تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو و کپی‌رایتینگ

انگولار چیست

بعد از این دو نوشتار در مورد جاوااسکریپت چیست و جی کوئری چیست در سایت منتشر کردیم و در ادامه این دو در مورد پلتفرم نود جی اس صحبت کردیم و مقاله نود جی اس چیست را منتشر کردیم خیلی از کاربران در مورد فریم ورک انگولار پرسیدن، در این نوشتار میخواهیم جواب سوال انگولار چیست رو دهیم و به صورت کامل در مورد مزایا و ویژگی این فریم ورک صحبت می‌‌کنیم.

انگولار چیست

انگولار چیست

انگولار جی اس یک فریم ورک (فریم ورک چیست) جاوااسکریپت است که در سال ۲۰۰۹ توسط میسکو هوری و آدام آبرونز ارائه شد و بعد توسط گوگل توسعه داده شد. انگولار جی اس یک فریم ورک ساخت یافته برای ساخت وب اپلیکیشن‌‌های پویا می‌‌باشد.

نکته۱: انگولار علاوه بر اینکه این امکان را به شما می‌‌دهد که از HTML برای طراحی قالب استفاده نمایید باعث می‌‌گردد بتوانید سینتکس‌‌های HTML را طوری گسترش دهید تا جزئیات وب‌‌اپلیکیشن‌‌ها را نیز به وضوح بیان نمایید.

نکته ۲: انگولار یک فریم ورک برای ایجاد صفحات تک صفحه ای وب می‌‌باشد به این معنی می‌‌باشد که مرورگر صرف نظر از اندازه‌‌ی صفحه‌‌ی شما، آنرا را بارگذاری کند.

هسته انگولار از جاوااسکریپت (مقاله: جاواسکریپت چیست) می‌‌باشد و شما باید برای ایجاد محتویات فریم ورک از زبان جاوااسکریپت استفاده می‌‌کنید.

نکته ۳: اگر با جاوااسکریپت آشنا باشید یادگیری انگولار جی اس برای شما راحت‌‌تر خواهد بود. 

مزایای انگولار

 • یکی از دلایل استفاده از انگولار جی اس در بین برنامه نویسان، تسریع در پیاده‌‌سازی پروژه‌‌های برنامه‌‌نویسی است.
 • یکی دیگر از مزیت‌‌های استفاده از انگولار جی اس، صرفه جویی در منابع سرور است یعنی وقتی از انگولار استفاده مینمایید سرور می‌‌تواند به افراد بیشتری (منظور بازدید کننده از سایت) پاسخگو باشد.
 • انگولار جی اس یک فریم ورک مبتنی بر MVC است که از Ajax نیز استفاده کرده است. انگولار جی اس موجب کاهش مقدار کدنویسی (و در نتیجه افزایش سرعت تولید برنامه‌‌ها) شده است.

معایب استفاده از انگولار

اگر در صفحه ای که با انگولار پیاده سازی مینمایید بحث سئو برای شما مهم است می‌‌توان گفت انگولار گزینه مناسبی نیست. پس اگر استفاده از انگولار جی اس برای اپلیکیشن‌‌های موبایلی یا سایت‌‌هایی که برای یک یا چند کاربر محدود قرار است نمایش داده گردد مناسب است.

