سئو و خوانایی

راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی

در این پست از کالج سایت درمورد کلمات کلیدی و تحقیق جامع کلمات کلیدی صحبت کردم، با ذکر مثال از تجربیات شخصیم در Keyword Research گفتم در انتها هم از مرسوم ترین ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی در سایت های ایرانی صحبت کردم. مهم ترین سوالاتی که تا انتها به آن پاسخ داده شده به توضیح زیر است:

  • مفهوم کلمه کلیدی یا Keyword یعنی چه ؟
  • منظوراز تحقیق کلمه کلیدی یعنی چه ؟
  • Search Related گوگل چه تاثیری در تحقیق ما دارد؟
  • چگونه از پیشنهادات گوگل کمک بگیریم؟
  • تحقیق کلمات کلیدی به تحلیل سایت های رقیب جه ارتباطی دارد؟
  • بهترین ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی کدام است؟
در سایت سئو متن بخوانید  معرفی ۱۸ کتاب بازاریابی معروف ایران و جهان

پیشنهاد میکنم این پست از کالج سایت را تا انتها بخوانید.

مفهوم کلمه کلیدی یا Keyword یعنی چه ؟

به هر واژه ای که در موتورجستجوی گوگل سرچ می شود و کاربر یک سری نتایج مطابق آن مشاهده میکند کلمه ی کلیدی یا  keyword  نامیده می شود.  ما بعنوان افرادی که صاحب یک کسب و کار اینترنتی و یا مدیر یک سایت اینترنتی هستیم قبل از آنکه بخواهیم زحمتی بر روی سئو سایت بکشیم باید بدانیم با چه کلمه ی کلیدی قرار می باشد.جزو نتایج برتر گوگل ظاهر شویم .

برای مثال واژه “مقاله دیجیتال مارکتینگ” در تصویر زیر یک کلمه کلیدی محسوب می شود.

کلمه کلیدی در گوگل

تبلیغ در فضای وب سایت های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی کسب وکار خود را در معتبرترین وب سایت های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

 

منظوراز تحقیق کلمه کلیدی یا keyword Research   یعنی چه ؟

تقریبا میتوان گفت اولین و مهم ترین قدم برای سئو ، تحقیق جامع کلمات کلیدی است. متاسفانه مشکلی که در سایت های ایرانی داریم این می باشد.که به طور دقیق و مشخص راجع به کلمات کلیدی تحقیق نمیکنیم و صرفا روی چند کلمه کلیدی که حس میکنیم بسیار جست و جو می شوند و مناسب هستند میخواهیم جزو نتایج برتر موتور های جست و جو (گوگل) باشیم و اصلاً نمیدانیم که در حوزه ی کاری ما چه کلمات کلیدی هستند که سرچ خوب و کاملا مرتبطی به کسب و کار ما دارند.

در سایت سئو متن بخوانید  مفهوم صفحه فرود یا لندینگ پیج، نحوه بهینه سازی و انواع آن

تحقیق کلمات کلیدی

با یک مثال از تحقیق کلمات کلیدی موضوع را شفاف تر کنیم:

فرض کنید شما میخواهید یک فروشگاه آنلاین غذا برای حیوانات خانگی راه اندازی کنید. شما چند کلمه ی کلیدی مدنظر دارید که حس میکنید مناسب هستند و میخواهید بر روی آنها زمان بگذارید  تا سایت شما جزو نتایج برتر گوگل نمایش داده شوید مثلآ با خود می گویید: ” من غذای سگ ، غذای گربه ، غذای پرنده داخل فروشگاه دارم و قطعا کاربر ها این کلمات را سرچ میکنند و من با این کلمات میخواهم صفحه ی اول باشم .

به فرض که این موضوعات کاملاً درست باشند، ولی ما  اصلا هیچ حس و درکی درارتباط با  اینکه این کلمات چه مقدار سرچ میشوند، چقدر رقابتی هستند و یا چه مقدار مخاطبان ما آن ها را سرچ میکنند نداریم .

