تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

تولید محتوای دیجیتال چیست و چه انواعی دارد

بیایید مفهوم تولید محتوای دیجیتال را بیاموزیم و یاد بگیریم که محتوای سایت چیست و چگونه آن را می‌نویسند. این تعریف مهم را به خاطر بسپارید که اساسا تولید محتوا هدف نیست بلکه یک فرآیند است که تا حدودی متفاوت از نویسندگی است. این کار قوانین خاص خود را دارد. نوشتن و انتشار محتوا وسیله‌ای است که ما را به هدفمان می‌رساند و باید تحت مدیریت چیزی به نام استراتژی پیش برود. بنابراین باید برای محتوانویسی استراتژی محتوایی داشته باشیم. هدف اصلی سیستم تولید محتوا جلب توجه و ارتباط برای مدیریت فروش است. این نوشتار در رابطه با همه ساختارهای محتوایی صدق می‌کند و در هر جا که محتوا مصرف می‌شود چه آنلاین و چه آفلاین کاربرد دارد.

Knowledge of digital content production:  نوع محتوایی که تولید می‌کنید تعیین کننده نحوه تولید آن است. محتوا را بر اساس واکنش انتظار دارید کاربر به مطلب شما داشته باشد بنویسید ساختار آن را هم بر همین اساس تعیین کنید. شاید این حرف در ابتدا برای شما کمی مبهم باشد اما کمی که جلوتر برویم حساب کار دستتان می آید. اگر محتوای دیجیتالی را بر اساس نتایج تعیین کنید ارزیابی و درک این که محتوا مفید و کاربردی بوده است یا خیر آسان‌تر است.

چه اولویت‌هایی در تولید محتوای دیجیتالی وجود دارد

 • هدف تولید محتوا
 • نقش هایی که برای تولید محتوا نیاز است
 • قالب‌های تولید محتوا
 • فهرست ها و برنامه ها
 • روش‌های حل مشکلاتی که هنگام تولید محتوا با آن ها مواجه می‌شوید.
 • نقش‌های مختلف محتوایی یا کارکرد انواع محتوا
تولید محتوا و چیستی آن
تولید محتوای دیجیتال و چیستی آن

از نظر نقش و وظیفه‌ای که محتوا بر عهده می‌گیرد، چهار نوع محتو وجود دارد. و ما نیز باید این روشها، انتشار و بطور کلی همه چیز را درباره تولید محتوای دیجیتال بیاموزیم.

 • محتوای بنیادین یا جامع
 • محتوای دروازه دار یا مشروط
 • محتوای وبلاگی یا روتین
 • محتوای ثابت یا مستندات

محتوای بنیادی: محتوایی است که تلاش می‌کند یک موضوع مشخص را به روشی مشخص پوشش دهد. هدف محتوای بنیادی خط دهی فکری به آدم‌ها است. این محتوا را تولید می‌کنید تا قدرت و اعتبار را با مخاطبان تان حفظ کنید.

محتوای دروازه دار: محتوایی است که با چیزی (مثل اطلاعات تماس) مبادله می‌شود. این نوع محتوا به منظور برقراری ارتباط با مخاطب تولید می‌شود.

محتوای وبلاگی: جریانی از محتوای تولید شده به طور منظم است. این محتوا ممکن است به صورت یکسری پست‌های وبلاگ، گزارش‌های خبری منظم، یا قسمت‌های منظم یک برنامه باشد. شما محتوای در حال تحول را به منظور ایجاد هوشیاری خود در میان مخاطبان مورد نظر تولید می‌کنید.

محتوای ثابت: محتوایی که معمولاً برای ارائه اطلاعات از سایت یا برند به صورت ثابت منتشر می‌شود مانند صفحه درباره ما، تماس با ما ، سرویس ها و نظایر آن. محتوا در این نقش همان طور که از نامش پیداست معمولاً تغییر نمی‌کند و تفاوتی که با محتوای دارد این است که بدون دریافت هیچ گونه اطلاعاتی از کاربر به او ارائه می‌شود. شاید بتوان محتوای ثابت را نوعی از اسناد یک سایت دانست.

اندازه و حجم محتوا باید چقدر باشد؟

مقدار تولید محتوای دیجیتال مورد نیاز از هر کمپانی به کمپانی دیگر و از هر صنعت به صنعت دیگر متفاوت است.

کوتاه ترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد این است که باید برای رسیدن به نتایج مطلوب حداقل محتوای مورد نیاز را تولید کرد. اما این پاسخ برای بسیاری از مردم رضایت بخش نیست.

محتوای بنیادی به منابع بیشتری نیاز دارد. منظور از منابع، زمان یا دانش است. اما شما برای تسلط به مشتریان خود به هر دو نیاز دارد.

محتوای گیت دار برای رسیدن به هدفش نیاز ندارد مثل محتوای بنیادی صریح و قاطع باشد.

به علت این که هدف محتوای گیت دار ایجاد ارتباط است. شما برای رسیدن به هدفتان به محتوایی نیاز دارد که صراحت و قاطعیت کمتری داشته باشد.

محتوای روتین یا وبلاگی به تولید منظم نیاز دارد. هدف این محتوا ایجاد آگاهی است. محتوای روتین را باید به طور منظم تولید و منتشر کرد. اگر کاربر به تولید منظم محتوای شما آگاه باشد دنبال تان می‌آید.

هدف تولید محتوا چیست

تولید محتوا کردن چیست
محتوا تولید کردن چه هدفی دارد

هدف بازاریابی محتوا ایجاد مخاطب و متقاعد کردن آن برای خرید است. اما هدف تولید محتوا بسیار محدودتر است.

هدف تولید محتوای دیجیتالی ایجاد ارتباط با مخاطب است. مخاطبان محتوای ما گروه زیادی از افراد هستند. اما اما علایق، مشکلات و امیدهای هر شخص را به طور جداگانه خطاب قرار می‌دهد.

درک این نکته اساسی در تاثیر محتوا تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند. اگر هدف محتوا ترغیب شخص برای انجام یک کار خاص است باید همان شخص خاص را مخاطب قرار دهد.

این تفاوت گفتن حرفی به یک شخص و یا حرف زدن با اوست. مخاطب شما توسط پرسونای بازاریابی تعیین می‌شود. این پرسوناها به عنوان بخشی از استراتژی محتوا گسترش پیدا می‌کنند.

تولید محتوای دیجیتالی: روش برقراری ارتباط با مخاطب تولید محتوای سرگرم کننده، آموزشی و خبری است یا ترکیبی از هر سه مورد. محتوای سرگرم کننده در سطح عاطفی با افراد ارتباط برقرار می‌کند. محتوای آموزشی در سطح عقلانی و محتوای خبری در سطح توجه.

محتوای سرگرم کننده یا فان

اگر هدف این است که با مخاطب ارتباط عاطفی برقرار کنید، باید در رابطه با مردم محتوا تولید کنید. محتوای عاطفی معمولا به شکل داستان تولید می‌شود. این نوع محتوا شامل زبان توصیفی حواس پنجگانه می‌شود. زیرا احساسات را از طریق حواس پنجگانه تجربه و ابراز می‌کنیم. اگر مطلبی را در رابطه با چیزی که شنیده اید، دیده اید، چشیده اید، لمس کرده و یا بوئیده اید، خواننده مطلب نیز احساسات را از طریق همین حواس پنجگانه حس می‌کند.

محتوای علمی و آموزشی

اگر هدف آموزش مخاطب است، باید محتوا را از طریق شرح فرآیندها و یا تحلیل داده ها توضیح دهید. این داده ها، شواهد و استدلال‌های ساختاری هستند که محتوای آموزشی را از نظریه متمایز می‌کند. یک نظریه بر پایه تجربه شخصی یا حرفه‌ای است. اما اگر هیچ اطلاعاتی برای اثبات این ادعا نداشته باشید یک محتوای آموزشی به حساب نمی‌آید. بلکه یک محتوای آموزشی در رابطه با شخص خودتان است. تفاوت بین یک محتوای آموزشی و محتوای عاطفی تفاوت بین عینیت در مقابل ذهنیت است.

محتوای مفید اجتماعی و سرگرمی

محتوای آموزنده به سه دلیل توجه خواننده را به خود جلب می‌کند: گردش، تازگی و انتشار. اخبار، نمونه یک محتوای خبری است. اخبار روزانه در رابطه با اتفاقاتی است که اخیرا رخ داده است (تازگی). و به سرعت منتشر می‌شود (انتشار). اگر بتوانید محتوایی در رابطه با مخاطب منتشر کنید، آن ها نیز با توجه کردن به مطلب تان به شما پاداش می‌دهند.

هر سه محتوا قادر هستند توجه مخاطب را جلب کنند. توجه منبعی محدود است، بنابراین محتوا باید وعده‌ای را به مخاطب داده و آن را ادا کند.

نقش ها و مسئولیت‌های تولید محتوا

نقش‌های اصلی در هر مرحله از تولید محتوا از ایده‌های پشت آن شکل می‌گیرد. سپس باید آن را به مخاطب ارائه داده و در نهایت مطمئن شوید که محتوای تولید شده صحیح است و منظورتان را به مخاطب رسانده است.

باید نقش‌های گروهی را مشخص کرد. تا هر کدام از اعضای تیم تولید محتوا بدانند که چه کاری را چه زمانی باید انجام دهند.

می‌توانید این وظایف را به نویسندگی، طراحی، تولید و ویرایش تقسیم بندی کنید.

نقش نویسندگی در تولید محتوا

شروع فرآیند تولید محتوای دیجیتال، نویسندگی است. همیشه شروع کار با نویسندگی است، چه محتوای شما ویدئو باشد، یا بلاگ و یا یک هنر خیابانی. نویسندگی، اهداف استراتژی محتوا را به تاکتیک هایی برای درگیر کردن مخاطب تبدیل می‌کند.

برای برخی از مردم به چند دلیل نویسندگی کار سختی است. اشتباه آن ها این است که هنگام نویسندگی بیش از حد وارد جزئیات می‌شوند. وسط جمله متوقف می‌شوند و دوباره جمله را از اول می‌نویسند. و یا این که ساعت ها به این فکر می‌کنند که چگونه افکارشان را در قالب یک جمله عالی روی کاغذ بیاورند.

نویسنده‌های حرفه‌ای این اشتباه را نمی‌کنند. آن ها کلمات را روی کاغذ می‌نویسند. سپس چندین بار آن را بازنویسی می‌کنند.

خیلی ها دوست دارند بنویسند و خودشان را با نویسنده‌های دیگر مقایسه می‌کنند. آن ها به عنوان یک مخاطب به نوشته‌های خود نگاه می‌کنند. اما اگر به عنوان یک نویسنده به نوشته‌های خود نگاه کنید انتظار ندارید کلماتی که روی کاغذ می‌آیند کامل و بدون نقص باشند. نوشته‌های شما باید بازنویسی شود. و حتی ممکن است قبل از انتشار به کمک ناشر، طراح و یا ویراستار نیاز داشته باشد.

نقش طراحی در تولید محتوای دیجیتالی

تولید محتوای دیجتالی : همه محتواها از بلاگ گرفته تا فیلم یا کتاب، فرآیند تولید را گذرانده اند. اگر محتوا آنلاین باشد توسط طراح UI یا UX ارائه می‌شود. اگر چاپی باشد توسط طراح گرافیک و اگر فیلم باشد توسط شخصی که آن را فیلمبرداری کرده و ثبت می‌کند.

طراحی خوب با وجود این که برای مخاطب نامحسوس است نقش بسیار مهمی دارد. کار طراحی UX با فیلمبرداری خیلی متفاوت است اما در واقع هر دو کارشان یکی است، یعنی روشی برای ارائه یک نظریه.

طراحی و تولید خوب با نظریه‌ای که نویسنده نوشته است شروع می‌شود. در مرحله بعد طراحان و تولیدکنندگان، نوشته‌های روی کاغذ را به شکل بصری ارائه می‌دهند.

نقش ویرایش در تولید محتوا و ویراستاری

ویراستاران نقش بسیار مهمی را در تولید محتوا ایفا می‌کنند. آن ها در یک نوشته چیزهایی مثل تلفظ، بیان و احساس را بررسی می‌کنند. و مهمتر از همه به دنبال درک این هستند که هدف نویسنده چیست و آیا به هدفش رسیده است یا خیر؟

ویراستار برای تولید فیلم یا صوت باید نسخه نهایی داستان را از روی فیلم خام و بر اساس متن نمایشنامه جمع‌آوری کند. نقش هر دو یکی است. هر دو نقش یک پل ارتباطی بین نویسنده و مخاطب را ایفا می‌کنند.

خیلی‌ها می‌گویند: من ویراستار در کامپیوترم نصب دارم پس نیازی به ویراستار ندارم. درست است که ابزارهای زیادی برای ویرایش متن وجود دارد، اما هیچکدام از این ابزارها متن را قابل فهم نمی‌کند.

شاید هیچوقت نتوانید متن خودتان را ویرایش کنید. زیرا مغزتان می‌داند که منظورتان از جمله‌ای که نوشته‌اید چیست. در واقع مغز باعث می‌شود بیشتر منظورتان را ببینید تا آن چیزی که نوشته اید. ویراستار تنها کسی است که کمک می‌کند این مشکل را حل کنید. در واقع اگر قرار است این محتوا برای انتشار در اینترنت نوشته شود طبیعتاً باید اصول سئو نیز در آن رعایت شود

البته در سال‌های گذشته خیلی راحت میشد محتواها را برای اینترنت سئوکرد. این کار با اضافه کردن برچسب‌های زیاد انجام می‌شد اما اگر امروزه این کار را انجام دهید، ممکن است گوگل شما را جریمه کند.

موتورهای جستجوگر دوست دارند افراد مطالب را تولید کنند یعنی از ذهن خودشان بنویسند. همچنین گوگل یا سایر موتورهای جستجوگر دوست ندارند از کلید واژه ها و برچسب ها استفاده بی رویه داشته باشید.

کلیدواژه ها در مقالات و مطالب شما

پس در این صورت باید از کلید واژه ها درست و به اندازه کافی استفاده کنید نه بیشتر و نه کمتر. اگر بخواهید کلید واژه را در جای درست به کار ببرید لازم است در عنوان مطلب تان از کلید واژه استفاده کنید.

همچنین در صد کلمه ابتدایی مطلب دو بار به کلید واژه اشاره کنید به نظر کافی می‌رسد. این کار به موتورهای جستجوگر کمک می‌کند بفهمند که مطلب شما در باره چیست.

برای انتخاب کلید واژه در هر محتوا باید به موضوع تان توجه کنید. منظور از موضوع، نوع محتوا است. اگر محتوای شما یک محتوای جامع است کلید واژه شما با زمانی که دارید برای وبلاگ محتوا می‌نویسید فرق دارد. تفاوت کلید واژه ها در کوتاهی و بلندی آن هاست.

تصور کنید برای زمانی که داریم یک مقاله جامع درباره لباس می‌نویسیم، پیراهن آبی می‌تواند یک کلید واژه مناسب باشد. اما اگر بخواهیم یک مطلب وبلاگی تولید کنیم لازم است که کلید واژه را کمی طولانی‌تر و دقیق‌تر بنویسیم. مثلاً پیراهن آبی مردانه برای فصل پاییز.

ابزارهای کاربردی سئو تمدن کردن محتوا

ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها محتوای خود را برای موتورهای جستجوگر بهینه کنید. یکی از این ابزارها که خیلی از سایت‌های ایرانی هم از آن استفاده می‌کنند افزونه یواست است که برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس جوملا و دروپال ارائه شده است.

این افزونه به شما کمک می‌کند که محتوای خود را برای موتورهای جستجوگر بهینه کنید. در واقع ربات‌های گوگل وقتی بخواهند متن شما را شناسایی کنند و بفهمند که درباره چه چیزی نوشته اید آن را می‌خوانند. ما باید کاری کنیم که ربات ها درست مطلب را بخوانند. یعنی از متن مان همان چیزی که نوشته ایم برداشت شود.

اگر نکات سئو را رعایت نکنیم و کلید واژه ها را درست استفاده نکنیم مثل گاو نه من شیرده می‌شود! که کار را انجام داده اما در آخر سر همه چیز را خراب میکند.

تولید محتوا دیجیتال در ساختار فیلم و صوت

شاید نیاز به توضیح نباشد که تولید محتوای ویدیویی همچنین تولید محتوای صوتی می‌تواند تاثیرگذاری بسیار بیشتری داشته باشد صدا‌های جذاب و تصاویر تاثیر گذار می‌تواند کاربر را بیشتر با محتوا درگیر کند کاری که به هیچ وجه از عهده محتوای نوشتاری برنمی‌آید.

یکی از ایراداتی که تولید محتوای ویدیویی و صوتی دارد این است که نیاز به هزینه زیادی برای تولید این نوع محتوا داریم. این مسئله از عهده بسیاری از کسب و کارها بر نمی‌آید.

شاید فکر کنید می‌توانید از گوشی تلفن همراه تان به عنوان دوربین و میکروفون استفاده کنید.  اما برای کارهای حرفه‌ای مطمئناً این کار منطقی به نظر نمی‌رسد زیرا به هیچ وجه کار دوربین حرفه‌ای و استودیو صدابرداری را نمی‌کند و در نتیجه محتوای نهایی شبیه به کارهای حرفه‌ای از آب در نمی‌آید.

برای تولید محتوای ویدیویی و صوتی به جز محتوای متنی نیاز به زمان زیادی دارید تا بتوانید آن را تولید کنید.

اگر قصد دارید محتوای ویدیویی یعنی کلیپ یا تیزر تولید کنید ،می توانید از افراد متخصص که ایده‌های جذابی دارند استفاده کنید تا محتوای شما را جذاب‌تر کرده و باعث شود مخاطبان بیشتری جذب شما شوند.

آیا فکر می‌کنید که کسب و کارتان می‌تواند از راه‌های مختلفی محصولات و خدمات شما را بفروشد؟ حالا اگر می‌دانید با تولید محتوای ویدیویی یا صوتی می‌توانید محصولات و بازارهای جدید برای خودتان ایجاد کنید، حتما این کار را بکنید.

یک سرمایه گذار پیدا کرده و محتوا را به صورت ویدیویی و صوتی را در دستور کار خود قرار دهید این سرمایه‌گذاری می‌تواند برای شما سودآور باشد.

تولید محتوا برای اپلیکیشن و برنامه ها

نرم افزار‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند به عنوان رسانه‌های موثر توصیف می‌شوند. منظور این است که کاربران اوقات زیادی را با این رسانه ها و یا مجلات و نشریات سر می‌کنند. محتوایی که در مجلات و جراید تولید و منتشر می‌شود معمولاً محتواهای معتبری است.

خوب است بدانید بسیاری از سایت ها و شرکت‌های تبلیغاتی از آرشیو همین برنامه ها به عنوان منبع تولید محتوای دیجیتال استفاده می‌کنند. به هر صورت استخدام ویراستار و نویسنده و طراح و کارمندان اداری چیز کمی نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد. محتوای نشریات معمولاً حساب شده و علمی است.

برنامه تولید محتوا

تولید محتوا دیجتال , تولید محتوای دیجیتالی:

برنامه تولید محتوا با استراتژی محتوا فرق دارد. اجازه بدهید اول تعریف هرکدام را برایتان بگویم.

برنامه‌ریزی برای تولید محتوا یعنی اینکه ما چه چیزهایی منتشر کنیم. یعنی موضوع مطالب ما چه باشد اما استراتژی محتوا به تعیین تکلیف محتوا بدون در نظر گرفتن موضوع آن می‌پردازد، که در جای خود به تفصیل درباره آن صحبت خواهیم کرد.

پس شما باید برای تولید محتوای دیجیتال برنامه ریزی بکنید یعنی بدانید که چه موضوعاتی باید بنویسید. برنامه ریزی تولید محتوا به نیاز‌های کاربران توجه دارد. تعیین می‌کند که کاربران چه چیزهایی نیاز دارند و درباره همه آنها محتوا تولید می‌کند.

در واقع به تولید محتواهایی نیاز داریم تا به واسطه آن محصولمان را به مشتری بفروشیم. پس قرار است ما در یک نقشه جامع و دقیق مشخص کنیم مخاطبانمان به چه چیزهایی نیاز دارند و با پرداختن به آنها در راستای رفع نیازشان اقدام کنیم.

شما در برنامه ریزی برای تولید محتوای دیجیتال به این سه مطلب اساسی توجه میکنید:

 • آگاهی
 • توجه دادن
 • تبدیل

آگاهی یعنی مخاطب از خدمات کالاهای شما اطلاع پیدا کند

توجه یعنی کالاها و محصولات شما بتواند توجه او را جلب کند

تبدیل هم یعنی او را از یک مخاطب یا یک بیننده به خریدار تبدیل کند

 مهمترین بخش هر محتوای متنی کدام بخش است

مسئله بسیار مهمی که همواره در تولید محتوا باید به آن توجه داشته باشید این است که هنر نوشتن تیتر یا عنوان نویسی محتوا و اهمیت فوق العاده زیادی دارد مخاطب شما با دیدن تیتر مقاله یا مطلبی که به مخاطبان خود ارائه می‌کنید در کسری از ثانیه تصمیم می گیرد که آیا این مطلب شما را ادامه دهد یا نه پس در هر محتوای به تیتر های قدرتمند درست است که تیتر کند یک جمله است اما تاثیری که دارد چند برابر سایر بخش هاست در واقع این یک تیتر با چندین صفحه و شاید تمام محتوا برابری می‌کند باید بتواند کاربر را جذب کند شما را از دست می دهید مقاله جامع درباره تیتر و مهارت‌های عنوان نویسی نوشته ایم حتماً آن را بخوانید.

تعیین پرسونا و نیازهای مخاطب

در فرآیند تولید محتوا شما به پرسونای مخاطبان توجه کنید. این یعنی دقت کنید آنها چه مشکلاتی دارند و چطور شما می‌توانید با محتوا مشکلات آن ها را حل کنید.

به عنوان مثال اگر شما یک مرکز آموزشی مهارت‌های توسعه وب هستید، می‌توانید به مشکلاتی که صاحبان سایت ها در هنگام فروش به مشتریان خود با آن مواجه هستند بپردازید. باید بدانید که چطور راه حلی برای جلب اعتماد آنها پیدا کنید.

آنچه که در این کار یعنی برنامه تولید محتوا اهمیت دارد این است که همه چیز باید مطابق با سفر مشتری حرکت کند. از مرحله آگاهی تا مرحله تبدیل به مشتری شدن.

هیچ قانون مشخصی درباره این که چه تعداد محتوا نیاز دارید وجود ندارد. اینکه شما چند مقاله باید بنویسید یا چند طرح باید طراحی کنید به این بستگی دارد که چطور بتوانید آنها را تولید کنید. در واقع کیفیت محتوا ها تعیین می‌کند که تا کجا باید به محتوا نویسی ادامه دهید.

اگر محتوای شما خوب باشد کار ده محتوا را می‌کند. همانطور که گفته شد همه چیز باید بر اساس سیر و سفر مشتری از مرحله آگاهی تا تبدیل به مشتری شدن حرکت کند.

اجازه بدهید یک مدل را به شما ارائه کنم: اگر قرار است ما برای آگاه کردن مشتریانمان و همچنین برای توجه آنان و نهایتاً برای تبدیل آنها به مشتری تعدادی محتوا تولید کنیم، شاید بد نباشد این طور در نظر بگیریم که چهار محتوا برای مرحله آگاهی مخاطبان، سه محتوا برای مرحله توجه مخاطبان به محصولات و خدمات ما و دو محتوا برای مرحله تبدیل به نظر کافی می‌رسد.

یعنی اگر یک محصول جدید به فروشگاه خود اضافه کرده اید چهارمحتوا برای این که توجه کاربران را جلب کنید بنویسید. سه محتوا برای اینکه تلاش کنید توجه مشتری به آن جلب شود و دو محتوا هم برای اینکه آنها کالای شما را بخرند.

برنامه ریزی برای تولید محتوای دیجیتال

اگر شما یک برنامه مشخص برای تولید محتوا داشته باشید، تکلیفتان معلوم است. یعنی می‌دانید چه زمانی محتوای بیشتری تولید کنید چه زمانی کمتر. مثلا اگر شما برگزار کننده تورهای مسافرتی هستید، می‌دانید که در زمان نوروز می‌توانید مشتریان بیشتری داشته باشد. بنابراین محتوای بیشتری تولید می‌کنید.

برنامه ریزی هیچ زمانی برای شما ضرر ندارد. این کار هم به نفع شماست و هم مشتریان شما. چرا که مشتری می‌داند چه زمانی شما محتواهای جدید و به روز تولید می‌کنید.

به علاوه کارمندان شما هم تکلیف شان را می‌دانند. اگر شما برنامه ریزی دقیقی برای انتشار محتوا نداشته باشید، کاربر شما را گم می‌کند. این یک اصطلاح برنامه سازی در تلویزیون است که وقتی تایم پخش برنامه عقب و جلو می‌شود می‌گویند مخاطب برنامه را گم کرده است. نباید بگذارید مخاطبان تان شما را گم کنند.

بنابراین اگر قرار است هفته‌ای چند محتوا تولید کنید آنها را در روز مشخص و ساعت مشخصی منتشر کنید.

این مسئله از نظر جثه و هم به نفع شماست چرا که ربات‌های گوگل می‌داند شما دقیقا چه زمانی محتوا تولید میکنید و پس از مدتی دقیقاً همان مواقع به شما سر می‌زنند و شما را ایندکس می‌کنند.

در برنامه ریزی و زمان بندی برای انتشار محتوای دیجیتالی به مسائلی همچون ویرایش محتوا یا طراحی برای تصاویر و سایر مسائل توجه کنید. اگر محتوای شما از نظر مفهوم سنگین است، شاید لازم باشد با فاصله زمانی بیشتری آن را منتشر کنید.

ایجاد جریان کاری یا تقویم تولید محتوا

یکی از کارهایی که برای ایجاد سیستم تولید محتوای کارآمد به آن نیاز دارید، اتوماسیون سازی تولید محتواست. در واقع شما می‌خواهید سیستمی درست کنید که هیچ گاه حتی یک جمله کوچک و یک عبارت کوتاه هم از دستتان مفت در نرود و از همه چیز استفاده کنید.

در چنین شرایطی شما می‌توانید یک فولدر درست کنید و در آن بخش‌های مختلف ایجاد کنید یک بخش برای عنوان ها و یک بخش برای مثال ها. یک بخش برای جملات کوتاه، یک بخش برای موضوعات و همینطور هر بخشی که نیاز دارید.

همچنین شما می‌توانید با توجه به موضوعاتی که در کارتان وجود دارد فولدر‌های مختلف درست کنید و هر زمان چیزی به ذهن تان رسید در آن ثبت کنید. البته شما می‌توانید با توجه به موضوع کارتان مطالب را به موضوعات مختلف تقسیم کنید و درباره موضوعات هر چیزی به ذهنتان رسید ثبت کنید.

یکی از برنامه‌هایی که در گردش کار تولید محتوای دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا پروژه‌های خود را درست و دقیق کنترل کنید ترلو است. ترلو بیشتر برای نظارت پروژه گروهی استفاده می‌شود. اما وقتی که شما بخواهید خودتان کارتان را مدیریت کنید با برنامه‌های مختلف می‌توانید این کار را انجام دهید. امیدوارم متوجه شده باشید که ایجاد یک سیستم برای کنترل تولید محتوا چطور است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.