محتوای گرافیکی

تبلیغات دیجیتال در ماه رمضان سال ۹۹

ماه رمضان در کشورهای مختلفی مقدس شمرده می‎شود و زمانی می باشد.که مسلمانان به عبادت، شکرگزاری، استراحت و کنار خانواده بودن می گذارنند. ماه رمضان از دیدگاه صاحبان کسب وکارها و مارکترها متفاوت تر دیده می شود. ماه رمضان در کشورهای MENA (خاورمیانه و آفریقای شمالی) و قاره آسیا به عنوان بزرگ ترین فرصت تبلیغاتی در طی سال یاد می شود. از آن جایی که کشور ما نیز در منطقه خاورمیانه قرار دارد و یک کشور اسلامی است، این ماه از اهمیت بالایی برای کسب وکارها و برندها برخوردار است. رمضان امسال که از ۶ اردیبهشت آغاز می شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا، لغو مراسم اجتماعی-مذهبی، خانه نشین شدن بخشی از مردم، دورکاری، لغو شدن مهمانی های دورهمی افطار، لغو شدن سفرهای تفریحی در تعطیلات عید فطر و … بسیار متفاوت تر از رمضان های سال قبل است. یعنی، امسال مردم بیش از سال های قبل در فضای آنلاین حضور دارند و به دلیل کمتر بیرون رفتن، خریدهای اینترنتی نیز افزایش یافته است.

در سایت سئو متن بخوانید  اینفوگرافیک ۱۶ راهکار برای استفاده مؤثر از لینکدین

در این مطلب، تاثیرات ماه رمضان بر فضای آنلاین، کسب وکارهای آنلاین، رفتار کاربران در فضای شبکه های اجتماعی و موبایل را بررسی می کنیم. ۴ گام پیشنهادی گوگل برای کمپین های رمضان را در قالب یک اینفوگرافیک ارائه می دهیم و در نهایت، نکات تکمیلی درباره تبلیغات دیجیتال در ماه رمضان را توضیح می دهیم.

 

تغییر رفتار کاربران آنلاین در ماه رمضان

بررسی رفتار کاربران آنلاین در ماه رمضان در سال های گذشته ثابت کرده می باشد.مردم در ماه رمضان زمان بیشتری را در فضای آنلاین سپری می کنند. به عنوان مثال، استفاده از شبکه اجتماعی فیسبوک ۵%، متوسط زمان مشاهده ویدئو در یوتیوب ۱۱% و تعداد کامنت ها ۵۷% افزایش یافته است. علت این رخداد، تغییر برخی شرایط در این ماه مقدس است. روزه داری و عبادت های این ماه در کشورهای مسلمان باعث می شود تا ساعت خواب و بیداری مردم تغییر کند، ساعات کاری ادارات کاهش پیدا کند؛ بنابراین بدیهی می باشد.که مردم فرصت بیشتری برای حضور در فضای آنلاین دارند. ThinkwithGoogle گزارش می دهد که ۴۱% از مردم امارات در این ماه بیشتر خرج می کنند و توئیتر گزارش می دهد که در طول رمضان، ۸۳% از مصرف کنندگان مایل به استفاده از برندها و محصولات جدید هستند. نمودار زیر که توسط Criteo ارائه شده، تغییرات میزان ترافیک و خرید را قبل، در حین و بعد از ماه رمضان را نشان می دهد. این نمودار، اهمیت کمپین های تبلیغات دیجیتال را به وضوح برای کسب وکارها به خصوص خرده فروشان نشان می دهد.

در سایت سئو متن بخوانید  اینفوگرافیک جوانان و ویدئومارکتینگ

تغییرات میزان ترافیک و فروش قبل، در حین و بعد از ماه رمضات

 

تاثیرات ماه رمضان بر رفتار کاربران در شبکه های اجتماعی

تاثیر ماه رمضان بر رفتار کاربران شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی را می توان جزء اولین کانال هایی دانست که به شدت تحت تاثیر رمضان قرار می گیرد و رفتار کاربران آنها در ماه رمضان تغییر محسوسی می کند. همین موضوع، فرصت بسیار خوبی را در اختیار برندها قرار می دهد تا حداکثر استفاده را از بازاریابی در شبکه های اجتماعی داشته باشند و با یک استراتژی درست با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و حتی با تولید محتواهای خلاقانه و مرتبط با ماه رمضان، مخاطبان جدیدی جذب کنند. آمار و دیدگاه های زیر به شما کمک می کند تا اهمیت و تاثیر ماه رمضان بر شبکه های اجتماعی را درک کنید. همه این آمار و ارقام اهمیت حضور در شبکه های اجتماعی و تنظیم استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی را پررنگ تر می کند.

 • عادت های خرج کردن (Spending Habits): مردم در این ماه بیشتر خرج می کنند. خرید مردم در بازه زمانی ۱۲ تا ۵ بامداد در ماه رمضان ۲۰% بیشتر می شود؛ چرا که کاربران در این فاصله فعال تر هستند.
 • آماده سازی خرید (Shopping Operation): بر اساس گزارش فیسبوک و مطالعه ای که در کشور امارات انجام شده، ۴۷% از کاربرانی که در این تحقیق شرکت کرده اند، برنامه ریزی و آماده سازی برای خریدهای خود را از ماه قبل آغاز می کنند.
 • عادت های جستجو (Searching Habits): مطابق گزارش گوگل، میزان سرچ کاربران در ماه رمضان نیز ۲ برابر می شود؛ جستجوهایی نظیر دستور غذا، ادکلن، لباس، پیشنهادهای ویژه رمضان، اتومبیل، محتواهای مذهبی و دعاها و مواد غذایی.
 • جستجوی موبایلی (Mobile Search): حدود ۶۰% از سرچ ها در گوگل در ماه رمضان از طریق موبایل صورت گرفته می باشد.که نسبت به سایر ماه ها، ۵% بیشتر است. بنابراین، اهمیت موبایل فرندلی بودن وبسایت خود را نادیده نگیرید و بهینه سازی لازم را انجام دهید.
 • استفاده از شبکه های اجتماعی (Social Media Usage): هیچ شکی نیست که شبکه های اجتماعی در ماه مضان، نقش بسیار مهمی را در زندگی مردم ایفا می کند. توئیر گزارش داده که تعداد توئیت ها در ماه رمضان، ۱۸% افزایش داشته و همچنین، مشاهده محتواهای ویدئویی در توئیتر، ۱۷% بیشتر شده است.
در سایت سئو متن بخوانید  مهارت کار با قالب بی تم

برای اینکه بتوانید از بستر شبکه های اجتماعی به منظور ارتقا کسب وکارتان در ماه رمضان، حداکثر استفاده را داشته باشید، باید موارد زیر را اجرا کنید:

 1. زودتر برنامه ریزی کنید و تقویم محتوایی شبکه های اجتماعی خود را برای ماه رمضان آماده کنید.
 2. در رسانه ای حضور، فعالیت و بازاریابی داشته باشید که مخاطبان شما حضور و فعالیت دارند.
 3. محتواهای جذاب و متناسب با ماه رمضان تولید کنید.
 4. نتایج فعالیت های خود را به صورت دقیق رصد، آنالیز و بهینه سازی کنید.

 

تبلیغ در فضای محبوب ترین اپلیکیشن های موبایل در تپسل

تپسل، به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی کسب وکار خود در فرمت های مختلف تبلیغاتی (ویدئویی، بنری، همسان، ریتارگتینگ) را در محبوب ترین اپلیکیشن ها و بازی های موبایلی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با تبلیغات سایت آشنا شوم

تاثیرات ماه رمضان بر رفتار کاربران موبایلی 

تاثیر ماه رمضان بر کاربران موبایلی

در پستی که سال قبل در کالج سایت منتشر کردیم، به اهمیت موبایل و تبلیغات موبایلی در ماه رمضان اشاره کردیم؛ به گونه ای که برخی رمضان را ماه تبلیغات موبایلی می نامند. چه بسا به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط قرنطینه و دورکاری، این موضوع از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است؛ چرا که افراد زمان بیشتر را در موبایل ها و اپلیکیشن های موبایل صرف می کنند. مطابق گزارش فیسبوک، مقدار کانورژن ریت موبایل در بازه زمانی رمضان نسبت به زمان های دیگر، ۴٫۸ برابر است. پیشنهاد ما به شما این می باشد.که در ماه رمضان، سهم بیشتری از بودجه تبلیغاتی خود را به تبلیغات موبایلی اختصاص دهید.

در سایت سئو متن بخوانید  اسلایدهای آموزشی ویدئو مارکتینگ

تبلیغات موبایلی در ماه رمضان به یک استراتژی قوی نیاز دارد. مارکترها باید از تجربیات رمضان سال های قبل استفاده کنند، رفتار کاربران قبل، در حین و بعد از ماه رمضان را بررسی کنند تا بتوانند کمپین های تبلیغاتی موفق تری را تجربه کنند. همچنین، کمپین های تبلیغات موبایلی خود را در زمان های اوج ترافیک اجرا کنند. تبلیغات درون برنامه (in-app ads) یکی از موفق ترین استراتژی ها برای ماه رمضان است. با توجه به حضور و تعامل بیشتر کاربران درون اپلیکیشن های بازی و سایر اپلیکیشن های کاربردی، این شیوه تبلیغاتی می تواند دسترسی به حجم زیادی از کاربران را برای کسب وکارها فراهم کند.

نمودار زیر که توسط ادجاست ارائه شده، میزان هزینه صرف شده در اپلیکیشن ها توسط کاربران موبایلی در بازه زمانی رمضان را نشان می دهد. این نمودار مطابق مطالعه روی ۱۳ هزار اپلیکیشن در کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ترکیه، اندونزی، مالزی و سنگاپور بدست آمده و مربوط به رمضان سال ۲۰۱۹ است. همان طور که در نمودار مشخص است، میزان بودجه صرف شده در اپلیکیشن های E-Commerce در رمضان به شدت افزایش یافته است. این شرایط امسال نیز برقرار می باشد.و با وجود شرایط کرونا و قرنطینه، رشد بیشتری خواهد داشت.

تاثیر ماه رمضان بر اپلیکیشن های موبایل

 

شبکه تبلیغات Adcolony نیز در مطالعه ای که در کشورهای حوزه MENA و مصر انجام داد، به نتایج زیر دست یافت:

نتایج مطالعه Adcolony: 

 • صرف زمان بیشتر در تلفن های هوشمند: ۶۲% از پاسخ دهندگان اعلام کردند که زمان بیشتری را در ماه رمضان در تلفن های هوشمند خود سپری می کنند.
 • محبوبیت بازی های موبایلی در ماه رمضان: ۵۶% از پاسخ دهندگان اعلام کردند که زمان بیشتری را در ماه رمضان برای بازی های موبایلی صرف می کنند.
 • قدرت تبلیغات: ۶۰% از پاسخ دهندگان اعلام کردند که از طریق تبلیغات موبایلی خرید انجام داده اند.
 • استفاده از موبایل در طول روزه داری: ۶۳% از پاسخ دهندگان اعلام کردند که از موبایل خود در طول روز بیشتر از بعد از افطار یا هنگان سحر استفاده می کنند.
 • محبوبیت خرید آنلاین و خرید درون اپ: ۸۲% از خریداران در ماه رمضان از تلفن های هوشمند خود برای خرید آنلاین استفاده می کنند و ۵۱% از آنها خرید درون برنامه ای را ترجیح می دهند.
 • نقش تبلیغات مرتبط در خرید آنلاین: ۶۷% از پاسخ دهندگان می گویند که چنانچه محصولات و خدماتی که از طریق تبلیغات درون اپ به آنها نمایش داده می شود، مرتبط باشد، خرید می کنند.
در سایت سئو متن بخوانید  ویژگی های برتر اندروید اوریو (Android Oreo)

بنابراین، از تبلیغات درون اپ غافل نشوید. به خصوص تبلیغات ویدئویی درون اپ با استقبال خوبی مواجه خواهد شد. البته دقت داشته باشید که پیام واضح و نام برندتان در همان چندثانیه اول ویدئو باشد و به اندازه کافی جذاب باشد تا کاربر را به مشاهده ادامه ویدئو دعوت کند. نکته دیگری که در بازه های زمانی پرترافیک مانند عید نوروز، رمضان، یلدا و سایر مناسبت ها یمهم وجود دارد این می باشد.که رقابت تبلیغ دهندگان نیز بیشتر می شود، بنابراین مقدار بودجه و بید شما هم باید بیشتر از زمان های دیگر باشد تا به اندازه کافی بتوانید نمایش تبلیغ بدست آورید و دیده شوید.

شبکه تبلیغات موبایلی تپسل می تواند به شما در اجرای کمپین های تبلیغات درون برنامه ای کمک کند و تبلیغات شما را در فرمت های تبلیغاتی مختلف (بنری، ویدئویی، همسان و …) درون پرمخاطب ترین اپلیکیشن های ایرانی نمایش دهد. کافی می باشد.از فرصت ویژه ماه رمضان استفاده کنید، وارد پنل سایت شوید و کمپین تبلیغاتی خود را با محتواهای تبلیغاتی متناسب با این ماه اجرا کنید، نتایج را در پنل مشاهده کنید و مطابق تحلیل ها، کمپین خود را با کمک کارشناسان سایت بهینه سازی کنید.

 

تجربه شبکه تبلیغات سایت و مدیااد در ماه رمضان

همان طور که توضیح داده شد، رفتار کاربران در ماه رمضان به دلیل روزه داری، تغییر ساعات صرف غذا، تغییر ساعات خواب و انجام عبادت های مخصوص این ماه تغییر می کند. اینفوگرافیک زیر مطابق بانک داده سایت و مدیااد بدست آمده می باشد.و میزان کلیک روی تبلیغات آنلاین در ساعات مختلف شبانه روز را در بازه زمانی ۱۰ روز قبل از ماه رمضان و ۱۰ روز اول ماه رمضان سال ۹۹ نشان می دهد. نمودار اول، کلیک روی تبلیغات در فضای اپلیکیشن ها در این دو بازه زمانی را مقایسه می کندو نمودار دوم، کلیک روی تبلیغات در فضای وبسایت ها در این دو بازه زمانی را مقایسه می کند. به بازه زمانی “سحر” و “افطار” دقت کنید.

در سایت سئو متن بخوانید  آشنایی با Trackerها و روش انتخاب شمارنده مناسب

تفاوت رفتار تبلیغاتی کاربران در ماه رمضان

 

 

۴ گام ساده برای کمپین های تبلیغاتی رمضان

آمار و ارقام گفته شده در بخش های قبل، یادآور چه نکاتی برای صاحبان کسب وکارها و مارکترها است؟ رمضان، یک فرصت طلایی برای بسیاری از برندها محسوب می شود تا با یک استراتژی درست، کسب وکارشان را رونق ببخشند. برنامه ریزی برای کمپین های تبلیغاتی ماه رمضان باید از ماه ها قبل بررسی و آغاز شود، مخاطبان هدف شناسایی شوند، محتواهای خلاقانه متناسب با این ماه خلق شوند و استراتژی دیجیتال مارکتینگ درستی تنظیم شود.

به طور کلی، قیف بازاریابی کمپین های رمضان باید زودتر آغاز شوند؛ فاز اول که مربوط به افزایش آگاهی از برند و توجه می باشد.باید حداقل ۴ هفته قبل از آغاز رمضان آغاز شود، فاز دوم باید در هفته اول رمضان که رفتار کاربران تغییر کرده می باشد.انجام شود و فاز نهایی که مربوط به ریتارگتینگ است، باید هفته آخر و نزدیک عید فطر انجام شود. در نهایت، مرحله ریتارگتینگ می تواند برای کسب وکار شما درآمدزایی کند که البته لازمه آن، اجرای درست مراحل اول و دوم است.

این راهنمای ۴ گامی توسط گوگل ارائه شده، به شما در فرایند برنامه ریزی کمپین های رمضان کمک می کند.

4 گام اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال در ماه رمضان

 

نکات اجرای موفقیت آمیز کمپین های تبلیغاتی در ماه رمضان

۱- کلیدواژه های مهم در ماه رمضان 

نقش کلیدواژه ها در ماه رمضان

بدیهی می باشد.که اغلب کلیدواژه هایی که در ماه رمضان سرچ می شوند، حول و حوش غذاها، دستور پخت غذاها و آدرس و مشخصات رستوران ها هستند. با توجه به بسته بودن رستوران ها در این ایام و این نکته که اغلب مردم این روزها در حال آشپزی هستند، بسته به نوع کسب وکارتان می توانید فعالیت های بازاریابی محتوای خود را پیرامون این کلیدواژه ها انجام دهید. از آن جایی که مردم در این بازه زمانی از وب سایت ها استفاده بسیاری می کنند، تبلیغات در فضای وب هم بسیار موثر واقع می شود. تبلیغات همسان و بنری از جمله موفق ترین شیوه های تبلیغاتی در فضای وب محسوب می شود. شبکه تبلیغاتی مدیااد به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی خود را در ماه رمضان به بهترین شکل ممکن اجرا کنید و به مخاطبان خود دسترسی داشته باشید.

در سایت سئو متن بخوانید  معرفی ۵ منبع آماری و ۵ ابزار برای بصری کردن داده ها

تبلیغ در فضای وب سایت های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می کند تا کمپین های تبلیغاتی کسب وکار خود را در معتبرترین وب سایت های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

۲- شب بیداران در ماه رمضان

شب بیداران در ماه رمضان

اغلب کسانی که در این ماه روزه می گیرند، تا سحر بیدار هستند تا بتوانند به اندازه کافی آب بنوشند و وعده سحری را طبخ و میل کنند. بنابراین، شما باید کمپین های تبلیغات دیجیتال خود را به صورت اتوماتیک در این ساعات افزایش دهید و با توجه به رقابت بیشتر، قیمت بید را هم افزایش دهید تا به اندازه کافی توسط این کاربران شب زنده دار دیده شوید. همچنین، زمان بندی پست های شبکه های اجتماعی یا بازاریابی در شبکه های اجتماعی را مطابق این موضوع، با مخاطبان خود هماهنگ کنید.

۴- وبسایت موبایل فرندلی در ماه رمضان 

وبسایت موبایل فرندلی در ماه رمضان

همان طور که گفته شد، موبایل در ماه رمضان نقش بسیار مهمی را برای مسلمانان ایفا می کند. در مواقعی که خسته هستند، گرسنه هستند یا می خواهند زمان آزادشان را سپری کنند، به سراغ موبایل می روند. بنابراین، باید وبسایت خود را موبایل فرندلی طراحی کنید و به خصوص لندینگ پیج هایی که برای کمپین های رمضان در نظر دارید را مختصر، جذاب و با سرعت بالا طراحی کنید تا کاربران به راحتی استفاده کنند.

۵- داستان پردازی در محتواهای تبلیغاتی ماه رمضان

داستان پردازی در محتواهای تبلیغاتی ماه رمضان

محتواهای تبلیغاتی که در این ماه به مخاطب نمایش داده می شوند باید بتوانند احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده از تکنیک داستان پردازی بهترین شیوه انتقال مفهوم و اثرگذاری بر مخاطب در ماه رمضان است. مسلمانان در این ماه به دلیل آسوده تر بودن، تمایل بیشتری به شنیدن و دیدن داستان های معنادار دارند. چنانچه بتوانید محتوای ویدئوهای تبلیغاتی خود را با داستان پردازی مزین کنید، موفق تر خواهید بود.

در سایت سئو متن بخوانید  ساختار های محتوایی متن و تصویر، ویدیو و صدا

۶- محتواهای متناسب با ماه رمضان

محتواهای تبلیغاتی متناسب با ماه رمضان

سعی کنید با ایجاد محتواهای خلاقانه و مرتبط با ماه رمضان با گروه های مختلف مخاطبان هدفتان ارتباط برقرار کنید و آنها را تحت تاثیر قرار دهید. بسته به نوع کسب وکارتان سعی کنید مفاهیمی مانند عبادت، خانواده، پارامترهای ماه رمضان، غذاهای مخصوص این ماه، سلامتی و زیبایی، بازی ها و سرگرمی ها را در محتواهای خود بگنجانید و مخاطبان را جذب برند خود کنید. به علاوه، سعی کنید نمایش محتواها را مطابق زمان تنظیم کنید؛ یعنی قبل و بعد از افطار یا قبل و بعد از سحر، محتواهای مناسب به مخاطبان نمایش دهید.

 

تجربه شما از اجرای کمپین های تبلیغات دیجیتال در ماه رمضان یعنی چه ؟ رفتار کاربران آنلاین ایرانی در این بازه زمانی چه تغییری می کند؟ به نظر شما شیوع ویروس کرونا و همزمانی آن با ماه رمضان باعث تغییر چه الگوهای رفتاری در کاربران آنلاین می شود؟ حتماً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن