تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چه کاربردی دارد؟

ریدایرکت به معنی تغییر مسیر است. این تغییر مسیر برای صفحات وبسایت‌ها به دلایل مختلفی انجام صورت می‌گیرد. ریدایرکت ۳۰۱ نوعی تغییر مسیر است که در آن علاوه بر تغییر مسیر بازدید کنندگان، خزنده‌های موتورهای جستجوگر نیز آنرا به عنوان ریدایرکت دائمی در نظر می‌گیرند و اعتبار صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می‌کنند. در این مطلب بر روی ریدایرکت ۳۰۱ بحث خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که چه کاربردی دارد. دعوت می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

ریدایرکت ۳۰۱ چیست

زمانی که قصد تغییر URL یا تغییر دامین داریم برای انتقال اعتبار صفحات قدیمی به صفحات جدید به ریدایرکت ۳۰۱ نیاز داریم. ریدایرکت ۳۰۱ علاوه بر تغییر مسیر کاربران و ربات ها، اعتبار صفحه ( چه اعتبار خوب و چه اعتبار بد ) را نیز منتقل می‌کند که یکی از مباحث سئوی داخلی به شمار میرود. در ریدایرکت ۳۰۱ ممکن است تغییرات بصورت زیر باشد:

  • تغییر URL در یک سایت – برای مثال ریدایرکت از صفحه A به B
  • تغییر پروتکل یک سایت – ریدایرکت از http به https و بالعکس
  • تغییر مسیر از صفحه یک سایت به صفحه سایت دیگر
  • جمع یا ترکیبی از موارد فوق

بسته به شرایط می‌توانیم از موارد فوق برای ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نماییم. معمولا ریدایرکت ۳۰۱ برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  • نصب گواهی امنیتی SSL و یا حذف آن
  • تغییر آدرس و ساختار صفحات سایت
  • تغییر آدرس یک سایت به آدرس دیگر
  • انتقال صفحات قدیمی و بلااستفاده به صفحات جدید و باکیفیت

تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو سایت

هر صفحه ای که در گوگل به اصطلاح ایندکس می‌گردد ( در نتایج گوگل ثبت می‌گردد ) یک اعتبار دارد. این اعتبار می‌تواند منفی یا مثبت بود و مقدار آن کم یا زیاد باشد. بر اساس همین اعتبار نیز رتبه‌ها در نتایج گوگل مشخص می‌شود. در واقع هر صفحه اعتبار بالاتری با توجه به معیارهای گوگل داشته باشد رتبه بالاتری در نتایج خواهد داشت. اگر بخواهیم تغییر آدرس برای صفحه ای که اعتبار بالایی در گوگل دارد انجام دهیم بدون ریدایرکت ۳۰۱ ، اعتبار آن از بین رفته و تبدیل به یک صفحه بدون اعتبار خواهد شد. به همین جهت برای انتقال این اعتبار می‌بایست از ریدایرکت دائمی یا همان ۳۰۱ استفاده کنیم.

ریدایرکت 301
ریدایرکت ۳۰۱

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌نمایید در ریدایرکت ۳۰۱ علاوه بر تغییر آدرس، انتقال کاربر و ربات ها، اعتبار صفحه نیز منتقل می‌گردد اما در ریدایرکت ۳۰۲ همه موارد ریدایرکت ۳۰۱ به غیر از انتقال اعتبار صورت می‌گیرد.

یادگیری ریدایرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱ بصورت دستی یا از راه افزونه‌ها و برنامه نویسی قابل انجام است. در این مطلب ریدایرکت دائمی ۳۰۱ با htaccess و افزونه Yoast SEO یادگیری داده می‌شود. اگر قصد دارید بر روی وردپرس سایت خود از گواهی SSL استفاده نمایید پیشنهاد می‌کنیم یادگیری روش نصب SSL روی وردپرس را مطالعه نمایید که در آن روش ریدایرکت سایت از پروتکل http به https بصورت کامل یادگیری داده شده است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم دو مطلب زیر را نیز مطالعه نمایید.

در ادامه یادگیری ریدایرکت ۳۰۱ بصورت دستی با htaccess به شما یادگیری داده می‌شود.

فرض نمایید صفحه ای بصورت domain.com/1 را می‌خواهیم به صفحه domain.com/2 ریدایرکت کنیم. در این صورت می‌بایست مقدار زیر را در htaccess وارد نمایید تا صفحه ۱ به صفحه ۲ بصورت ۳۰۱ (دائمی) منتقل شود.

Redirect 301 /1 /2

فرض نمایید صفحه ای بصورت domain.com/1 را می‌خواهیم به صفحه domain.net/2 ریدایرکت کنیم. در این صورت می‌بایست مقدار زیر را در htaccess وارد نمایید تا صفحه ۱ به صفحه ۲ بصورت ۳۰۱ (دائمی) منتقل شود.

Redirect 301 /1 http://domain.net/2

در انتها اگر پرسش یا ابهامی در این خصوص دارید لطفا آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید تا به آنها پاسخ داده شود.

برچسب ها

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.