تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

زبان ماشین و اسمبلی چیست؟

بعد از این که در مورد زبان‌‌های برنامه نویسی مقالات جدایی منتشر کردیم در این مطلب جواب پرسش زبان ماشین و اسمبلی چیست؟ را خواهیم داد. اول این نکته رو بگویم که زبان اسمبلی و زبان ماشین، دو زبان کاملا جدا از یکدیگر هستند. پس اگر میخواهید جواب زبان ماشین و اسمبلی چیست؟ را بگیرید تا انتهای نوشتار همراه ما باشید.

زبان ماشین چیست

زبان اسمبلی چیست؟

اسمبلی یک زبان برنامه نویسی سطح پایین برای رایانه‌‌ها و دیگر دستگاه‌‌های برنامه پذیر است. زبان اسمبلی با استفاده از برنامه اسمبلر یا همگذار، به کد ماشین قابل اجرا تبدیل می‌‌شود. به این فرآیند تبدیل، اسمبل کردن گفته می‌‌شود. زبان برنامه نویسی اسمبلی بعد از زبان ماشین قدیمی‌‌ترین زبان برنامه نویسی سطح پایین است که ساختار و عملکردی وابسته به ماشین دارد و وسیله خوبی برای یادگیری روش کار کامپیوتر، سیستم عامل، کامپایلرها و زبان‌‌های سطح بالا است.

 زبان اسمبلی از یادیارها برای نشان دادن هر دستور ماشین سطح پایین یا آپ‌‌کد استفاده می‌‌کند. بعضی آپ‌‌کدها به یک یا چند عملوند به عنوان بخشی از دستورالعمل نیاز دارند، و بیشتر اسمبلرها می‌‌توانند لیبل‌‌ها و نمادهایی را به عنوان عملوند، برای نشان دادن آدرس‌‌های حافظه و ثابت‌‌های عددی بپذیرند. ماکرو اسمبلرها نیز قابلیت درشت‌‌دستوری را شامل می‌‌شوند که این امکان را به وجود می‌‌آورد که متن یک کد زبان اسمبلی با یک نام از پیش تعیین شده در خلال متن یک کد دیگر استفاده شود. بیشتر اسمبلرها مکانیزم‌‌های اضافی برای تسهیل فرایند توسعه برنامه، کنترل فرایند اسمبل کردن و پشتیبانی از اشکال‌‌زدایی ارائه کرده‌‌اند.

نکته ۱: برنامه‌‌های اسمبلی مانند برنامه‌‌های سطح بالا به صورت متنی نوشته می‌‌شوند.

نکته ۲: هر دستورالعمل زبان اسمبلی یک کد الفبائی کوتاه (mnemonic) از یک دستورالعمل ماشین است، که به این صورت معنی دستور واضح‌‌تر از کد زبان ماشین می‌‌شود.

نکته ۳: بین عبارات زبان اسمبلی و دستورالعمل‌‌های زبان ماشین تناظر یک به یک برقرار است. یعنی هر دستورالعمل اسمبلی دقیقا یک دستورالعمل زبان ماشین را نشان می‌‌دهد و بالعکس، در حالیکه در زبان سطح بالا یک عبارت معمولا به چندین دستورالعمل ماشین تبدیل می‌‌شود.

نکته ۴: برنامه‌‌ای که به زبان اسمبلی نوشته می‌‌گردد شامل مجموعه‌‌ای از دستورالعمل‌‌های پردازنده (یادیارها)، شبه دستورها، کامنت‌‌ها و داده‌‌ها است.

اسمبلر چیست؟

اسمبلر چیست؟

اسمبلر برنامه‌‌ای است که با تبدیل یادیارهای دستوری اسمبلی به آپ‌‌کدها و جایگزینی شناسه‌‌ها با آدرس‌‌های حافظه، کد هدف را به وجود می‌‌آورد. استفاده از ارجاعات نمادی از ویژگی‌‌های کلیدی اسمبلرها است که از محاسبات خسته‌‌کننده و به‌‌روزرسانی‌‌های دستی آدرس‌‌ها بعد از تغییر کد برنامه توسط برنامه‌‌نویس جلوگیری می‌‌کند.
بیشتر اسمبلرها از قابلیت ماکرو نیز بهره می‌‌برند که این امکان را به وجود می‌‌آورد تا یک نام خاص برای یک تکه کد مشخص گردد و سپس از آن نام در قسمت‌‌های مختلف برنامه استفاده گردد و در هنگام اسمبل کردن برنامه تکه کد مربوطه جایگزین نام آن شود؛ به عنوان مثال از این روش برای تولید توالی‌‌های دستوری کوتاه رایج در خلال متن برنامه بجای فراخوانی رویه‌‌ها استفاده می‌‌شود.

اسمبلرها از دهه ۱۹۵۰ مورد استفاده قرار گرفتند و نوشتن آن‌‌ها بسیار راحت‌‌تر از نوشتن متجرم‌‌ها برای زبان‌‌های برنامه‌‌نویسی سطح بالا است بطوریکه هر دستور یادیاری و هر آدرس حالت ترکیبی این زبان مستقیماً به یک آپ‌‌کد زبان ماشین تبدیل می‌‌شود. اسمبلرهای جدید، به طور خاص برای معماری‌‌های ریسک، مانند اسپارک و پاور، هم‌‌مانند معماری ایکس۸۶ و ایکس۸۶-۶۴، با بهینه‌‌سازی زمان‌‌بندی دستورالعمل‌‌ها باعث استفاده کارآمد از خط لولهٔ واحد پردازش مرکزی می‌‌شوند.

برخی از رایج‌‌ترین اسمبلرهای معماری ایکس۸۶ عبارتند از:

 • مایکروسافت ماکرو اسمبلر
 • نت‌‌واید اسمبلر
 • گنو اسمبلر
 • توربو اسمبلر

زبان ماشین چیست ؟

زبان ماشین چیست ؟

کد ماشین یا زبان ماشین یک مجموعه از دستورالعمل‌‌هاست که مستقیماً توسط واحد پردازش مرکزی یک کامپیوتر (CPU) اجرا می‌‌شوند. هر دستورالعمل یک کار خاص را انجام می‌‌دهد.

به عنوان مثال: یک بارگذاری، یک پرش یا یک عملیات ریاضیاتی روی یک واحد از داده‌‌ها در یک رجیستر CPU یا حافظه. هر برنامه‌‌ای که توسط CPU اجرا می‌‌شود، از مجموعه‌‌ای از دستورالعمل‌‌ها تشکیل شده است.

کد ماشین عددی (منظور کد اسمبلی نیست) ممکن است به عنوان پایین‌‌ترین سطح نمایش یک برنامهٔ کامپیوتری کامپایل‌‌شده، (یا سرهم‌‌شده) یا به عنوان یک زبان برنامه‌‌نویسی وابسته به سخت‌‌افزار اولیه در نظر گرفته شود. علی‌‌رغم اینکه مستقیماً امکان نوشتن برنامه‌‌ها به صورت کد ماشین عددی وجود دارد، مدیریت‌‌کردن بیت‌‌های تک و محاسبهٔ آدرس‌‌های عددی و ثابت‌‌ها به صورت دستی، خسته‌‌کننده و خطاپذیر است. به این دلیل، کد ماشین تقریباً هیچگاه برای نوشتن برنامه‌‌ها مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد.

امروزه تقریباً تمام برنامه‌‌های عملی با زبان‌‌های سطح بالاتر یا زبان اسمبلی نوشته می‌‌شوند. سپس کد منبع با ابزاری مانند کامپایلرها، اسمبلرها و ارتباط‌‌دهنده‎‌‌ها با جنبهٔ مهم برنامه‌‌های ترجمه‌‌شده، که به کد ماشین ترجمه نشده‌‌اند، به کد ماشین قابل اجرا ترجمه می‌‌شود. با این حال، خود ترجمه‌‌کننده (که ممکن است به عنوان یک اجراکننده یا پردازش‌‌کننده دیده گردد و دستورالعمل‌‌های کد منبع را انجام می‌‌دهد)، معمولاً شامل کد ماشین که مستقیماً قابل اجرا باشد (که منشأ گرفته از کد منبع اسمبلی یا زبان سطح بالاست)، است.

فرق زبان ماشین و زبان اسمبلی:

 • اسمبلی زبان قابل درک برای انسان، اما زبان ماشین، فقط برای ماشین قابل درک می‌‌باشد
 • کد‌‌های اسمبلی، باید به زبان ماشین تبدیل شوند تا برنامه اجرا شود، اما کد‌‌های ماشین مستقیما توسط خود cpu اجرا می‌‌شوند.
 • زبان ماشین، جریان یا استریمی از اعداد صفر و یک می‌‌باشد؛ یعنی یک زبان دودویی (باینری) به حساب میاد، در صورتی که زبان اسمبلی یه syntax نمادی دارد؛ یعنی یک کد الفبایی کوتاه (mov)

شباهت‌‌های زبان ماشین و زبان اسمبلی:

 • هر دو جزو زبان‌‌های سطح پایین برنامه نویسی هستند
 • هر دو کاملا به معماری CPU بستگی دارند؛ یعنی هر خانواده از پردازنده ها، زبان ماشین و اسمبلی خاص خودشان را دارند

هدف از یادگیری برنامه نویسی اسمبلی

شاید این پرسش ذهن شما رو مشغول کند چرا باید ما زبان برنامه نویسی اسمبلی رو فرا بگیریم. امروزه تولید برنامه ای که کاملا با زبان اسمبلی باشد غیر معمول است، زیرا برنامه نویسی در زبان سطح بالا بسیار ساده‌‌تر از اسمبلی است علاوه براین استفاده از اسمبلی قابلیت حمل برنامه به کامپیوترهای مختلف را سخت‌‌تر می‌‌کند. در حقیقت بندرت کسی کاملا در زبان اسمبلی برنامه می‌‌نویسد.
اما چند دلیل برای یادگیری برنامه نویسی اسمبلی وجود دارد مانند :

 • زبان اسمبلی وسیله خوبی برای یادگیری روش کار کامپیوتر، کامپایلرها و زبان‌‌های سطح بالا است و به درک عمیق‌‌تر معماری کامپیوتر، مفاهیم سیستم عامل، نمایش داده‌‌ها و دستگاه‌‌های سخت افزاری کمک می‌‌کند که دانستن آنها باعث می‌‌گردد برنامه نویس از عهده اشکالزدائی و رفع مسائل برنامه نویسی در سطح بالا بهتر برآید و نرم افزارهای پربارتری را در زبان‌‌های سطح بالا مانند پیاده سازی کند.
 • برنامه‌‌های اسمبلی سریع تر، کوچکتر و با توانائی‌‌های بیشتر از زبان‌‌های دیگر هستند. گاهی نوشتن کد در اسمبلی سریعتر و کوتاهتر از کد کامپایل شده می‌‌شود. یک برنامه ویژوال می‌‌تواند زیربرنامه‌‌های DLL نوشته شده در زبان اسمبلی را برای افزایش سرعت برنامه در حالات بحرانی فراخوانی کند.
 • برخی از اعمال در زبان‌‌های سطح بالا دشوار یا غیر ممکن است، مانند ارتباط با سیستم عامل یا دسترسی مستقیم به کنترلرها. برنامه‌‌های اسمبلی می‌‌توانند براحتی از این محدودیت‌‌ها عبور کنند.

بر اساس این دلایل، می‌‌توان گفت یادگیری برنامه نویسی اسمبلی مفید است. کلا یادگیری هر زبان برنامه نویسی مفید و خوب است.

پیشنهاد میکنم مقالات زیر رو مطالعه نمایید :

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.