آگاهی از برند، اهداف و روش های اندازه گیری

2

از مهم ترین اهداف کسب و کارها جذب سرنخ های فروش یا لید (lead) است. همه کسب وکارها  سعی می کنند سرنخ های فروش بیشتری به دست آورند. سرنخ های فروش ازاین جهت که پتانسیل تبدیل به مشتری و در نتیجه رشد فروش و افزایش درآمد کسب وکار را دارند، مهم اند. اما نقش اصلی و ضروری در افزایش سرنخ های فروش را ایجاد آگاهی از برند دارد. چون برای دست یابی به تعداد مشتریان بیشتر، ابتدا باید بتوانیم کسب وکار خود را به مخاطبین معرفی کنیم یا به زبان مارکتینگ باید آگاهی از برند یا brand awareness ایجاد کنیم.

در این نوشتار درباره مفهوم آگاهی از برند، اهداف و معیارهایی برای اندازه گیری آن صحبت می کنیم و هم چنین ۵ نکته ضروری در راه اندازی کمپین های آگاهی از برند را مطرح می کنیم.

آگاهی از برند(brand awarness) یعنی چه و چرا برای کسب و کار مهم است؟

آگاهی از برند(brand awarness) یعنی چه ؟

آگاهی از برند به این مفهوم می باشد.که برند کسب وکار شما، محصولات و سرویس های شما توسط مصرف کننده ها شناخته شده باشد. چنانچه این شناخت شکل بگیرد، آنگاه محصولات شما جزو لیست گزینه های احتمالی خرید مشتری در تصمیم گیری هنگام خرید قرار می گیرد. درواقع آگاهی از برند از مراحل ضروری سفر مشتری (customer journey) است.

 

مفهوم وفاداری به برند و ارتباط آن با آگاهی از برند 

هر مشتری هنگام تصمیم گیری برای خرید محصول تعدادی برند در ذهن خود دارد و محصولی که خریداری می کند از یکی از همان برندها خواهد بود. اکثر متخصصین بازاریابی بر این باورند که وفاداری به یک برند، دیگر در دنیای کسب و کار امروز معنا ندارد. بلکه مشتریان لیستی از برندها در ذهن خود دارند که به آنها وفادار هستند و وفاداری به برند را این گونه معنا می کنند.

یکی از اهداف آگاهی از برند قرار گرفتن در این لیست ذهنی می باشد.و بهبود جایگاه در آن است.

تعیین هدف برای آگاهی از برند

اهداف آگاهی از برند

اولین قدم برای ایجاد آگاهی از برند تعیین هدف است. ممکن می باشد.یک کسب وکار تنها بخواهد نام آن بین عموم مردم شناخته شود. ممکن می باشد.کسب وکاری هدف جزئی تری برای خود تعیین کند که در موقعیت های خاصی مشتری نام برند شما را به یاد آورد که به آن یادآوری برند یا brand recall می گویند.

۳ هدف اصلی برای آگاهی از برند

سه هدف اصلی که برای آگاهی از برند می توان در نظر گرفت:

 • افزایش آگاهی مشتری

از اهداف اصلی و اولیه، شناخت برند توسط مخاطبین است.

برای معرفی برند خود باید ارزش هایی که برای مخاطب در محصولات و خدمات خود ارائه می کنید را بیان کنید. یک سری از موضوعات را برای خود مشخص کنید که در حکم ارزشی باشد که در کنار خدمات شما به مشتری و جامعه داده می شود. این ارزش ها می تواند مستقیماً از نتیجه محصولات و خدمات شما باشند، مانند صرفه جویی در زمان یا با محصول شما کارها را راحت تر انجام بدهند یا کیفیت بیشتری را تجربه کنند. و یا می تواند منفعت عمومی جامعه را به همراه داشته باشد که این نوع کمپین برای آگاهی از برند بسیار تأثیرگذار است. می توانید در قالبی غیر از محصولاتتان خود را به خوش نامی معرفی کنید. مثلاً در حمایت از محیط زیست محصولاتی سازگار با محیط زیست داشته باشید یا اینکه بخشی از سود خود را صرف حمایت از کودکان بی سرپرست کنید و … .

 • قرار گرفتن در لیست برندهای مطلوب در ذهن مشتری

اهداف جزئی تری که باید در کمپین ها داشته باشید!

 1. حضور در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف را افزایش دهید.
 2. آگاهی از برند و یادآوری از برند را افزایش دهید. (درباره شاخص های آگاهی و یادآوری از برند در ادامه صحبت می کنیم)
 3. تعامل با برند (media mention، social mention و review mention) را افزایش دهید.
 4. ترافیک ارگانیک و ارجاعی را افزایش دهید.