مثلا داخل این حوزه یکی از بهترین و بزرگترین کلمات کلیدی که بخواهید با آن جزو نتایج برتر باشید و در هر ماه بسیار سرچ می شود ، کلمه کلیدی ” گربه ” می باشد.ولی آیا برای ” پت شاپ ” این کلمه کلیدی  خوبی است؟

کسی که ” گربه ”  را سرچ میکند احتمالا میخواهد اطلاعاتی راجع به گربه بدست بیاورد یا شاید میخواهد عکس گربه را ببیند که در هر صورت مخاطب هدف ما نیست ولی کلمه ی ” گربه ” بسیار سرچ می شود در نتیجه اصلا لزومی ندارد سراغ کلمات کلیدی برویم که بسیار سرچ می شوند ولی برای ما مناسب نیستم و زیرا شخصی که آنرا سرچ می کند مخاطب هدف ما نیست.

تاثیر استفاده از Search Related گوگل در تحقیق

من به شخصه اولین کاری که راجع به این سایت انجام می دهم،  “فروشگاه آنلاین غذا و لوازم حیوانات خانگی” یا اصطلاحا ” پت شاپ ” را سرچ میکنم، بعد نگاه میکنم که  در صفحه ی اول نتایج گوگل چه صفحات وسایت هایی وجود دارد ، همه ی آنهارا همراه با جایگاهشان لیست میکنم بعد پایین نتایج ، گوگل یک search related  به ما می دهد که به ما میگوید علاوه برنامه کلیدی که ما سرچ کردیم، در این حوزه چه کلمات کلیدی مرتبط دیگری وجود دارد.

در سایت سئو متن بخوانید  تولید محتوای فروشگاهی

یکی از بهترین فضاها برای تحقیق کلمات کلیدی Search Related  گوگل می باشد. بنابراین این کلمات را هم لیست میکنم بعنوان کلمات کلیدی که داخل حوزه ی کاری من کاربردی هستند و دوباره روی هرکدام از آنها سرم می کنم .

مثلا در تصویر زیر سرچ کردیم “پت شاپ ” ، یک سری کلمات کلیدی دیگر که در این حوزه مرتبط می باشد.به ما میدهد که کاربرها دیگر آن ها را سرچ می کنند .

سرچ مرتبط گوگل

برای مثال search related به ما میگوید برای کلمه کلیدی “پت شاپ” که شما سرچ کردید ، کاربران دیگر کلمه هایی مانند “پت شاپ یعنی چه ؟ ” یا “پت شاپ پرندگان” را سرچ کرده اند.

این را نیز درنظر بگیرید که برای هر کلمه ی کلیدی باید چه صفحه ای از سایت شما نمایش داده شود . مثلاً ” پت شاپ ” یک کلمه کلیدی بسیار خوب می باشد.و در هنگام سرچ شدن باید صفحه ی اصلی سایت شما نمایش داده شود.

خیلی از مواقع نمی دانیم کدام صفحه از سایت ما با کدام کلمات کلیدی باید جزو نتایج اول گوگل نمایش داده شوند و بعد از زحمت های بسیار و صرف هزینه و انرژی صفحه ی ما در صفحه ی اول نتایج گوگل نمایش داده می شود اما با کلمه ی کلیدی اشتباه!

مثلا کاربر ” پت شاپ یعنی چه ؟ ” را سرچ کرده و صفحه ی اصلی سایت ما نمایش داده شده می باشد.و کاربر بعد از وارد شدن به سایت ما سریع آن را ترک میکند زیرا محتوایی که دنبال آن بوده  نمایش داده نشده می باشد.و اصلا هدف او از سرچ آن کلمه با چیزی که ما برایش نمایش داده ایم متفاوت بوده است.

در سایت سئو متن بخوانید  چرا باید از کلمات کلیدی LSI استفاده کنیم؟

قطعا کسی که کلمه ی ” پت شاپ یعنی چه ؟ ” را سرچ میکند باید صفحه ای متفاوت با فردی که کلمه ی ” پت شاپ ” را سرچ کرده مشاهده کند .

در واقع میتوان گفت کاربری که ” پت شاپ ” را سرچ میکند میخواهد با پت شاپ ها آشنا شود، خریدی انجام دهد یا موارد این چنین . اما کسی که ” پت شاپ یعنی چه ؟ “را سرچ می کند می خواهد بفهمد این واژه ای که تازه شنیده می باشد.، اصلا ً به چه معناست ؛ بنابراین لازم می باشد.یک صفحه ی متفاوت بسازیم با عنوان هایی مثل :  ” پت شاپ جیست؟ ” “پت شاپ انلاین یعنی چه ؟ ” “چه مزیت هایی دارد؟”  و… .

از Google Suggest کمک بگیریم!

همچنین دومین بخش از گوگل که میتوان برای تحقیق کلمات کلیدی از آن استفاده کرد Google suggest می باشد. فکر میکنم لازم می باشد.که یک تعریف و توضیح کلی از Google Suggest یا پیشنهاد گوگل داشته باشیم.

پیشنهاد گوگل یا Google Suggest یعنی چه ؟

در تصویر زیر کلمه کلیدی “خرید غذای گربه” در گوگل سرچ شده و قبل از کلیک گوگل نتایجی را به ما پیشنهاد می دهد. این نتایج درواقع کلیدواژه یا عبارت هایی هستند که کاربران در گوگل سرچ میکنند و ممکن می باشد.که انتخاب ما هم باشد.پس بخش دوم از تحقیق کلمات کلیدی هم Google Suggest می باشد.

گوگل ساجست

تحقیق کلمات کلیدی با تحلیل سایت های رقیب!

یکی از بهترین و قوی ترین کارهایی که تا به حال تجربه کردم تحلیل رقبا بوده و خواهد بود.همیشه بخاطر داشته باشید برای بررسی وضعیت بازار در هر حوزه ای میتوان از رقبا کمک گرفت و با تحلیل وبسایت شان به موارد خوبی رسید. برای تحقیق کلمات کلیدی هم میتوان از سایت های رقیب کمک گرفت و بررسی کرد که هر سایتی با چه کلمات کلیدی بالا است.(در صفحه اول گوگل می باشد)

در سایت سئو متن بخوانید  تبلیغات درون اپلیکیشن و نکات کاربردی در بهینه سازی تبلیغات

ابتدا نیاز می باشد.که در هر بار سرچ در حوزه خودتان وبسایت رقبا را پیدا کرده و در یک فایل اکسل یا گوگل شیت لیست کنید.ممکن است تعدادی از سایت ها در نتایج مختلف، مشابه باشند، ولی باز هم آنها را می نویسیم  و چک میکنیم که هرکدام از آنها چند بار تکرار شده اند.

شما تا اینجا یک لیست رقیب پیدا کرده اید که تقریباً میتوانید بفهمید که رقبای اصلی شما چه سایت هایی هستند و یک سری تحقیق جامع درباره ی کلمات کلیدی که می شود گفت، حداقل میتواند بالای ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ی کلیدی هم باشد. توصیه میکنم حتما چندین ساعت روی این تحقیق زمان بگذارید، بسیاری از مواقع اصلا این انجام نمی شود و فقط روی ۱۰۰ کلمه ی کلیدی کار می کنیم  و سایت خود را جلو میبریم و بعد از ۲ ماه باز هم کلمات کلیدی را تغییر می دهیم .

 

 

تبلیغات آنلاین در وبسایت های ایرانی

اگر قصد تبلیغ کسب وکار خود در سراسر وبسایت های ایرانی را دارید، شبکه تبلیغات دیجیتال مدیا اد به شما کمک می کند تا ترافیک باکیفیتی از متنوع ترین وبسایت ها را تجربه کنید.

ورود به پلتفرم مدیااد

از سایت الکسا برای تحلیل رقبا کمک بگیرید!

یکی از بهترین ابزار برای بررسی کلمات کلیدی که رقبای شما با آن صفحه اول گوگل هستند سایت الکسا می باشد.همانطور که در تصویر زیر می بینید ۵ کلمه کلیدی که یکی از رقیبان در حوزه حیوانات خانگی داشته در سایت الکسا قابل مشاهده می باشد.و میتوانید از آن بهره بگیرید.