ویژگی‌‌های انگولار

ویژگی‌‌های انگولار 

 • امکان اتصال داده به صورت دوطرفه: یکی از خصوصیاتی که انگولار جی اس دارد این است که بر پایه الگوی طراحی MCV نوشته‌‌ شده است. M مخفف model و V مخفف view است.
  درواقع model کاری که انجام می‌‌دهد این است که اطلاعات و داده‌‌ها را از منابع بازیابی می‌‌کند و view نیز به‌‌عنوان یک نمایشگر به من و یا شما که مخاطب یک وب‌‌سایت هستیم، این اطلاعات را نشان می‌‌دهد که بسیار در رابط کاربری یا UI کاربردی است.
  نکتهای که اینجا وجود دارد این است که زمانی که شما تغییری را در model انجام می‌‌دهید باید در view هم تغییراتی را اعمال نمایید که این کار می‌‌توانید در دادههای زیاد، کاری بسیار وقت‌‌گیر باشد لذا اگر از انگولار جی اس استفاده می‌‌نمایید نباید نگران این موضوع باشید چراکه انگولار جی اس هر داده را به view مشخص مرتبط کرده و در هنگام تغییرات، این view است که به‌‌صورت خودکار آپدیت می‌‌شود.
 • دایرکیتوها: در انگولار جی اس هر جا سخن از سفارشی‌‌سازی و بکار گیری ابزار جدید است نام دایرکتیوها میدرخشد.
  لذا دایرکتیوها همواره یکی از بخشهای هیجان‌‌انگیز انگولار جی اس بوده که می‌‌توان به‌‌وسیله آنها، عناصر و تگهای جدید را به نمایش گذاشت.
 • dependency injection یا تزریق وابستگی: فرض نمایید در خانه خود نشسته‌‌اید و در حال تعمیر یک وسیله برقی هستید که ناگهان پیچی را گم می‌‌کنید. دوست داشتید در خانه شما یک سیستم وجود داشت که به‌‌جای دنبال کردن و پیدا کردن پیچ، به آن سیستم دستور میدادید تا طبق تعریفی که قبلاً برای آن داشته‌‌اید، به شما مشابه آن پیچ را تحویل بدهد.
  حال بیاییم در برنامه‌‌ نویسی، گاهی شما یک سری دستورها را قبلاً تعریف می‌‌نمایید اما در هنگام برنامه‌‌ نویسی نیاز دارید که همان دستورات را به کار گرفته و برنامه خود را توسعه دهید، اینجاست که خاصیت تزریق وابستگی خودش را نشان می‌‌دهد و باعث می‌‌گردد علاوه بر صرفه‌‌جویی درزمانی که دارید، خیلی راحت‌‌تر و سریع‌‌تر به دنبال اجرای دستورات خود باشید.
  درواقع شما در انگولار جی اس با تعریف یک سری مسائل یا دستورها، این قابلیت را به برنامه نویسی خود می‌‌دهید که هر زمان که احتیاج به چیزی داشتید، به شما بدهد یا اصطلاحاً به شما تزریق نماید به این شرط که قبلاً این دستورات را اعلام کرده باشید.
 • الگوهای template: یکی از نکات مهمی که در طراحی وب وجود دارد، بحث قالب‌‌ها است یعنی همان شکل کلی که از یک وب‌‌سایت مشاهده می‌‌کنیم. انگولار جی اس با ابزارهای قدرتمند خود ازجمله الگوی طراحی mcv، دایرکتیوها و … توانسته است به‌‌ آسانی طراحی قالب را بر عهده خود داشته باشد.

مخترعین فریم ورک انگولار جی اس 

اولین نسخه انگولار جی اس در سال ۲۰۰۹ توسط میسکو هوری و آدام آبرونز به وجود آمد و در حال حاضر این فریم‌‌ورک توسط گوگل توسعه داده می‌‌شود.

میسکو هوری : اگر میخواهید با میسکو هوری در ارتباط باشید میتوانید از راه سایت گیت هاب یا لینکدین با او در اتباط باشید.

صفحه میسکو هوری در سایت گیت هاب 

صفحه میسکو هوری در سایت لینکدین

آدام آبرونز : اگر میخواهید با آدام آبرونز در ارتباط باشید میتوانید از راه سایت گیت هاب یا لینکدین با او در اتباط باشید.

 صفحه آدام آبرونز در سایت گیت هاب 

صفحه آدام آبرونز در سایت لینکدین

مخترعین فریم ورک انگولار جی اس

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.