اخبار سایت

اهمیت و لزوم فعالیت های بازاریابی برای اپلیکیشن

اگر این مطلب را مطالعه می کنید باید در ابتدا به شما تبریک بگوییم، چون یا اپلیکیشنی را منتشر کرده اید و می خواهید گام هایی برای موفقیت بیشتر آن بردارید و یا در مسیر تولید یک اپلیکیشن هستید و به زودی به این دنیای پرجمعیت و پرهیجان وارد خواهید شد. بازاریابی برای اپلیکیشن گام بعد از تولید آن می باشد.که در این مطلب مرحله اول آن را با هم مرور خواهیم کرد.

با وجود بیش از ۳ میلیون اپلیکیشن اندروید در مارکت های مختلف، دیگر دوران این گذشته می باشد.که اپلیکیشنی را منتشر کنیم و منتظر باشیم مردم بدون تلاشی از سوی ما، از آن استقبال کنند؛ حتی تیم موفق ترین اپلیکیشن ها هم این را دریافته اند که بدون تخصیص بودجه ای برای بازاریابی مداوم اپلیکیشن، ادامه ی روند موفقیتشان ممکن نیست. همان طور که نتایج نظرسنجی توسعه دهندگان در سال ۹۵ نشان می داد اهمیت انجام فعالیت های جدی بازاریابی برای اپلیکیشن در کشور ما هنوز تبیین نشده می باشد.و این صنعت هنوز نوپاست، در حالیکه بازار تبلیغات برای اپلیکیشن ها در سایر نقاط جهان عمری چند ساله دارد و به بلوغ خود نزدیک می شود. در این مطلب با تعریف بازاریابی برای اپلیکیشن، برخی راهکارهای رایگان در این زمینه، معانی مختلف آن در چرخه ی عمر یک اپلیکیشن و گزینه های مختلف برای تحقق موفق این امر بیشتر آشنا می شویم.

در سایت سئو متن بخوانید  نتایج نظرسنجی توسعه دهندگان ایرانی سال ۹۷

از بازاریابی برای اپلیکیشن که حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟

فرآیندی که اپلیکیشن ها برای جذب کاربر، درگیر کردن او با اپلیکیشن، حفظ وی و رشد اپلیکیشن از آن استفاده می کنند بازاریابی اپلیکیشن نامیده می شود. کمپین های بازاریابی اپلیکیشن ها برای یافتن کاربران جدید و هدایت ایشان در جهت بیشتر شدن نرخ همگرایی و در نهایت ایجاد کاربرانی وفادار طراحی می شوند.

اگر اپلیکیشن را یک محصول (Product) تعریف کنیم، می توانیم ۴ مرحله ی چرخه حیات یک محصول را برای آن متصور شویم که انجام فعالیت های بازاریابی متناسب با ویژگی های هر مرحله، برای موفقیت اپلیکیشن ضروری است. شناخت این مراحل و نوع فعالیت بازاریابی در هر کدام، یکی از راهکارهای برنامه ریزی برای بازاریابی است. متخصصان این ۴ مرحله را معرفی، رشد، بلوغ و افول می نامند و معتقدند علیرغم تصور عامیانه که بازاریابی و تبلیغات فقط متعلق به مرحله ی اول یعنی معرفی است، انجام این مهم برای تحقق اهداف فروش در همه ی مراحل ضروری می باشد.منتها مشخصات هر مرحله و ویژگی های محصول می باشد.که نوع بازاریابی را در هر بازه ی زمانی تعریف می کند. بدیهی می باشد.که در مرحله ی اول یعنی معرفی، جذب کاربران جدید هدف اصلی است. در حوزه ی بازاریابی برای اپلیکیشن، می توانیم این هدف را به دانلود و نصب اپلیکیشن تعبیر کنیم. در این مطلب سعی داریم با راهکارهای مختلف برای تحقق این هدف آشنا شویم و در مطالب بعدی، گام های دیگر بازاریابی را با شما به اشتراک می گذاریم.