تعیین شاخص هایی برای اندازه گیری اهداف

شاخص های برای اندازه گیری اهداف آگاهی از برند

بعد از مشخص شدن اهداف، برای اندازه گیری آن ها شاخص هایی تعیین کنید. شاخص ها می تواند از موارد زیر باشند:

 • اشاره به برند (brand mention)
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی (social share)
 • لینک سازی
 • ترافیک سایت و تعداد کاربران جدید
 • فوروارد پیام ها
 • یادآوری از برند (brand recall)
 • Impression

تبلیغات آنلاین در وبسایت های ایرانی

اگر قصد تبلیغ کسب وکار خود در سراسر وبسایت های ایرانی را دارید، شبکه تبلیغات دیجیتال مدیا اد به شما کمک می کند تا ترافیک باکیفیتی از متنوع ترین وبسایت ها را تجربه کنید.

ورود به پلتفرم مدیااد

اشاره به برند (brand mention)

اگر هدف شما این می باشد.که مطالب شما خوانده شود و برند خود را در انتشار محتوا به مخاطب بشناسانید اشاره به برند در محتوا می تواند گزینه مناسبی باشد. به این صورت که سایت های مختلف در مطالب و به شکل های مختلف از برند شما نام ببرند. ممکن می باشد.این کار را همراه با گذاشتن لینک وب سایت شما انجام دهند یا با @ در سوشال مدیا و یا حتی مطلبی از شما با ذکر نام برند و سایت به عنوان مرجع (پست مهمان) باشد.

در این مورد خوب می باشد.از ابزارهایی استفاده کنید و از مطالبی که در رابطه با شما و صنعت شما منتشر می شود، مطلع باشید. قبلاً در مقاله ابزارهای گوگل به google alert اشاره کردیم و نکاتی درباره آن گفتیم. با استفاده از این ابزار می توانید هر وب سایت یا وبلاگی به برند شما اشاره شد، مطلع شوید. هم چنین در مواردی می توانید با سایت ها و بلاگ های دیگر همکاری داشته باشید و محتوایی به عنوان پست مهمان در آن بلاگ ها منتشر کنید.

تحلیل و بررسی برند در شبکه های اجتماعی

ابزار tweetreach برای بررسی توییتر

بررسی آگاهی از برند در شبکه های اجتماعی را با همان دلیل و هدف بررسی برند در کل وب انجام می دهیم. اما ابزارهایی مثل google alert که در قسمت قبل گفتیم فضای سوشال مدیا را بررسی نمی کنند. درنتیجه در کنار google alert از ابزارهای دیگری هم باید استفاده کنیم.

ابزار tweet reach ابزار رایگان و مناسبی برای بررسی آگاهی از برند در توییتر است. با این ابزار می توانید URL یا نام کاربران توییتری، هر کلمه در بین جملات پست های کاربران و هشتگ ها را سرچ کنید. tweetreach گزارش کاملی شامل تعداد کاربرانی که پست های مربوط به برند شما را دیده اند، تعداد impression ها، میزان جذابیت آن پست ها برای مخاطبین، آی دی کسانی که درباره برند شما صحبت کرده اند و توییت آن ها را با جزئیات نمایش می دهد.

اهمیت لینک سازی در آگاهی از برند

لینک سازی

اگر هدفتان این می باشد.که خود را به صورت خاص به گروه خاصی از مردم که مشتریان هدف شما هستند و یا در حوزه صنعت شما فعال اند برسانید، لینک سازی می تواند بسیار مؤثر باشد. لینک سازی ازجمله فعالیت هایی می باشد.که نتیجه آن را در بلندمدت در سئو و سرچ ارگانیک هم خواهید دید. بنابراین برای رسیدن به اهداف بلندمدت لینک سازی را هم در نظر بگیرید.

نکته مهمی که در این زمینه مطرح می باشد.این می باشد.که بلاگ نویس ها و یا کاربرانی که به هر نحوی از برند شما به خوبی یاد می کنند و پست هایی در این زمینه منتشر می کنند، نیازی به قرار دادن لینک سایت شما ندارند و خیلی اوقات این کار را نمی کنند. بنابراین خوب می باشد.با استفاده از ابزارهایی که در دو قسمت قبل گفتیم، این موارد را پیدا کنید، با آن ها ارتباط برقرار کنید و ضمن تشکر از آن ها بخواهید که لینک سایت شما را هم در پستشان قرار دهند. می توانید از ارتباط خود با سایت ها برای تبادل لینک هم استفاده کنید.

ترافیک سایت و تعداد کاربران جدید

افزایش ترافیک سایت جزو مواردی می باشد.که تأثیر زیادی در آگاهی از برند، سرنخ های فروش و افزایش فروش سایت دارند.

در این زمینه مطالعه این مطلب از کالج را توصیه می کنیم: ۲۵ راهکار افزایش ترافیک سایت اینترنتی

درباره ترافیک وب سایت به نکات زیر توجه کنید:

 1. بعد از جذب بازدیدکننده جدید به وب سایت چگونه می توانید بفهمید که آیا بازدیدکننده به محتوای وب سایت و بلاگ شما جذب شده و مطالعه کرده می باشد.و یا صرفاً با یک کلیک سریع وارد سایت شده ولی بدون مطالعه و سریع خارج شده است؟ شاید بگویید به bounce rate سایت توجه می کنم. (می دانیم bounce rate نسبت تعداد کاربرانی می باشد.که به سایتی وارد می شوند و بدون فعالیت خاصی در آن سایت خارج می شوند. Bounce rate بالا گاهی نشان دهنده محتوای نامناسب و یا طراحی نامناسب سایت است.)
 2. اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که گوگل تعامل کاربر با صفحه مانند مطالعه محتوا را در bounce rate در نظر نمی گیرد. در واقع وقتی کاربری وارد سایت شما شود و کل محتوا را هم بخواند و صفحه را ببندد بازهم آن جلسه اصطلاحاً bounce شده محسوب شده و bounce rate را بالا می برد. بنابراین bounce rate به تنهایی معیار مناسبی برای بررسی کیفیت بازدید و محتوای وب سایت نیست.
 3. در این زمینه به شما استفاده از event tracking در گوگل آنالیتیکس را توصیه می کنیم. می توانید در گوگل آنالیتیکس scroll depth را به عنوان trigger انتخاب کنید. در این صورت می توانید درصد کاربرانی که محتوا را مطالعه می کنند و به قسمت پایین تری از صفحه می روند و با صفحه تعامل می کنند را بسنجید. این مقیاس نتیجه منطقی تری برای ارزیابی نسبت به bounce rate به شما می دهد.

فوروارد پیام ها در شبکه های اجتماعی

فوروارد بیشتر پیام ها و پست های شما در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها درافزایش آگاهی از برند شما مؤثر است. هر چه بتوانید محتوای وایرال بیشتری تولید کنید، در آگاهی از برند و تقویت برند موفق تر خواهید بود.

یکی از بررسی هایی که کارشناسان بازاریابی درگذشته انجام می دادند بررسی تعداد فورواردهایی که در ایمیل های ارسالی به مشتریان و مخاطبین انجام می شده است. در حال حاضر رویکردهای ایمیل مارکتینگ تغییر کرده می باشد.و اهداف بهتر و معنادارتری در ایمیل مارکتینگ دنبال می شود.

در این زمینه استفاده از کوتاه کننده لینک bitly مناسب است. با استفاده از این سرویس چنانچه اکانت bitly داشته باشید، بعد از ایجاد لینک کوتاه و قرار دادن آن در شبکه های اجتماعی و مکان های مختلف، می توانید چنانچه کاربری آن لینک را در جای جدیدی منتشر کرد، مطلع شوید. همچنین اطلاعات دموگرافیک کاربرانی که روی لینک کلیک کرده و یا آن را به اشتراک گذاشته اند، را هم در گزارش bitly ببینید.

یادآوری از برند (brand recall)

یکی از اهداف فعالیت های آگاهی از برند این می باشد.که به صورت خاص در آن صنعت مشتریان نام برند شما را به یاد آورند. برای اندازه گیری این شاخص می توانید از روش هایی مانند پرسش نامه استفاده کنید. در این پرسشنامه باید سؤالاتی مانند اینکه به محصول خاصی مانند کفش فکر کنید و سه برند اولی که به ذهنتان می آید را بنویسید، بپرسید. درصد کسانی که نام برند شما را می آورند، نشان دهنده میزان موفقیت شما در یادآوری از برند است. البته این مرحله از برندینگ نیازمند گذر زمان برای استفاده بیشتر محصولات شما و تبلیغات دارد. با تکرار این سؤال بعد از گذشت مدت زمانی خاص می توانید تأثیر فعالیت هایتان را بسنجید.

در این مطلب هم می توانید درباره نکات مربوط به موفقیت استارتاپ ها و همچنین تهیه پرسشنامه برای تجربه برند بیشتر بخوانید:

۱۰ نکته کلیدی برای موفقیت در استارتاپ ها

سنجش آگاهی از برند با Impression محتوا

برای سنجیدن آگاهی از برند گاهی به impression محتوا و یا پست های منتشرشده توجه می کنند. می دانیم که Impression به مفهوم تعداد نمایش یک محتوا یا پست توسط کاربران است. (ممکن می باشد.چند نمایش توسط یک کاربر اتفاق افتاده باشد). خیلی از کارشناسان بازاریابی به این شاخص توجه می کنند.

۵ نکته که در اندازه گیری آگاهی از برند به آنها توجه نمی شود!

5 نکته ضروری در آگاهی از برند

 1. در مورد مفهوم آگاهی از برند برای یک شرکت و بیزینس خاص اتفاق نظر ایجاد کنید.
  تعابیر مختلفی از آگاهی از برند در ذهن افراد مختلف وجود دارد. ممکن می باشد.مدیر شما از آگاهی از برند این تعبیر را داشته باشد که به هر شکل تعداد بیشتری از مردم، برند را در تبلیغات مختلف ببینند. یا چنانچه از کارشناس محتوای کسب وکار خود بپرسید ممکن می باشد.گروه خاصی از جامعه (با پتانسیل بیشتر برای تبدیل به سرنخ فروش) را به عنوان هدف شرکت برای افزایش آگاهی از برند مطرح کند. یا تیم روابط عمومی، آگاهی از برند را برای خبرنگاران و فعالان شبکه های اجتماعی، سلبریتی ها و اینفلوئنسرها لازم بداند. این تفاوت نظرها ممکن می باشد.باعث سردرگمی شما شود. بنابراین در ابتدا طی یک جلسه نظرخواهی با تیم های مختلف سعی کنید، نظرات آن ها را بشنوید و از بین آن ها جامع ترین هدف را برای آگاهی از برند انتخاب کنید و متناسب با آن کمپین مناسبی طراحی کنید.
 2. شما تنها می توانید تعدادی از شاخص های اندازه گیری آگاهی از برند را انتخاب کنید. نه همه آن ها را!
  تلاش برای رسیدن به شاخص های مختلف به نظر جذاب می آید. ولی بازدهی کمپین شما را پایین می آورد. ممکن می باشد.در جلساتی که با همکاران در این زمینه داشته باشید، نکات و روش های متعددی به ذهن شما و همکاران برسد، اما سعی کنید تعداد محدودی را با قدرت بیشتری دنبال کنید. چون دنبال کردن هرکدام نیاز به وقت و تمرکز دارد.
 3. محتوا باید به گونه ای باشد که تعداد زیادی مخاطب را به خود جذب کند.
  این راهی می باشد.که به شما اطمینان می دهد که محتوای شما توسط افراد بیشتری خوانده شده و به اشتراک گذاشته می شود. چون قاعدتاً تا مخاطب، محتوا را به خود مربوط نداند آن را به اشتراک نخواهد گذاشت. بنابراین باید موضوع محتوا را طوری انتخاب کنید که ضمن اینکه با برند و صنعت شما هم در ارتباط است، دغدغه افراد زیادی باشد.
 4.  مکالمه مستقیم راه خوبی برای سنجش آگاهی از برند است.
  انتشار محتوا
  برای افزایش آگاهی از برند خوب می باشد.و باعث می شود مخاطبین جدیدی به سایت و بلاگ شما جذب شوند و برند شما را بشناسند. اما قاعدتاً هدف شما از آگاهی از برند افزایش فروش و تبدیل این سرنخ های فروش به مشتری است. خیلی از افرادی که مخاطب شما قرار می گیرند و محتوای شما را می خوانند در ذهن خود آمادگی خرید از شما و محصولاتتان را ندارند. بنابراین توصیه می شود که محتوای صرفاً آموزشی تولید نکنید. در داخل موضوعات آموزشی به محصولات خود و نحوه استفاده از آن ها اشاره کنید. به نرخ تبدیل به مشتری هم توجه کنید و استراتژی هایی هم در این راستا داشته باشید.
 5. انتظار نتیجه سریع نداشته باشید.
  یکی از دلایل عدم موفقیت در بازاریابی محتوا که در محتوایی توسط تیم Moz مطرح شده است، انتظارات غیرواقعی از نتایج است. خیلی از کسب وکارها در همان ماه های ابتدای کار از بازاریابی محتوا ناامید می شوند. بازاریابی محتوا آسان نیست و نیازمند تلاش و صبر دارد. کمپین های آگاهی از برند هم نیازمند زمان و وایرال مارکتینگ هستند و یک شبه به نتیجه نمی رسند. بنابراین صبور باشید و از تلاش دست نکشید.

شما هم تجربیات خودتان درباره کمپین های تبلیغاتی و آگاهی از برند با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.