورک چیست:

با مقاله “فریم ورک (Framework) چیست ؟” در سایت لمفا همراه ما باشید.

فریم ورک (نرم افزاری) در واقع مجموعه ای منسجم، از کلاس‌‌ها و توابع (کتابخانه کلاس‌‌ها و توابع) از پیش تعریف شده است که قابلیت‌‌های بالقوه گوناگون از یک زبان برنامه نویسی را در خود دارد.

فریم ورک، کاربر را قادر می‌‌سازد که از امکانات یک زبان استفاده کند، بدون اینکه درگیر مسائل پیچیده و وقت گیر آن شود.

لذا همان طور که یک کلاس یا تابع با هدف جلوگیری از تکرار مکررات و افزایش سرعت کار، تعریف می‌‌شود، فریم ورک از این هم فراتر رفته و علاوه بر افزایش سرعت، مواردی مثل توسعه پذیری و ساده سازی را هم مد نظر دارد.

به طور مثال همان طور که می‌‌دانیم در وب زبانی داریم به نام جاوا اسکریپت، که به خودی خود توانایی‌‌های زیادی در زمینه اسکریپت نویسی تحت وب در اختیارمان قرار می‌‌دهد.

اما در کنار این توانایی‌‌ها محدودیت‌‌هایی نیز وجود دارد، به طور مثال همه مرورگرها تمام دستورات جاوا اسکریپت را به یک شکل تفسیر نمی‌‌کنند و در برخی موارد هر یک ساز خود را می‌‌نوازند.

جی کوئری (jQuery) چیست:

از طرفی مسلما تمام کاربران، برنامه نویس حرفه ای نیستند که با موارد پیچیده سر و کار داشته باشند و به راحتی نیازهایشان را پوشش دهند، اینجا است که فریم ورک‌‌هایی مانند جی کوئری (jQuery) وارد عمل می‌‌شوند.

در فریم ورکی مانند جی کوئری، از قبل کلاس‌‌ها و توابعی تعریف شده که با مرورگرهای مفرق سازگارند و با چند خط دستور ساده نیازهای گوناگونی را پوشش می‌‌دهند.

کافی است فریم ورک را در صفحه خود وارد نمایید تا به قابلیت هایش دسترسی داشته باشید، لذا ملاحظه می‌‌نمایید که جی کوئری چیزی مجزا از جاوا اسکریپت نیست.

بلکه مجموعه ای از دستورات آماده آن است که در موقعیت‌‌ها و برای مقاصد مختلف، به آسانی و بدون نوشتن کدهای اصلی قابل استفاده است.

البته باید مد نظر داشت که استفاده یا عدم استفاده از فریم ورک می‌‌تواند بسته به موقعیت و نیاز، امری صحیح و ضروری یا در عین حال زائد و اشتباه تلقی شود.

مخصوصا این امر در وب نمود بارزتری دارد، چرا که سرعت و سبکی از ارکان کلیدی در موفقیت سایت‌‌های وب هستند و فریم ورک‌‌ها معمولا به این مقوله آسیب می‌‌زنند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.