در سایت سئو متن بخوانید  افزایش تعداد دانلودهای اپلیکیشن و آنالیز داده

بازاریابی برای اپلیکیشن

راهکاری ارزشمند ولی رایگان برای اپ مارکتینگ

شروع فعالیت های بازاریابی از زمان انتشار اپلیکیشن آغاز می شود و یافتن بهترین زمان برای انتشار اپلیکیشن در مارکت گام ضروری اولیه است. زمان مذکور برای مارکت های مختلف متفاوت می باشد.و به روزهای هفته، نوع اپلیکیشن، رفتار کاربران در اپلیکیشن های رقیب آن و … بستگی دارد و نسخه ی کلی برای همه ی اپلیکیشن ها وجود ندارد اما بسیاری از نتایج آماری بیان می دارند که بهترین زمان برای انتشار اپلیکیشن زمانی می باشد.که قبل از تعطیلات آخر هفته اپلیکیشن روی مارکت قرار گرفته باشد. (برخی مشخصه های دیگر زمانی مثل فصل انتشار هم به شدت در موفقیت یک اپلیکیشن موثر هستند. برای مثال اپلیکیشن مهمان اصغرآقا که با داستانی مبنی بر مهمانی های عید دیدنی در اواخر زمستان منتشر شد، به علت زمان بندی صحیح، با اندکی هزینه برای تبلیغات با استقبال بی سابقه ای روبه رو  شد.)

بازاریابی برای اپلیکیشن

پس از این مرحله، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین اتفاق ها در موفقیت یک اپلیکیشن، بهینه سازی صفحه ی آن در مارکت است. در واقع این بخش از بازاریابی اپلیکیشن که هزینه ای هم ندارد و رایگان است، آن قدر مهم می باشد.که با گوگل کردن کلمه ی بازاریابی رایگان اپلیکیشن یا ASO (App Store Optimization) با انبوهی از مطالب و تجربیات توسعه دهندگان و بازاریابان موفق مواجه می شویم. نام اپلیکیشن، لوگوی آن، تک تک کلمات معرفی کوتاه آن، کلیدواژه ها، عکس های معرفی اپلیکیشن و ویدئوی آن و … همه نقشی حیاتی دارند. این مجموعه در حکم ویترین اپلیکیشن شماست، هرچقدر هم که اجناس مغازه ی یک فروشنده مرغوب و مفید باشند، چنانچه ویترین او به خوبی طراحی نشده باشد نمی تواند مشتریان را جذب کند و در نتیجه فروش موفقی نخواهد داشت. نکته ی مهم این می باشد.که بهینه سازی این صفحه باید به صورت مداوم انجام شود و نباید به آن به چشم اتفاقی که فقط یک بار رخ می دهد نگاه کرد.

در سایت سئو متن بخوانید  انتخاب کلمات کلیدی سئو مناسب با هر صنعت در ۳۰ دقیقه

با وجود اهمیت زمان انتشار و بهینه سازی صفحه ی اپلیکیشن برای مارکت، در شرایطی که روزانه صدها اپلیکیشن جدید منتشر می شوند، این دو مرحله گام اول یعنی جذب کاربر جدید را برای ما به طور کامل طی نمی کنند و هنوز راهی طولانی در پیش داریم.

تبلیغات، مرحله ی اصلی در گام اول بازاریابی

همان طور که گفته شد، علیرغم تصور اولیه در کشورمان که بازاریابی برای اپلیکیشن به معنی تبلیغات ساده ی بصری و گسترده می باشد.(شاهد این مدعا این می باشد.که در میان تعداد محدودی از اپلیکیشن ها که اقدام به تبلیغات می نمایند، تعداد زیادی این کار را فقط از طریق تبلیغات بنری و به صورت گسترده و بدون هدفمندی انجام می دهند.) این فرآیند مراحل متعددی دارد و تبلیغات فقط گام اول آن است،  اما بدیهی می باشد.که چنانچه همین گام اول به درستی برداشته نشود، گام های بعدی بی معنی هستند. در ادامه ی این مطلب سعی می کنیم به ابعاد مختلف اولین گام با جزئیات بیشتری بپردازیم تا راهکارهای مختلف برای برداشتن موفق این گام را با هم مرور کنیم.

مرحله ی اصلی در گام اول، تبلیغات موثر و هدفمند است. هدف فعالیت های بازاریابی در گام اول جذب کاربران جدیدی می باشد.که بنابراین از ورود به صفحه ی اپلیکیشن در مارکت آن را دانلود کنند. برای هدایت کاربران به صفحه ی اپلیکیشن می توان از راه های مختلف تبلیغات بهره برد. انواع این تبلیغات عبارتند از: تبلیغات بنری، تبلیغات ویدئویی، مینی گیم، کمپین های تبلیغاتی فیس بوک و توئیتر و … . هدف از این تبلیغات این می باشد.که کاربر با مشاهده ی آن به کلیک و وورد به صفحه ی اپلیکیشن ترغیب شود. هرچه تبلیغ مذکور ما را به این هدف نزدیک تر کند، در برداشتن گام اول موفق تر عمل کرده ایم. آمارها و تجربیات نشان می دهند هرچه کاربر در این مرحله تعامل بیشتری با اپلیکیشن داشته باشد احتمال موفقیت بازاریابی بیشتر می باشد.و بیشترین تعامل کاربر با اپلیکیشن در مینی گیم ها اتفاق می افتد، در رتبه ی دوم میزان تعامل با کاربر، ویدئوها قرار دارند و بنرها و سایر انواع تبلیغات در مراتب بعدی هستند. در واقع وقتی کاربر پیش از کلیک کردن بر لینک و ورود به صفحه ی اپلیکیشن در مارکت با اپلیکیشن آشنا شده باشد، با احتمال بیشتری اقدام به نصب اپلیکیشن می کند، بنابراین لازم می باشد.که در بین انواع تبلیغات، تبلیغی را انتخاب کنیم که می تواند به نحوی سریع و جذاب، ارزشی که اپلیکیشن برای کاربر تولید می کند را به او منتقل کند. در حال حاضر در دنیا، تبلیغات ویدئویی به علت قدرتی که در انتقال مفهوم و جذابیت دارند، بیشتر از سایر انواع تبلیغات نظر بازاریابان را جلب کرده اند.

در سایت سئو متن بخوانید  بازاریابی محتوایی با اینفوگرافیک

بازاریابی برای اپلیکیشن

ترغیب کاربر به نصب اپلیکیشن

در این میان توجه به ویژگی های مختلفی که می تواند بنابراین از کلیک کردن کاربر بر لینک نهایی وی را به نصب اپلیکیشن بیشتر ترغیب کند مهم است. برای مثال، آمار جالبی که در انتهای سال ۲۰۱۵ در مورد کمپین های نصب اپلیکیشن منتشر شد بیان می دارد که در مقایسه بین اپلیکیشن ها و بازی ها، ترغیب کاربران به کلیک بر روی لینک انتهایی ویدئو برای بازی ها سخت تر از اپلیکیشن هاست (احتمال این که کاربر بنابراین از تماشای ویدئوی تبلیغاتی یک اپلیکیشن روی لینک نهایی آن کلیک کند بیشتر از این احتمال برای ویدئوی تبلیغاتی بازی هاست) ولی نرخ کلیک به دانلود برای بازی ها حدود ۴ برابر بیشتر است. به عبارت دیگر، چنانچه کمپین بازاریابی ما برای یک اپلیکیشن است، کاربران راحت تر روی لینک نهایی ویدئوی ما کلیک می کنند و وارد صفحه مان در مارکت می شوند اما فقط ده درصد این کاربران اقدام به دانلود اپلیکیشن می کنند و بهینه سازی و ایجاد جذابیت در صفحه ی اپلیکیشن اهمیتی حیاتی برای موفقیت کمپین ما دارد، اما چنانچه کمپین ما برای بازاریابی یک بازی است، چالش اصلی تولید ویدئویی جذاب می باشد.که کاربر را به کلیک کردن وادار کند، بعد از این که کاربر بر روی لینک کلیک کرد، با احتمال بالایی اقدام به نصب بازی ما خواهد کرد.

 

نکته ی مهم دیگر در این مرحله از گام اول یعنی تبلیغات، قرار دادن تبلیغ در محل مناسب است. وقتی هدف گام اول بازاریابی ما این می باشد.که کاربران گوشی های اندروید وارد صفحه ی اپلیکیشنمان بشوند، لازم می باشد.که تبلیغ را به کسانی که دارای این گوشی ها هستند نمایش بدهیم و برای مثال، نمایش بنر تبلیغاتی در وب سایت هایی که عمده ی بازدید آن ها از طریق دسکتاپ می باشد.منطقی به نظر نمی رسد. بهترین راه برای هرچه هدفمندتر کردن تبلیغات این می باشد.که بنابراین از انتخاب نوع تبلیغ، تبلیغات را درون اپلیکیشن های دیگر تمایش بدهیم. با این کار مطمئن هستیم که همه ی کسانی که تبلیغ ما را تماشا می کنند گوشی هوشمند اندروید دارند. سایر هدفمندی ها مثل هدفمندی موضوعی و زمانی هم اهمیت فراوانی در تاثیر تبلیغات دارند.

در سایت سئو متن بخوانید  نمونه کار تولید محتوای سیاسی برای وزارت خارجه

یک میان بر همه جانبه

همان طور که گفته شد، یافتن محل مناسبی برای نمایش تبلیغ، انتخاب نوع مناسب تبلیغ و در نهایت انجام هدفمند تبلیغات، سه امر ضروری در طی گام اول بازاریابی برای اپلیکیشن هستند. وجود سیستمی برای تبلیغات ویدئویی هدفمند درون اپلیکیشن های موبایل، می تواند هر سه مورد را برای بازاریابان اپلیکیشن فراهم کند. تپسل، برای اولین بار در ایران، کمپین های نصب اپلیکیشن را به بازاریابان اپلیکیشن ها معرفی کرده می باشد.و تاکنون با استقبال فراوانی از سوی بهترین اپلیکیشن ها از ژانرهای مختلف مواجه شده می باشد.و با میلیون ها کاربر از سراسر کشور، اهداف تبلیغاتی اپلیکیشن ها را محقق کرده است.

داستان کمپین های نصب سایت به گام اول ختم نمی شود، بلکه این سیستم تبلیغاتی در گام های بعدی هم همراه اپلیکیشن هاست تا راه رسیدن به موفقیت را برای آن ها ساده تر کند. در مطالب بعدی به گام های دیگر در بازاریابی اپلیکیشن می پردازیم، می توانید در آینده ای نزدیک از طریق زیرموضوع بازاریابی اپلیکیشن در بلاگ این گام ها را مرور و مطالعه کنید.

  • فاطمه خورشیدی

برچسب ها

کارشناس

کارشناس تولید محتوا و مدرس دوره‌های توسعه وب. برای همکاری با کسب و کارهای هدفمند، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که به اندک دانش و تخصص من و دوستانم در گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدن نیاز دارند بسیار با انگیزه‌ایم. همین ضمنا من از برنامه تبدیل گفتار به نوشتار برای تهیه مقالات استفاده می‌کنم؛ بخاطر اشکالات نگارشی عذرخواهی می‌کنم؛ امکان ویرایش بسیار دقیق فراهم نیست. توصیه من به شما استفاده از فایل‌های صوتی سایت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن