تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

بهترین فرمت تصویر برای وب‌سایت

یکی از دغدغه‌‌های کاربران و مدیران وبسایت انتخاب بهترین فرمت تصویر برای وب‌‌سایت هست که معمولا خیلی از این کاربران دچار مشکل می‌‌شوند و بین انتخاب فرمت درست عکس برای وبسایت دچار سردرگمی می‌‌شوند.

فرمت‌‌های بسیاری برای تصاویر وجود دارد که هر کدام ویژگی‌‌ها و کاربرد متفاوتی دارند. اینکه کدام فرمت برای استفاده در چه زمینه‌‌ای مناسب است، از راه آزمون و خطا و طی تجربه به دست می‌‌آید.

با این وجود می‌‌توانیم با توجه به ویژگی‌‌هایی مثل میزان حجم، کیفیت و الگوریتم‌‌های فشرده‌‌سازی فرمت تصویر مناسب برای سایت خود را پیدا کنیم.

در این نوشتار سعی مکنیم فرمت‌‌های مختلف تصاویر رو مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی‌‌های هر کدوم رو بگیم و در ادامه سعی میکنیم تجربه خود در این زمینه رو ارائه دهیم.

همچنین در مورد فرمت‌‌های نسل جدیدی مثل webP و JPEG-XR صحبت خواهیم کرد که از الگوریتم‌‌های بهینه تری برای فشرده سازی تصاویر استفاده می‌‌کنند.

 

 فرمت تصویر JPEG :

فرمت JPEG یا همان Joint Photographic Experts Group از سال ۱۹۹۲ توسط همین گروه معرفی شده و یکی از محبوب‌‌ترین فرمت‌‌هایی است که تا به ‌‌حال وجود داشته است.

در این فرمت،  تصاویر ابتدا  به بلوک‌‌های پیکسلی ۸*۸ تقسیم می‌‌شوند. سپس هر بلوک به صورت مقادیری از رنگ‌‌های R،GوB  لیست شده و نقطه‌‌های پی در پی و متوالی را در فضا ترسیم می‌‌کند.

همین ویژگی باعث می‌‌گردد تا JPG برای فشرده سازی عکس‌‌های پیوسته خوب عمل کند.

فرمت JPEG برای تصاویری که تعداد رنگ بالایی دارند، مناسب است. اما بهتر است برای تصاویری که لبه‌‌های تیز دارند از این فرمت استفاده نکنید.

در چنین عکس‌‌هایی در اطراف لبه‌‌های تیز و جزئیات دقیق تصویر، حلقه‌‌های محوی دیده خواهند شد که چشم بیننده را اذیت می‌‌کند.
ذخیره کردن تصاویر با این فرمت همواره با افت کیفیت همراه است.

حتی اگر یک تصویر JPG را چند بار ذخیره و سپس دوباره همان فایل را باز نمایید، باز هم در هر مرحله قدری از کیفیت تصویر کم خواهد شد.

 

فرمت تصویر GIF :

GIF مخفف عبارت Graphic Interchange Format است. این فرمت حداکثر از ۲۵۶ رنگ پشتیبانی می‌‌کند. اگر تعداد رنگ‌‌های یک تصویر بیشتر از این مقدار باشد، باید  تعداد رنگ‌‌های آن کاهش یابد که همین موضوع باعث افت کیفیت تصاویر می‌‌شود. GIF فرمت مناسبی برای تصاویر عکاسی نیست.

GIF از الگوریتم LZW برای فشرده سازی تصاویراستفاده می‌‌کند. عملکرد این الگوریتم ساده‌‌تر از فرآیندی است که در فرمت JPEG انجام می‌‌شود.

الگوریتم LZW  ابتدا کل عکس را اسکن می‌‌کند و برای بخش‌‌هایی که تکرار شده‌‌اند کدهای خاصی را در نظر می‌‌گیرد. در واقع فرمت GIF برای تصاویری مناسب است که بخش بزرگی از داده‌‌های آن تکراری اند.

برای نمایش تصاویری که تعداد رنگ کمتری دارند و یا اینکه انتقال رنگ بین بلوک‌‌های ان تیز و محسوس‌‌اند، بهتر است از  این فرمت استفاده کنید. انیمیشن و شفافیت یکی از مزایای استفاده از فرمت تصویری GIF است.

“دو فرمت تصویری GIF و JPEG عملکرد متقابلی با هم دارند و مکمل یکدیگرند.

 

فرمت تصویر PNG :

PNG علاوه بر ویژگی‌‌های تصاویر GIF مزایای دیگری نیز دارد. این فرمت از تعداد رنگ بالاتری پشتیبانی می‌‌کند و در فشرده‌‌سازی تصاویر تیز و لبه دار بهتر عمل می‌‌کند.

 

الگوریتم PNG تلاش می‌‌کند مقدار زیادی از داده‌‌هایی موردنیاز را با پیش بینی پیکسل‌‌ها  کاهش دهد. در این فرمت فرض بر این است که پیکسل‌‌های نزدیک به هم، شبیه همند و به جای اینکه یک داده را دوبار ذخیره کند، پیکسل‌‌های متوالی را یکسان در نظر می‌‌گیرد.

PNG تصاویر را با استفاده از روش فشرده سازی lossless ذخیره سازی می‌‌کند. به این معنی که هیچ اطلاعاتی در روند ذخیره سازی فایل‌‌ها از دست نمی‌‌رود.

استفاده از کد هافمن در این فرمت باعث شده تا خطای فشرده سازی مطرح نبوده و افت کیفیتی وجود نداشته باشد. حجم بالای تصاویر PNG  به دلیل همین روش فشرده سازی است.

اگر می‌‌خواهید تصویری را بدون افت کیفیت آن ذخیره کنید، از فرمت PNG استفاده نمایید. این تصاویر برای الگوهایی که دقیقا تکرار می‌‌شوند، مناسب ترند.

نسل جدید فرمت‌‌های ذخیره‌‌سازی تصاویر :

سه فرمت JPEG ، GIF و PNG   محبوب‌‌ترین گزینه‌‌های پیش روی توسعه دهندگان هستند. با این وجود انواع جدیدی نیز مطرح شده است که قابلیت‌‌های بیشتری را به فرمت‌‌های قبلی می‌‌افزاید. دو فرمت تصویری WEBP  و JPEG-XR را می‌‌توان برای این دسته بندی مثال زد.

فرمت تصویری WEBP :

WebP فرمت تصویری است که گوگل با قابلیت فشرده‌‌سازی بیشتری نسبت به فرمت‌‌های JPEG و PNG ارائه نموده است. فرمت webP می‌‌تواند تصویر را بدون افت کیفیت تا ۴۵ درصد  بیشتر فشرده کند.

متاسفانه فقط مرورگر کروم از این فرمت پشتیبانی می‌‌کند و همین باعث شده تا طرفداران کمی پیدا کند.

فرمت تصویری JPEG-XRtv :

این نسل از فرمت‌‌های تصویری توسط شرکت مایکروسافت معرفی شده است. این فرمت سازگاری بیشتری نسبت به WebP دارد و خطای فشرده سازی در آن به حداقل رسیده است. البته JPEG-XR هم فعلا توسط مایکروسافت اج پشتیبانی می‌‌شود.

چگونه از فرمت‌‌های نسل جدید برای طراحی‌‌های خود استفاده کنیم؟

خوشبختانه HTML 5.2 به توسعه دهندگان اجازه می‌‌دهد تا یک عکس را با فرمت‌‌های مختلفی برای مرورگر تعریف کنند تا یکی را به انتخاب خود بارگزاری نماید.

A colorful sunset

سایت cloudinary یک سرویس مناسب برای CDN عکس، ویدئو و انواع فایل سایت است. با استفاده از  این سرویس می‌‌توانید خیلی راحت با اضافه کردن چند کاراکتر به ادرس‌‌های اینترنتی خود، تصاویر پویا و داینامیک به دست اورید.

برای مثال  عبارت f_auto را به آدرس اینترنتی Cloudinary  اضافه نمایید تا خیلی راحت سازگاری و انعطاف پذیری مورد نظر خود در تصاویر را بیابید.

برای مثال  عبارت f_auto را به آدرس اینترنتی Cloudinary  اضافه نمایید تا خیلی راحت سازگاری و انعطاف پذیری مورد نظر خود در تصاویر را بیابید.

در واقع کاربران با درخواست منابع تصویر به سرورها می‌‌گویند که کدام فرمت‌‌ها توسط سیستم‌‌شان پشتیبانی می‌‌شود. یک سرور هوشمند می‌‌تواند کاربران مختلف را براساس اطلاعاتی که از درخواست‌‌هایشان جمع آوری کرده، به منابع مختلف هدایت کند.

با اضافه کردن عبارت q_auto  به آدرس اینترنتی، Cloudinary  بطور اتوماتیک  تشخیص خواهد داد که کدام فرمت برای کدام کاربر خوب است و همچنین  تنظیمات فشرده سازی مخصوص برای هر تصویر خاص را پیاده‌‌سازی خواهد کرد.

Cloudinary  سرویس خوبی برای آپلود عکس و فایل‌‌هایی است که قرار است در سایت شما دیده شوند.

سعی کردیم در این نوشتار در مورد فرمت‌‌های مفرق تصویر برای وبسایت صحبت کنیم و فرمت‌‌های مختلف رو مورد بررسی قرار دهیم . البته این رو هم بگم استفاده شما از این فرمت‌‌ها بر اساس نیاز خودتون هست .

 

تجربه شخصی برای استفاده از فرمت مناسب

شاید شما هم مثل ما وبسایت یا وبلاگی دارید اما نمیدونید از چه فرمت و چه کیفیتی استفاده نمایید . برای تصاویر خودتون سعی نمایید از فرمت jpeg استفاده کنید.

ابتدا عکس رو داخل نرم افزار فتوشاپ باز نمایید بعد گزینه save for web رو بزنید از منوی file یا دکمه‌‌های ترکیبی shift+ctrl+alt+s رو بزنید تا صفحه ذخیره سازی تصاویر برای وب ظاهر گردد.

بعد از این بخش فرمت تصویر رو روی jpeg قرار دهید بعد Quality تصویر رو روی ۷۰ قرار دهید و در نهایت تصویر رو ذخیره نمایید . برای این که بهتر متوجه شوید تصویر زیر رو ببینید و بر اساس این تصویر ، عکس‌‌های خود رو درست نمایید .

 

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.