در سایت سئو متن بخوانید  نظر کارشناسان سئو برای بازدید ارگانیک

اگر نسخه پرمیوم سایت الکسا را داشته باشید بیش از ۵ کلمه کلیدی را میتوانید بررسی کنید.

تحقیق کلمات با سایت الکسا

 

تخمین میزان سرچ کلیدواژه در گوگل

میتوان گفت که ما  هیچ وقت واقعا متوجه این موضوع که هر کلمه ی کلیدی در ماه چندبار سرچ می شود و یا اینکه چقدر رقابتی می باشد.یا اصلا اینکه چقدر باید روی هرکدام وقت گذاشت تا جزو نتایج برتر یا صفحه ی اول شویم ؛ یعنی هیچ ابزاری نیست که دقیقا به ما بگوید ، همه ابزار ها تنها می توانند یک حس و احتمال به ما بدهند که حدود سرچ یا میزان سختی کلمه کلیدی چقدر است.بهترین راهی که برای این کار وجود دارد این می باشد.که شما یک کمپین تبلیغات گوگل (گوگل ادز) راه اندازی کنید و بعد در گزارشی که گوگل به شما می دهد میتوان متوجه شد که هر کلیدواژه چه مقدار Impression داشته است.اما این عدد هم هیچوقت دقیق نبوده چون شما هیچوقت نمیتوانید در تمامی نتایج گوگل باشید زمانی که کمپین گوگل ادز را راه اندازی کردید.

برای مثال در تصویر زیر میتوانید ببینید که کلیدواژه “افزایش بازدید سایت” در یک مدت مشخص ۳۶۶۵ بار impression داشته است.

میزان imp در گوگل

معرفی ۵ ابزار در تحقیق کلمات کلیدی

ابزارهای بسیاری وجود دارند که میتوان از آن ها کمک گرفت برای تحقیقی که برای کلمات کلیدی میخواهیم فقط متاسفانه در ایران بعضی از ابزارها محدود می باشند.

معرفی ابزار kwfinder برای بررسی کلیدواژه ها

این ابزار میزان سرچ، ترند بودن کلیدواژه، میزان سختی کلمه (Keyword Difficulty)و.. را بیان میکند توصیه میکنم حتما از این ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  کسب و کارها به محتوا و چه بازدید ای نیاز دارند

اگر در سایت Kwfinder اکانت بسازید می توانید در هر روز ۵ کلمه ی کلیدی سرچ کنید و یه  شما اعداد و ارقام جالبی می دهد که بین ۰ تا ۱۰۰ سختی کلمه را به ما میگوید و اینکه حدوداً در یک ماه مثلاً فوریه چه مقدار سرچ شده می باشد.و یک سری اعداد دیگر راجع یه رقیبانتان که میتواند بسیار به شما کمک کند .

این سختی کلمات را هم که  در این قسمت پیدا کردیم ، به فایل اکسل که تهیه کرده بودیم اضافه می کنیم ؛ به این معنی که می نویسیم سختی هر کلمه ی کلیدی از نظر KwFinder  به چه میزان می باشد.و چه مقدار در ماه سرچ می شود.

در تصویر زیر کلمه کلیدی “بازاریابی” مورد بررسی قرار گرفته است:

ابزار kwfinder

معرفی ابزار Keyword planner گوگل

ابزار دیگر که احتمالا اسم آن را شنیده اید ، Keyword planner  که لازم می باشد.شما اکانت google ads  داشته باشید یعنی حداقل یک بار کمپین google ads  را پیاده سازی کرده باشید تا به این صفحه دسترسی پیدا کنید .

ولی چنانچه دسترسی دارید توصیه میکنیم حتما از این ابزار استفاده کنید. Keyword planner مثلا برای کلمه  کلیدی  “بازاریابی ” به ما میگوید ماهانه بین ۱۰ تا ۱۰۰ بار سرچ می شود و در یک بازه ی زمانی  مشخص اطلاعات را به ما داده و عدد دقیق هیچ وقت به ما نمی دهد اما همین هم میتواند بسیار مفید باشد . این ارقام را هم می توانیم داخل فایل اکسل خود وارد کنیم تا یک سری داده ی بسیار خوب داشته باشیم.

در سایت سئو متن بخوانید  تولید محتوای دیجیتال چیست و چه انواعی دارد

برای مثال در تصویر زیر عبارت بازاریابی مورد بررسی قرار گرفته است:

گوگل کیورد پلنر

درفایل اکسل بصورت مرتب سختی هر کلمه  کلیدی و مقدار سرچ آن ها را میدانیم و همین به ما دید خیلی خوبی می دهد  و کار ما برای آغاز این می باشد.که اول باید سراغ کلمات کلیدی آسان تر با میزان سرچ کمتر اما خیلی راحت تر از نظر سئو هستند، مرتب کنیم و بر روی آن ها تمرکز میکنیم.یادتان باشد که در فایل تحقیق کلمات کلیدی بخش سایت های رقیب را داشته باشیم دلیل این کار این بود که اول این حس را پیدا  می کنیم که رقیب های ما مثلا در سئو کدوم سایت ها هستند و هرکدام از سایت ها را که بیشتر میبینیم ، احتمالا جدی ترین رقیب ما هستند.

ابزار Keyword Explorer MOZ

اگر در این حوزه فعالیت می کنید احتمالا سایت moz را میشناسید این سایت که یک مرجع خوب سئو می باشد ابزارهای مفیدی در این زمینه برای تحلیل سایت دارد که ابزار تحقیق کلمات کلیدی را دارد.این ابزار امکان نگه داری لیست کلمات را در اکانت pro به شما می دهد. همچنین moz امکان استفاده آزمایشی از سرویس medium خود را به صورت رایگان قرار داده است.

برای مثال در این ابزار کلیدواژه “بازاریابی”  سرچ شده، سختی کلمه، میزان سرچ ماهانه(تخمینی) و… مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ابزار moz

در بخش suggestion نیز عبارت های مشابه کلیدواژه بازاریابی مورد بررسی قرار میگیرد.

معرفی ابزار Keywordtool

این سایت از جمله سایتهایی می باشد.که در چندین محیط کلمات کلیدی را برای شما پیدا می کند و خبر خوب این می باشد.که کلمات کلیدی فارسی را نیز در دیتابیس خود دارد. توصیه می کنیم از این ابزار قدرتمند در کامل کردن لیست کلمات خود استفاده کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  چگونه با لغو نصب (Uninstall) اپلیکیشن توسط کاربران مقابله کنیم؟

keyword tool.io

برای مثال در این ابزار کلمه کلیدی “گوگل” را بررسی کردیم و به نتایج زیر رسیدیم:

ابزار کیورد تولز

کاربران در گوگل چه میپرسند؟

نتایج بسیار جالب و نزدیک به Search Related گوگل هستند نکته قابل اهمیتی که وجود دارد بخش Questions می باشد.که میتوان دید کاربران در ارتباط با این کلمه کلیدی چه عبارتی را از گوگل میپرسند!

ابزار ktool

با این ابزار فوق العاده کاربردی میتوان سوالات کاربران را دید و در پست بلاگ خود از آن استفاده کرد.

ابزار Keywords Everywhere

 

درآخر ابزار Keywords Everywhere را بهتون معرفی میکنم که درواقع یک add-on برای مرورگرهای کروم و فایر فاکس می باشد و میتوانید در نتایج جستجو عبارت های مشابه را مشاهده کنید.

برای مثال در تصویر زیر کلمه کلیدی “فوتبال” سرچ شده و با این ابزار کلیدواژه های مرتبط با این کلیدواژه در سمت راست نتایج قابل مشاهده هستند.

دانلود افزونه برای مرورگر کروم

ابزار keyword everywhere

امیدوارم که این پست از تحقیق کلمه کلیدی براتون مفید باشه خوشحال میشم چنانچه ابزار یا راهکاری میشناسید در بخش دیدگاه با من به اشتراک بگذارید.این متن تحقیق کلمات کلیدی از پادکست دیجیتالینگ در کانال دیجیتال مارکتینگ گرفته شده که اقای محمد شکرانی زحمت تبدیل فایل صوتی به متن را داشته اند.

  • علیرضا ابراهیمیان

User Review


۴٫۶۷
(۳ votes)

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن