خوانایی متن چیست چگونه محتوای خوانا بنویسیم

چگونه متن‌های خوانا تالیف کنیم؟

52

خوانایی به معنی روان بودن نوشتار از نظر نگارشی املایی جنبه‌های بصری مربوط به رسم الخط فونت و چیدمان کلمات جملات و پاراگراف ها است. به عبارت دیگر وقتی که ما متنی می نویسیم که شرایط زیر را دارد، خوانایی ما اوکی است!

  •  غلط املایی ندارد
  •  نشانه ها و علائم نگارشی در آن رعایت شده 
  • از فاصله‌ها به درستی استفاده کنیم
  • ز فونت مناسب با اندازه استاندارد استفاده کنیم
  •  رنگ نوشتار مناسب و از نظر بصری استاندارد باشد
  •  تعداد کلمات در جمله حدود ۲۰ کلمه

اگر موارد بالا رعایت شود می‌توان گفت که متن ما خوانایی دارد. البته نکات دیگری هم هست مثلاً در یک متن خوانا باید معلوم باشد هر بخش از محتوا به چه موضوعی پرداخته است. یعنی کاربر بتواند با یک روخوانی کلی ساختار اصلی نوشتار را بفهمد.

اندازه پاراگراف ها در متن
اندازه پاراگراف ها در متن

نقش تگ‌های H در خوانایی متن

اگر بخواهیم اهمیت مطالب یک مقاله را مطرح کنیم، باید از تگ‌های H استفاده کنیم. یعنی نوشتار خود را با استفاده از تگ های H1 تا H6 نشانه گذاری کنیم.

مثلاً در همین مقاله  یعنی همین متنی که پیش رو دارید  عنوان مطلب یعنی خوانایی متن در سئو چیست  تگ اچ وان  به خود می گیرد.

در ادامه  باید ببینیم مقاله قرار است و چه مباحثی را مطرح کند. اصلی‌ترین  سر فصل ها و عناوین را با تگ H2 معلوم می کنیم  این  استفاده از تگ ها اهمیت زیادی دارد و سلسله مراتب باید در آنها رعایت شود.

برخی از کاربران تازه کار  فکر می کنند تگ های H صرفا کارِ کوچک و بزرگی اندازه ها را انجام میدهد. اخیرا در یکی از پروژه‌هایی که در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن داشتیم سایتی بود که تمامی مطالب وبلاگ را با تگ H3 نشانه‌گذاری کرده بودند! وقتی علت را جویا شدیم گفتند اندازه متن کوچک بود خواستیم بزرگتر شود.

تگ‌های h در خوانایی و نشانه‌گذاری

جالب است بدانید بالغ بر ۶۰۰ متن طولانی که کاملاً هم تالیفی هستند در این سایت وجود دارد.

نیازی به توضیح نیست که  این تصور یک اشتباه بسیار مبتدیانه است و  این شش درجه بندی، مهمترین و کم اهمیت ترین موضوعات و سرفصل های موجود در یک محتوای متنی را تعیین می‌کنند. البته ما در یک مقاله مجزا به بحث تگ ها که بسیار برای سئو مهم هستند می پردازیم.

در ادامه اگر بخواهیم بررسی‌های کاملترین در خصوص خوانایی متن داشته باشیم می‌توانیم به نکاتی مثل بولد کردن نوشته یا حالت ایتالیک که همان کج کردن متن است اشاره کنیم.

همچنین اگر به ویرایشگر متن در سایت وردپرسی خود دقت کرده باشید یک گزینه می بینید که مربوط به زمانی است که شما بخواهید مطلبی را نقل قول کنید.

مثلا می خواهید از زبان شخصی دیگر خاطره‌ای از زبان خودش درج کنید، در این شرایط شما این متن را با استفاده از تگ مربوطه نشانه‌گذاری می کنید. که معمولاً یک بک گراند مجزا و فونت متفاوت برای آن تعیین می شود.

تعداد جملات در پاراگراف
تعداد جملات در پاراگراف

نمونه آنچه گفتیم را متن زیر می بینید

این مقاله توسط برنامه تبدیل گفتار به نوشتار گوگل تهیه شده است.مطمئناً ایرادات فراوانی بر آن وارد است که بزودی نسبت به ویرایش آن اقدام خواهیم کرد.

بررسی خوانایی متن و تاثیر آن بر سر او به همین جا ختم نمی شود اما می توان گفت آنچه که لازم است شما کاربران عزیز درباره نوشتن متن های خوانا بدانید در همین چند پاراگراف به خوبی بیان شده است. شما با رعایت آنها می‌توانید در سئو حرکت های خوبی بزنید!.

برای اینکه متن های ما راحت خوانده شوند چه کار کنیم؟ چه متن هایی راحت تر توسط مخاطب خوانده می شود و منظور را بهتر به خواننده منتقل می کند.

 

خوانایی چه تاثیری در سئو دارد و اقداماتی که باید برای بهبود خوانایی در سئو انجام دهیم چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره خوانایی متن به شما کاربران عزیز سایت سئو متن ارائه کنم.

 

همانگونه که از عنوان خوانایی پیداست این ویژگی باعث ارتباط ساده تر و راحت تر مخاطبان بامتن می شود یعنی آنها می توانند راحت تر متن را بخوانند.

 

اصلا کاری به مباحث فنی سئو و برنامه نویسی و تابع قوانین گوگل و الگوریتم ها نداریم از شما کاربر عزیز به عنوان یک انسان با سواد متوسط دیپلم به بالا چند سوال می پرسم.

ویژگی‌های خوانایی متن

متنی که غلط املایی ندارد بهتر خوانده می شود یا متنی که پر از غلط املایی باشد.

مقاله‌ای که قسمت های مهم آن برجسته شده اند و از بقیه متن متمایز می شود برای شما خوشایند تر است یا مقالاتی که یک ریز نوشتند و پشت سر هم کلمات را قطار کرده‌اند.

 

آیا شما دوست دارید مقالاتی که می خوانید عنوان بندی داشته باشد مثلاً ک مقاله دو صفحه ای به بخشهای کوچک‌تری تقسیم شده و هر بخش به یک مبحث می پردازد و عنوان آن مبحث هم در بالای آن نوشته شده است آیا دوست دارید مقالاتی که می خوانید اینگونه باشد.

 

نظر شما چیست که بخشهای مهم مقاله با عناوین درشت تر نوشته شوند و زیر مجموعه های آن نیز با سرتیتر های کوچکتر ارز ایران فهرست شود. با شما بتوانید موضوع را به راحتی مرور کنید و حدس بزنید

 

به نظر شما اگر نقطه در پایان جملات نگذاریم کمی نظم و ترتیب جملات به هم میریزد شاید هم بیشتر از کمی؛ این طور نیست.

 

آیا جملات طولانی که نویسنده مدام می آورد و موضوع را پیچیده می‌کند برای شما خوشایند است یعنی دوست دارید که مثل داستان نویسان قرن نوزدهم در متن هایی که می بینید جملات بلند استفاده شود.

 

آیا دوست دارید پاراگراف های جمع و جور و نهایتاً سه چهار جمله ای تشکیل دهنده یک مقاله باشد یا انبوهی از واژه‌های متراکم.

 

اگر در مقالاتی که می‌خوانید علامت ها و نشانه ها به خوبی رعایت نشوند شما منظور نویسنده را به خوبی درک می کنید.

یک کاما! گاهی مفهوم یک جمله را کاملاً عوض می کند این طور نیست. ماجرای بخشش لازم نیست اعدامش کنید در زبان فارسی که یادتان هست! در آن ماجرا زندانی بیچاره را همین ویرگول کوچک و بحث خوانایی به باد فنا داد و بالای دار برد☺لطفاً لبخند بزنید😊

 

در ارتباط با بحث خوانایی همانگونه که در ابتدای مبحث اشاره کردم ما اصلا کاری با قوانین و مقررات گوگل مپ دستورالعمل ها هم که نداشته باشیم به خاطر مخاطبان باید به گونه ای بنویسیم که متن‌ما راحت خوانده شود.

 

  • چه کنیم که متن های ما خوانایی بالایی داشته باشد.
  • غلط املایی نداشته باشید.
  • نکات مهم متن را برجسته کرده و بولد کنید.
  • از علامت های نگارشی صحیح و کامل استفاده کنید.

 

سعی کنید جملات تان کمتر از ۲۰ کلمه داشته باشد نهایتا تا ۲۰ درصد از جملات تان اگر کمی هم بیشتر شد اشکالی ندارد. اما این حد و حدود را رعایت کنید. یعنی جملات کوتاه و البته بسیار خوب است که جملات کوتاه و بلند را در کنار هم میکس کنید. یعنی پشت سر هم چند جمله طولانی نیاورید.

 

این یک تجربه شخصی است که از و کمتر استفاده کنید تا مدام از چاله به چاه نیفتید مجبور نشوید توضیح بدهید تا جمله بندی های شما طولانی نشود.

 

از تگ های h2 و h3 و h4 به درستی استفاده کرده و همچنین از h5 و h6 برای مقالات طولانی تر استفاده کنید.

 

نظم و ساختار مطلب را رعایت کنید یعنی چارچوب مشخصی برای نوشتار تعیین کرده و همه چیز را منظم در بخش مربوط به خود بنویسید تیتراژهای جذاب انتخاب کرده این تیترها را بر اساس اولویت با تگ های اچ که در بالا به آن اشاره کردم نشانه‌گذاری کنید.

اگر تمایل داشته باشید می توانید مقالات آموزشی سایت یواست را از اینجا مطالعه کرده و اطلاعات ارزشمندی درباره سئو و خوانایی متن به دست بیاورید.

 

البته این مقالات به زبان انگلیسی نوشته شده است اما کافی است مرورگر خود را درحالت ترجمه قرار داده تا متن را به زبان فارسی مشاهده کنید.

ممکن است ایراداتی در ترجمه آن وجود داشته باشد اما قابل فهم است. از طرفی غنی بودن این منبع و دست اول بودن آن به زحماتی که برای درک معنی جملات می‌کشید می ارزد.

خوانایی متن برای ربات‌ها

بررسی متن برای ربات ها در واقع همان سئو محسوب می شود به عبارت دیگر ما وقتی می توانیم بگوییم محتوای مطلوبی تولید کرده‌ایم که سئو خوبی داشته باشد یعنی ربات ها بتوانند آن را آنگونه که هست بشناسند. مختصات آن را درک کنند و در نتایج موتورهای جستجوگر رتبه بندی کنند.

استفاده از تگ های اچ  بهینه سازی و خوانا شدن متن برای ربات های گوگل محسوب می شود.

 

اجزا تشکیل دهنده نوشتار

برای نوشتن محتوا از اجزای مختلفی بهره می گیریم. کوچکترین جز کلمات هستند. سپس جمله ها که در مقالات پیشین مهارت‌های تولید محتوا و سئو به این موضوع پرداختیم. از نوشتن کلمات و جمله‌ها نهایتا پاراگراف‌های یک نوشتار شکل،می‌گیرند. 

تعداد پاراگراف‌ها

تعداد پاراگراف ها در یک محتوا هرچه بیشتر باشد، یعنی کوتاه تر، مطمئناً خوانایی متن شما بالاتر می رود. مجموع جملات اگر دو خط و نیم باشد، مقدار مناسبی است.

هر مسئله یا  مبحث را در یک پاراگراف توضیح دهید

اگر محتوای شما نیاز به توضیحات بیشتر دارد به جای زیاد کردن جمله ها در یک پاراگراف، پاراگراف های بیشتری ایجاد کنید و فراموش نکنید که در هر بخش موضوع مجزایی بنویسید. این بهتر از آن است که با کلمات زیاد و جملات پیوسته صفحه نوشته شما سیاه شود.

 

از جملات متفاوت برای آغاز پاراگراف ها استفاده کنید که با هم متفاوت باشند. همچنین اگر شما چند کلید واژه مختلف دارید با یک نظم مشخص و در اساس اولویت هایی که دارید هر کدام از آنها را در پاراگراف های مربوطه استفاده کنید.

تصاویر را با پاراگراف هماهنگ کنید

اگر از تصاویر برای محتوای خود استفاده می‌کنید نباید چینش عکس‌ها موجب شکستگی پاراگراف شود. شما می توانید در وردپرس با چیدمان تصاویر، پاراگراف را با عکس هماهنگ کنید.

برای هر پاراگراف عنوان مخصوص خود را با استفاده از تگ های اچ نشانه‌گذاری کنید. این باعث می‌شود کاربر متن شما را با رغبت بیشتری دنبال کند.

 

اگر از صفحه ساز گوتنبرگ استفاده کنید می‌توانید از المان فهرست ‌ها و سرفصل ها استفاده کرده تا دسترسی سریع برای کاربر ایجاد کنید.

حالا مخاطب پیش از این که مطلب را بخواند عناوین را می‌بیند و هر پاراگرافی را که بخواهد انتخاب کرده و به آن قسمت از صفحه اسکرول می‌شود.

 

زبان فارسی عبارت ها و واژه هایی دارد که به صورت مرکب هستند یعنی تشکیل شده از دو واژه یا یک واژه و یک حرف دیگر این ها همان عبارت های چند بخشی هستند که در منابع آموزشی سئو و تولید محتوا سریعاً استفاده از آنها منع شده است.

کلمات سر هم و جدا و کنار هم!

یک اصل خیلی مهم و کلی هم وجود دارد و آن این است که ما نباید کلمات و حروف را به هم بچسبانیم یعنی

انسانهای . سایتهای . زنهای

این کلمات اشتباه نوشته شده اند یعنی ما نباید آنها را سر هم بنویسیم صحیح این کلمات اینگونه است.

انسان‌های . سایت‌های . زن‌های

رعایت نیم‌فاصله و تاثیر در خوانایی متن

البته در مواردی عبارت هایی مثل بیشتر که به عنوان یک کلمه مستقل شناخته می شوند سر هم نوشته میشوند.

اگر بخواهیم چند مثال دیگر که به عنوان کلمات مستقل در زبان و ادبیات فارسی شناخته می‌شوند مثال بزنیم می توانیم به عبارت (همچنین) یا (بهتر) اشاره کنیم این کلمات هم سر هم نوشته می‌شوند.

در سایر موارد ما نباید بخش ها را به هم بچسبانیم یعنی تر و ترین با نیم فاصله از کلمه قبل نوشته می شوند.

اندازه پاراگراف برای خوانایی بهتر

 

همانگونه که در ابتدای مطلب نیز به شما گفتم وقتی که این کار را انجام می‌دهیم یعنی کلمه ها را به هم نمی‌چسبانیم، نوشتار ما خوانایی بهتری پیدا می‌کند. البته فراموش نکنید که از فاصله کامل در بین بخش‌های عبارت استفاده نکنید و آنها را با نیم فاصله از هم جدا کنید.

نظر گوگل درباره فاصله و نیم‌فاصله عبارت‌های فارسی

چالشی که در این میان مطرح می‌شود این است که با توجه به نگارش غلط اکثریت کاربران فارسی زبان موتورهای جستجوگر و گوگل چه برخوردی با این مسئله دارند، یعنی آنها عبارت سایتهای را روی هم می پذیرند یا با نیم فاصله، سایت‌های. اگر نظری در این باره دارید مطرح کنید.

این مطلب با استفاده از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار گوگل تهیه شده است به خاطر ایرادات املایی و نگارشی از شما کاربر عزیز پوزش می طلبیم به زودی با تکمیل کادر فنی سایت نسبت به باز نویسی و ویراستاری آموزش ها و مقالات اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.