مقالات تولید محتوا

تولید محتوا چیست و چه انواعی دارد

بررسی انواع محتوا در ساختار‌های مختلف متنی، گرافیکی و ویدیویی

شما چطور فکر می کنید؟ از نظر شما تولید محتوا چیست ، محتوا دقیقا یعنی چه! آیا محتوا را آنگونه که هست می شناسید؟ همین ابتدای کار بعنوان یک معلم که سالهاست با واژه و متن و نوشتن سر و کار دارم به شما می گویم تقسیم بندی محتوا به محتوای سئو شده و غیر آن، یک دسته‌بندی کاملاً غلط است؛ چرا که سئو از محتوای جدا نیست.

نکته مهم دیگر لینکه پرداختن به مفاهیم و تعاریف، دست‌کم در بحث تولید و تالیف محتوا، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت محتوایی که تولید می‌کنید دارد. پس لطفاً مباحث تئوری را با دقت دنبال کنید و سعی کنید آن را درک کنید البته من هم با مثال های کاربردی سعی کنم به شما کمک کنم.

اول تکلیف محتوای سئو شده و غیر آن را معلوم کنیم

اساسا تولید محتوا اگر مطابق سئو نباشد، نمی‌توان آن را محتوا نامید. بنابراین در تعریف تولید محتوا باید بدانید ما یک نوع تولید محتوا بیشتر نداریم که آن هم محتوای تولید شده مبتنی بر اصول و قواعد سئو و خوانایی است؛ غیر ازاین باشد صرفا کنار هم قرار گرفتن واژه‌هاست.

محتوای سئو شده
محتوای سئو شده

تولید محتوا چیست

محتوا یعنی همه چیز! این جمله را به یاد داشته باشید تا در ادامه حرف های بیشتری در این رابطه با هم بررسی کنیم. یک تعریف آکادمیک از محتوا وجود دارد و آن اینکه :
هر چیزی که بتواند پیام احساس خبر یا حالتی را به دیگران منتقل کند، به گونه ای که برای آنها قابل فهم باشد محتوا نامیده می شود.

تعریف محتوا
تعریف محتوا

چند نمونه محتوا

 • رنگ لوگوی شما یک نوع محتواست.
 • تصویری که در بیوگرافی شبکه اجتماعی خود می گذارید نوعی محتواست.
 • سلام کردن و نحوه برخورد شما با کاربرانتان گونه‌ای از محتوا محسوب می‌شود.

پس از تولید محتوا صرفاً نوشتن متن هایی که برای بخش بلاگ سایت می‌نویسید نیست؛ محتوا بسیار گسترده تر از این حرفهاست.

تولید محتوا چیست؟
تعریف محتوا

تولید محتوا و ساختارهای مختلف محتوایی

محتوا متنی در وب به معنی متن هایی است که ما در سایت منتشر میکنیم یا شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم سایر متن هایی که ما در بخش های مختلف سایت یا شبکه های اجتماعی خود قرار می دهیم نیز محتوای ثابتی هستند که می بایست با دقت بیشتری آنها را تولید کنیم.

این یک تعریف جامع و البته کاربردی صرفاً برای محتوای موردنظر در وب است شاید برای ارائه تعاریف تخصصی ساعت ها روزها و ماه ها فرصت لازم باشد تا آنگونه که باید تعریف دقیق و صحیحی از یک موضوع ارائه شود.

تعریف محتوا
تعریف محتوا

اما آنچه که به شما گفتیم کاربردی و برای شما به عنوان کسی که کسب و کار در اختیار دارید ارتباط که با تولید محتوا دارید  به خاطر  توسعه برند یا دیجیتال مارکتینگ شما است کافی به نظر می‌رسد.

 1. محتوای متنی
 2. محتوای گرافیکی
 3. محتوای ویدیویی
 4. محتوای صوتی

محتوای متنی:

تولید محتوای متنی مهم ترین و پر استفاده ترین چگونه محتوایی است اگر ما بخواهیم محتوا های دیگری نظیر محتوای گرافیکی یا ویدیویی و صوتی تولید کنیم در ابتدا باید دست به دامان محتوای متنی شویم. در واقع آن چیزی که قرار است در یک فیلمنامه یا یک موسیقی و حتی پوستری گرافیکی اجرا شود باید نوشته شود و متن است که تشکیل دهنده اساس و پایه گونه های دیگر محتوایی است.

 

پس تولید محتوای متنی به نوعی مادر همه گونه های محتوایی به حساب می آید مانند دو که در ورزش به عنوان مادر همه ورزش ها از آن یاد می شود.

 

تولید محتوای متنی از جنبه های گوناگونی قابل بررسی است. ما از نظر مفهوم ماهیت موضوع ساختار کاربرد و جنبه های بسیار زیاد دیگر می توانیم انواع مختلف محتوای متنی را تعریف و شناسایی کنیم. در ادامه چند ساختار مختلف برای محتوای متنی فهرست می کنیم.

 • محتوای خبری
 • محتوای تحلیلی
 • محتوای توصیفی
 • محتوای آموزشی
 • محتوای بازنویسی
 • محتوای ترجمه‌ای
تولید محتوا چیست
تولید محتوا چیست

محتوای خبری

محتوای خبری یکی از انواع محتوای متنی محسوب می‌شود. متنی که برای خبر نوشته می‌شود چون برای اطلاع رسانی و اخبار مورد استفاده قرار می گیرد باید بدور از توصیفات و پچیدگی‌های ادبی مطرح شود تا مخاطب خبر را دقیقا آنگونه که هست درک کند. در محتوای خبری ساده بودن صحیح بودن خبر و سرعت در انتشار مهمترین مسئله محسوب می شود.

تولید محتوا یعنی چه
تولید محتوا یعنی چه

محتوای تحلیلی

همانگونه که از قوانین بخش پیداست محتوای تحلیلی برداشت ها و تجزیه تحلیل نویسنده و کارشناس از یک موضوع یا مبحث مشخص است. با توجه به تخصص و مهارت فرد این گونه از تولید محتوا اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند. در واقع ارزش محتوای تحلیلی وابسته به میزان دانش، تجربه توانمندیهای نویسنده آن محتوا است. پس مهمترین جنبه محتوای تحلیلی میزان دانش نویسنده آن است و نگرشی که دارد. ما می‌توانیم یک خبر را تحلیل کنیم و جوانب مختلف آن را بررسی کنیم تا نتیجه کار بشود شبیه مقاله‌های ستون مقالات روزنامه

اگر فکر می‌کنید مطالب را پیچیده مطرح می‌‌کنم در بخش نظرات به من تذکر دهید. ممنون از توجه شما… ادامه بحث تولید محتوا چیست!

محتوای توصیفی:

محتوای توصیفی همانگونه که از نام آن پیداست به توصیف پدیده ها و وقایع یا اشیا می پردازد این نوع از محتوا نویسی با آن چه که محتوای تحلیلی می دانیم بی شباهت نیست. با این تفاوت که محتوای توصیفی دارای استعاره‌های فراوان و تشبیه های هنرمندانه است متن های توصیفی را می‌توان نوعی متن ادبی یا دلنوشته به حساب آورد.

کیفیت محتوای توصیفی کیفیت این محتوا تا حدود زیادی به توانمندیهای نویسنده آن بستگی دارد هر قدر که نویسنده در توصیف و تشبیه موضوع هنرمندانه تر ظاهر شود، محتوای توصیفی بهتری به دست می آید.

اینگونه از محتوا را هنرمندان چیره دست به آثار هنری بدل می‌کنند مانند آنچه که سعدی در گلستان خلق کرده و یا نوشته های سید مهدی شجاعی در سال‌های اخیر

 

انواع تولید محتوا و تعریف آن
انواع تولید محتوا و تعریف آن

 

محتوای آموزشی

در بررسی محتوای آموزشی هم مشخص است که مانند مواردی که تاکنون گفتیم از نامگذاری آن قابل شناسایی است. البته ما قصد نداریم توضیح واضحات کرده باشیم.

همانطور که خودتان هم دارید می بینید نکات مهم و جنبه‌های بارز این گونه‌های محتوایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم در محتوای آموزشی تمام تلاش نگارنده بر آن است تا بتواند دانش، تخصص، طرز استفاده از یک نرم افزار، کالا و یا هر چیزی دیگر را به کاربران آموزش دهد.

در این گونه محتوایی پرداختن به جنبه های غیر ضروری و نکاتی که مخاطب را از بحث دور می کند قابل قبول نیست. کسی که محتوای آموزشی می‌نویسد باید سعی کند از مثال های قابل فهم استفاده کرده تا مخاطب منظور او را درست و راحت درک کند.

محتوای یونیک و غیرکپی
محتوای یونیک و غیرکپی

در همین رابطه انیشتین یک جمله جالب دارد که می گویند مثال یکی از راه های آموزش نیست تنها راه آموزش است. محتوای آموزشی یکی از نقاط ضعف و چالش‌های بزرگ وب پارسی است که متاسفانه به دلیل ورود افراد غیرمتخصص به این عرصه روز به روز وضعیت اسفناک تری پیدا می کند.

محتوای آموزشی

ما در یک مقاله به صورت اختصاصی به بحث شرایط آموزش و وضعیت محتواهای آموزشی در وب فارسی را بررسی کرده ایم.

محتوای بازنویسی

محتوای بازنویسی یا نگارش مجدد محتوا در واقع نوعی کپی کردن از محتوای دیگران است با این تفاوت که مترادف ها و کلمات هم معنی را جایگزین آن چه که نوشته شده است می کنند.

البته بازنویسی محتوا می تواند مفید هم باشد ولی در شرایطی که متنی نتواند منظور و مفهومی که مد نظر دارد را به کاربران درست و کامل منتقل کند در این شرایط ما با بازنویسی آن و استفاده صحیح است افعال کلمات و جمله بندی صحیح و به طور کلی با بازنویسی محتوا کاری می کنیم که آنچه که در مطلب قرار است به مخاطب منتقل شود به راحتی صورت پذیرد.

جسارت نویسنده و توانایی در تطبیق دادن جملات و درک صحیح از آنچه در محتوا نوشته شده توسط کسی که بازنویسی را انجام می‌دهد نقش تعیین‌کننده‌ای در نتیجه کار دارد.

به طور کلی اگر شما بتوانید کاری کنید که یک متن قابل فهم تر شود و درجه آن آسان تر باشد یک بازنویسی مفید و موفق انجام داده اید اما اگر قرار باشد فقط جای کلمات را با مترادف آنها عوض کنید یک نوع کپی غیر قابل تشخیص انجام داده اید؛ مسئله ای که به هیچ وجه پسندیده نیست.

محتوای ترجمه‌ای

محتوای ترجمه را ترجمه تحت اللفظی متن به حساب نیاورید در زبان های مختلف اصطلاحات ضرب المثل ها و قراردادها و باید و نباید های خواص آن زبان تعیین می‌کند که ترجمه آن چگونه باشد.

مثلا در زبان انگلیسی که از اصطلاحات زیادی استفاده می کنند اگر شما بخواهید ترجمه تحت (ال) لفظی! انجام دهید و یک نوشتار انگلیسی را به فارسی برگردانید مخاطب فارسی زبان شما چیزی از متن سر در نمی آورد.

تولید محتوای ترجمه‌ای یا انگلیسی
تولید محتوای ترجمه‌ای یا انگلیسی

مترجم یا کسی که محتوای تجربه تولید می‌کند باید اشراف کاملی به هر دو زبان داشته باشد خصوصاً زبانی که زبان اصلی محتوا محسوب می‌شود تا دقیقاً متوجه شود که متن دارد چه می گویند و در مرحله بعدی منظور را به فارسی بنویسد.

برای اینکه یک مثال در این رابطه بزنم توجه شما را به دوبله هایی که صدا و سیما در سالهای دور، روی فیلم های وسترن انجام می داد جلب می‌کنم!

یادم می آید که در دوبله یکی از این فیلم‌ها، هنرمندان توانمند این عرصه یعنی تولید محتوای ترجمه ای در قالب دوبله فیلم، یکی از جملات جان وین را اینگونه ترجمه کرده بودند لا اله الا الله شاید برای شما هم جالب باشد معمولا ما در زبان فارسی وقتی که از چیزی عصبانی می شویم و کسی حرص ما را در می آورد، لابلای حرف ها این عبارت را به کار می بریم (لااله الا الله) مطمئناً جان وین، در آن سکانس چیزی گفته بود که نشان می‌داد کلافه شده و مترجمان توانمند این فیلم آن را معادل سازی کردند تا یک فارسی زبان دقیقا ماجرا را بفهمد. خب این ظاهرا یک ترجمه اما تولید محتوایی کم نظیر و هنرمندانه است.

اینکه در ابتدای توضیح محتوای ترجمه به شما گفتم محتوای ترجمه جسارت و هنرمندی نویسنده آن را لازم دارد به همین خاطر بود چراکه ترجمه عبارتی به عبارت دیگر، بدون هیچ گونه ارتباط لغوی، جسارت می‌خواهد و این هنر به سرعت به دست نمی آید مگر با تجربه و شناخت دقیق محتوا و نیز اشراف کامل به ترجمه

اهمیت تولید محتوا

محتوا مهمترین پدیده قرن حاضر در دنیای وب است. اگر شما به دنبال سئو موفق هستید و می خواهید رتبه قابل قبولی در نتایج گوگل پیدا کنید راهی به جز تولید محتوا ندارید.

اصول محتوا نویسی
اصول محتوا نویسی
برچسب ها

seoman

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا