به چه محتوایی، محتوای ارزشمند می گوییم؟

1

در این پست قصد دارم راجع به معیارهای مهم برای ارزیابی محتوای ارزشمند، صحبت کنم. تعاریف متفاوت در وبلاگ های مختلف فارسی و انگلیسی دیده شده به همین دلیل من سعی کردم که یک تعریف از خودم برای شما داشته باشم و فکر می کنم که این طور بهتر می باشد.چون هرکسی از دیدگاه خود صحبت می کند و من سعی کردم از تجربیات خودم را در این مورد در اختیار شما قرار دهم.

معیارهای مهم در محتوای ارزشمند یعنی چه ؟

معیارهای زیادی در محتوای ارزشمند وجود دارد ولی سعی کردم در این بخش به مهم ترین معیار ها برای ارزشمندی محتوا صحبت کنم .از نظر من محتوایی باکیفیت و ارزشمند می باشد.که:

۱- در وهله اول کاربر پسند باشد.

شاید این واژه “کاربر پسند” براتون تکراری شده باشه ولی از نظر من درجه اهمیت آن بسیار بالاست.خوشبختانه در فضای دیجیتال به خوبی میتوان رفتار کاربر را ارزیابی کرد. ساده ترین و بهترین روش برای ارزیابی محتوا این می باشد.که Time On Page و بانس ریت صفحه را بررسی کنید.

۲- گوگل پسند باشد.

اگر محتوا از نظر کاربر مورد رضایت باشد، گوگل هم آن را دوست خواهد داشت فقط باید اصول سئو محتوا در آن رعایت شود. مباحثی که مربوط به OnPage سئو می باشد.

محتوای گوگل پسند

۳- منجر به اعتماد سازی شود.

همه ما میدانیم که اعتماد سازی در فضای دیجیتال از سخت ترین چالش های برای هر کسب و کار اینترنتی هست. اما این نکته را به یاد داشته باشید که از بهترین روش های اعتماد سازی کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوا می باشد.

از کجا بدانیم که کاربر به ما اعتماد کرده است؟

  چنانچه کانال محتوای ما بلاگ باشد کاربری که به ما اعتماد کرده می باشد.مطمئنا برای ساخت حساب کاربری یا عضویت در خبرنامه تلاش می کند.برای مثال در بخش خبرنامه ایمیل را وارد می کند تا بتواند محتواهای دیگر را هم بخواند. یا چنانچه حس اعتماد و وفاداری بیشتری نسبت به برند و محتوای ما داشته باشد، قطعا محتوا را با دیگران هم به اشتراک میگذارد و در نهایت میتوان گفت که از محصول یا سرویس ما استفاده میکند.

به اشتراک گذاری محتوا

۳- محتوا، کپی نباشد (کپی کاری ممنوع!)

بنظرم این نکته نیازی به توضیح ندارد چنانچه داریم راجع به تولید محتوای ارزشمند صخبت می کنیم.

۴-ترجمه محتوا با شرط بومی سازی

ترجمه محتوا میتواند تبدیل به یک محتوای باکیفیت و ارزشمند شود اما با فرهنگ کشور، قوانین حاکم بر نظام و… منطبق باشد.این بخش بسیار مهم را در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد.

تاثیر بومی سازی در محتوا

اگر بلاگ داریم یا کارشناس محتوا هستیم و میخواهیم یک مطلب را ترجمه کنیم قبل از ترجمه باید از خود چند سوال بپرسیم؟

  • خواندن آن برای کاربر ایرانی جذاب است؟
  • آیا محتوای بومی ما که مثلاً برای مخاطبان شهر اهواز ارائه می شود آنقدر کاربردی هست که با خواندن آن بتوانند به آن بلاگ اعتماد کنند؟
  • آیا محتوای ترجمه شده ما برای کاربران ایرانی قابل فهم هست؟

وضعیت ترجمه محتوا در ایران

حال چنانچه بخواهم این مورد را در ایران در اکثر کسب و کارهای نوپایی که دارد اتفاق می افتد صحبت کنم  اکثر کسب و کارها یک بلاگ برای خود دارند. بلاگ درواقع این طور تعریف می شود که یک نفر برای آن کسب و کار موضوعاتی را دنبال می کند، آن ها را ترجمه می کند و در بلاگ قرار می دهد. به همین راحتی ! 

زمانی که بلاگ را بررسی و محتوا را مطالعه می کنید،  می بینید که  آن محتوا محتوای کاربردی هم نبوده می باشد.و شاید می توانست خیلی بهتر و با کیفیت بیشتر تولید شود.

طبعا ایده آل کسب و کارها این می باشد.که یک بلاگ ارزسمند داشته باشند که کاربران از طریق سرچ در گوگل به ان برسند و همانطور که گفته شد بعد از مدتی از خدمات و محصولات ما استفاده کنند.

اگر بخواهیم این موضوع را به یک قیف بازاریابی محتوا تشبیه کنیم، یک قیفی که ما بخواهیم یوزر را از گوگل بگیریم و محتوای خوبی از نظر خودمان به آن ارائه دهیم. او را به بیزینس خود برسانیم که  شاید این پروسه سه ماه یا حتی طول بکشد. فقط در اینجا به این نکته توجه کنید که چنانچه قرار می باشد.محتوای سایت ترجمه باشد آن را بومی سازی کنید. (در ادامه مفصل صحبت خواهم کرد)

تولید محتوا در منزل

تجربه شخصی من از ترجمه محتوای ترند در دنیا ( یک اشتباه در محتوا)

یک تجربه ای که در زمینه ترجمه محتوا با موضوع “ترند تبلیغات دیجیتال” داشتم را قصد دارم باهاتون به اشتراک بگذارم.سال گذشته علاقه به این داشتم که در ایران راجع به ترندهای مختلفی از جمله تبلیغات دیجیتال صحبت کنم و فکر می کردم که برای آدم ها بسیار جذاب باشد ولی متاسفانه با فیدبک هایی که گرفتم متوجه شدم که کارم کاملا اشتباه بوده و بحث ترند باید با دقت انجام شود و موردی هست که مخاطب ما هیچ اطلاعی و درک از آن ندارد. بنابراین لازم می باشد.که مخاطب مان را بشناسیم.  

تاثیر فیدبک از مخاطبان در بهبود محتوای آینده

یک تجربه از کانال تلگرامم را چنانچه بخواهم با شما به اشتراک بگذارم معمولا بعد از هر فصل یک پیام برای دریافت فیدبک در کانال به share می کنم تا دوستان انتقاد و پیشنهادات شان را با من در میان بگذارند.

تحقیق قبل از تولید محتوا (یک تجربه از پادکست)

دو یا سه ماه از زمانیکه آغاز به تولید پادکست در کانال داشته باشم، به سراغ مخاطب هدف رفتم و تحقیقی انجام دادم تا ببینم که مخاطب چه نوع محتوایی را می پسندد.من این تحقیق را در بعضی دورهمی ها یا گروه های تلگرامی مرتبط داشتم که این تحقیق و گفتگوی مستقیم با مخاطب هدف به من بسیار کمک کرد.از نظر من تا وقتی این گفتگو صورت نگیرد شما نمی دانید که آن مخاطب چه چیزی را دوست دارد.بعد از بررسی مخاطبان را به ۳ سگمنت تقسیم کردم و کار تولید محتوا را آغاز کردم.

 

بزرگترین ایراد تحقیق قبل از تولید یعنی چه ؟!

احتمالا میدانید که این پروسه کمی زمانبر خواهد بود ولی از نظر من ارزشش را دارد.

در نهایت این را بدانید که قرار هست در تولید محتوا ارزش ایجاد کنیم .ار قصد ترجمه یا کپی محتوا را دارید انتظار اعتمادسازی و فروش را نداشته باشید.

پیشنهاد میکنم حتما بلوک بازاریابی محتوا را بگذرانید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر کسب و کاری که راه اندازی شود ممکن می باشد.بعد از چندسال شکست بخورد و faild شود  از نظر من مهم ترین نکته ای که از کسب و کار باقی می ماند همان محتوا،ارزش و اعتباری که تولید کرده و آن کانتنت خوبی که به مخاطب ارائه داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.